Turun toimintapiireistä

Ha haa, ha haa. akkanen joka ilveili Turun srk.;n toimintapiirien riiittämättömyydestä on kadonnut? Minneköhän on liennyt mennä? No seurakunta toimii ilman panetteljoitakin, ja on aina toiminut.

Mennään me syntiset taas talkoisiin. että nuo synnittömät pääsee puhtaisiin pöytiin meitä syntisiä haukkumaan, kuinka me ei olla tehty kaikkea "täydellisesti".
272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen pahoillani jos viestini jotenkin ymmärrettiin väärin ja tuotti pahaa mieltä.
Olen vielä aika tuore ortodoksi, muutama vuosi sitten liityin ja siksi en itse ole ajatellutkaan vetää jotain piiriä,olen ollut siinä käsityksessä että se kuuluu vähän "vanhemmille" ja tietävämmille!Muuten kyllä voisin vetääkin piiriä. En ole ortodoksi teologi, mutta esimerkiksi jotain vaateompelun tyyppistä voisin vetää, mutta en ole itse koskaan tehnyt feresiä ennen.. mutta jos toimintapiirin vetäjäksi riittää innostunut ihminen, vaikkei olisikaan vanha ortodoksi, niin varmasit voin sitten mennäkin. Haaveissa olisi oppia lisää ortodoksisuudesta ja joskus vaikka matkustaa johonkin ortodoksiseen maahan. KJotimaan valamossakaan en ole käynyt, ehkä jonain päviänä pääsen!

Äänestä
  • lisään vielä että kyllä nykyinen tilannekin on turussa toimintapiirien suhteen tosi hyvä. seon tietysti tärkeintä että on ortodoksia piiriä ja toimiva tiistaiseura. taisin ehkä innostua vähän liikaa noiden ehdotusten kanssa, ne eivät kuitenkaan olleet tarkoitettu kritiikiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keittiöpiika II kirjoitti:

Ha haa, ha haa. akkanen joka ilveili Turun srk.;n toimintapiirien riiittämättömyydestä on kadonnut? Minneköhän on liennyt mennä? No seurakunta toimii ilman panetteljoitakin, ja on aina toiminut.

Mennään me syntiset taas talkoisiin. että nuo synnittömät pääsee puhtaisiin pöytiin meitä syntisiä haukkumaan, kuinka me ei olla tehty kaikkea "täydellisesti".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu