Hevostallin asukit surkeissa oloissa
Sunnuntai 2.9.2012 klo 01.36
Tallin omistaja ei ottanut kuuleviin korviinsa eläinlääkärien toistuvia huomautuksia.
Hevostallin eläimet olivat kurjissa oloissa. Kuvan hevonen ei liity tapaukseen. (ZUMAWIRE.COM / MVPHOTOS)
Syyttäjä vaati 22-vuotiaalle tuusulalaisnaiselle rangaistusta eläinsuojelurikoksesta. Syyttäjän mukaan nainen oli jättänyt kaikki tallinsa kaksikymmentä hevosta vaille tarpeellista hoitoa ja ravintoa. Tämä oli toistunut lukuisia kertoja.
Nainen ei ollut huolehtinut siitä, että hevosten pitopaikat olisivat olleet riittävän puhtaat ja turvalliset. Myös hevosten makuualustat olivat usein märkiä ja ulkolaitumen aidat huonossa kunnossa. Yksinäinen varsa oli jätetty liekaan pitkiksi ajoiksi. Joskus hevoset oli jätetty vähälle vedelle, ja sekin oli jäätynyt astiaan. Aina ei hevosilla ollut lainkaan vettä.
Ulkotarhat olivat likaiset ja lantaiset. Monella hevosella oli kaviot hoitamatta.
Eläinlääkärit tekivät hevostilalle vuoden aikana toistakymmentä tarkastusta. Nainen ei kuitenkaan noudattanut viranomaisten huomautuksia ja määräyksiä. Vaikka kaikki karsinat oli todettu puutteellisiksi ja asetettu käyttökieltoon, hevosia ei siirretty muualle.
Yksi eläinlääkäreistä totesi, että tallinpitäjä oli laiminlyönneillään aiheuttanut hevosille kärsimystä, kipua ja tuskaa.
Tuusulan käräjäoikeus tuomitsi tallinpitäjän eläinsuojelurikkomuksesta 70 päiväsakkoon, mikä hänen tuloillaan merkitsi 420 euroa. Lisäksi nainen tuomittiin menettämään valtiolle kaikki eläintenpitokiellossa tarkoitetut eläimet, jotka hän omisti. Nainen määrättiin myös eläintenpitokieltoon kolmen vuoden ajaksi.
Helsingin hovioikeus kuitenkin katsoi, että naisella oli riittävä kyky ja taito hoitaa hevosia. Se uskoi tuomitun selitystä siitä, että laiminlyönnit johtuivat taloudellisista tekijöistä ja siitä, ettei hän ymmärtänyt, mitä ison tallin ylläpitämiseltä edellytettiin. Nainen oli joutunut ottamaan nuorena henkilönä yksin vastuun hevosten hoidosta toimittuaan sitä ennen yhdessä äitinsä kanssa.
Hovi lievensi käräjäoikeuden tuomiota ja salli naiselle yhden harrastehevosen.
Tallin verkkosivuilla kerrotaan, että toimintaa on supistettu "alkavan remontin takia", eikä uusia tuntilaisia oteta toistaiseksi.
RISTO KUNNAS
[email protected]
Kuka tietää kenen tallista on kyse?????
taas on asiat hyvin?
0
199
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262454
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572274Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762183Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161969- 831688
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍281333En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71289Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141224- 41043
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna29918