Saanko lainata ruotsin rekisterissä olevaa autoa tutultani ja ajaa sillä suomessa jos minulla on asiaa varten esim. valtakirja?Kiitos paljon asiallisista vastauksista.
auton lainaaminen ruotsista
autoilijavainkiitos
10307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"1.2 Suomessa vakinaisesti asuvan henkilön oikeus ajoneuvon väliaikaiseen
verottomaan käyttöön
Suomessa vakinaisesti asuva henkilö ei pääsääntöisesti saa käyttää tilapäisestikään liikenteessä ulkomaille
rekisteröityä ajoneuvoa autoveroa suorittamatta. Joissakin poikkeustapauksissa käyttö kuitenkin
on sallittu. Tällöinkin käyttö edellyttää yleensä Tullille tehtävää käyttöönottoilmoitusta ja joissain
tapauksissa myös siirtolupaa."
http://www.tulli.fi/fi/suomen_tulli/julkaisut_ja_esitteet/asiakasohjeet/autoverotus/autotiedostot/005.pdf
Siinä vastaus. Eli saat tietysti lainata autoa, mutta et saa ajaa sillä.
Valtakirjalla ei asian kanssa ole mitään tekemistä.
Tsot tsot.
Elä viitsi jauhaa tuota tullinvanhaa sontaa. Eiköhän jokaiselle on jo selvä että tuo ei päde EYT:ssä.
EU:n säännöt ovat harvinaisen selvät. Rajoituksia lainaamiselle ei saa olla.
Tottakia saat!
EU = vapaa eurooppa = vapaa kauppa-alue = tavara ja työvoima liikkuu vapaasti.
Ihme kysymyksiä.
Et sitten osaa lukea aikaisempaa vastausta?
Tullin (Suomen valtion) tulkinta on laiton. Eli siinä koko totuus on.
Kuten niin usein ennenkin on ollut. Suomen hallituksen kanta kaatuisi 6-0 EYT:ssä.
Oletko muuten Heikki Kuitusen apulainen?
Kyllä se niin vaan on, että lainata saat, mutta sakot maksat kun ajat autolla rekisteröintisäännösten vastaisesti. Eikä siinä kaikki, autosthan kannetaan myös autovero. Siinä sitä sitten onkin ihmettelemistä. Muutamista poikkeuksista oli yllä ihan asiallista tekstiä.
Nuo EU-vouhottajat ovat väärässä. Ainahan sitä voi yrittää ns. "oikeustaistelua", mutta kannattaisi ensin hieman opiskella pykäliä.
Suomen valtion laittomat keinot eivät pidä EYT:ssä.
Kysymys kuuluu: oletko lammas Suomen laittoman vallan alla tai uskallatko olla vapaa ja vaatia sinulle kuuluvia oikeuksia.
Noin innokkaana voitkin aloittaa itse prosessin, me voidaan seurata innokkaana lopputulosta.
Jännä ketju: päiväunia EU:n vaikutuksesta. Ei mitään faktaa mistään. Kuvitelmia laittomuudesta jne.
Minkähän takia EU sitten antoi keväällä asetusehdotuksen, jossa nimenomaan oli tarkoitus HELPOTTAA rajanylittävää ajoneuvokäyttöä, jos se kerran jo nytkin on täysin mahdollista ilman että rekisteröinnistä tarvitsee mitään välittää. Jos tänne sattuu lukutaitoisia, ehdotus löytyy EU:n sivuilta tunnuksella Com(2012)164Final.
Alankomaat oli haastettu EYTiin ko. asiasta. Suomi meni puolustamaan Alonkomaiden kantaa ja molemmille tuli nokkiin EYtissä. Kummatkin ja kaikki EU maat joiden lainsäädäntö on vastoin ko. päätöstä, joutuvat muuttamaan lainsäädäntöään mahdollisimman nopeasti.
VM on nyt paniikissa kun ulkomaillerekisteröityjen ajoneuvojen hyväksyminen uhkaa autoveron lisäksi myös ajoneuvovero tuottoja. VM:n toukokuussa 2012 Valtioneuvostolle lähettämä valituskirje aiheesta, löytyi jonkin aikaa sitten ainakin Tuulilasin keskustelupalstan linkeiltä. Ko. valitusvirressä oli huomioitavaa että menetettävät autoverot eivät tuntuneet haittaavan pätkääkään (ihmekkös tuo kun homma loppuu joka tapauksessa viimeistään 31.12,2015, mutta todennäköisesti jo paljon aikaisemmin) vaan ongelmana oli 800 Me vuotuisten ajoneuvoverojen menetyksen mahdollisuus.
EYTissä on toinenkin asiaa sivuava case käsittelyssä. Ko. casessa julkisasiamies on suosittanut että tapauksessa jossa valtion verotusoikeus on ristiriidassa EU perustamis-sopimuksen tavaroiden, palvelujen ja ihmisten vapaan liikkuvuuden kanssa, jälkimmäinen voittaa. Ko. casessa on kyse ajoneuvon liisaamisesta ajoneuvoverolliseen maahan toisesta Eu maasta. Jos päätös on julkisasimiehen suosituksen mukainen, niin ko. päätökseen loppui autoverot EU -alueella.
Tarkoitukseni on ensi kesänä ajaa Ruotsista lainatulla ajoneuvolla ja jos Tullille ja VM.lle ei sovi, niin sitten katsotaan EYTissä kumpi on väärässä. Veikkaukseni on että tässä tilanteessa VM ei päästä asiaa HO saati EYT käsittelyyn.