Mikä kulttuuritausta on tällä Ben-Amorilla, joka törkeästi pahoinpiteli Peltosta.
Voiko tällainen tyyppi enää jatkaa pelaamista Suomessa, sillä hänhän on hengenvaarallinen tyyppi.
Voiko tällainen tyyppi enää jatkaa pelaamista Suomessa, sillä hänhän on hengenvaarallinen tyyppi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tunisialaisjuuret, mutta syntynyt Helsingissä. Jääkiekkoilijat ovat tosin tapelleet iät ja ajat kulttuuritaustastaan riippumatta, eli sen piikkiin tuota ei voi laittaa.
Koko lajin voisikin lopettaa ja pistää nekin voimat vaikka pesäpalloon tai kyykkään.
Niinpä, pieniä nujakoita on ollut jatkuvasti, mutta tämä tapaus on mielestäni törkeämmässä luokassa ja johtuu juuri erilaisesta temperamentista, joka ei ehkä ole sopiva tällaiseen jo ennestään väkivalta-alttiiseen lajiin.
Lopettaa todella saisi koko lajin, johon vanhemmatkin syytävät rahaa mielettömästi viedessään lapsiaan pelaamaan. Vähemmän vaarallisia lajeja löytyy kyllä.
Yhteisestä sopimuksestahan tuo on tehty, kun muut Jokeri-pelaajat (Jani Rita ja Ossi Väänänen ainakin) olivat päällekarkaajaa suojelemassa ja estämässä HIFK-pelaajien pääsyn Peltosen apuun. Ei mene "erilaisen temperamentin" piikkiin.
Omat lapseni pysyvät kyllä kiekosta kaukana ja pääsevät jalkapallo- tai salibandykouluun heti kun ikää on tarpeeksi.
Käsittelinkin eilen tämän aiheen palstallamme, ja toin esiin sen kaikkein tärkeimmän asian, että Jokereiden Päävalmentaja oli antanut Keskushyökkääjä Semir Ben-Amorille kehotuksen ruhjoa kunnolla avoimessa yhteenotoissa HIFK Kapteeni Peltosen. Ja vaikka Jokereiden keskushyökkääjä Semir Ben-Amor tämän heti ennakkoon kielsikin, kertomalla että tilanne syntyi täysin spontaanisti, niin hän oli mielestään pakoitettu valehtelemaan asiasta, ettei Jokereiden Päävalmentaja joudu vaikeuksiin antamastaan laittomasta toimenpide kehoituksesta.
Ja vastauksena kysykseesi voin antaa tiedon että Semir Ben-Amor on puoliksi ruotsalainen äitinsä puolelta, ja hänen isänsä on Israelin Juutalainen.
Ensinnäkin kaikki pahoinpitelyt sivilioikeuden tuomittaviksi, loppuisi turha naurettava väkivalta jääkiekossa. Toiseksi suurinosa pelaajista luulee olevansa joitakin kadun kingejä, eivät kestä mitään vastoinkäymistä ja ovat siviilissäkin hyökkääviä pellejä. Tekisi hyvää pistää moiset tappelijat kehäköysien sisään, saisivat maistaa oikeasti miltä nyrkki tuntuu, vaan taitaisi päästä pojilta itku, kun olisi pärjättävä todellisten miesten porukassa.
Kostonkierrettä ei Peltonenkaan hyväksy, tulee vaan mieleen että karan kokoisia miehiä pitää olla lisää, jos tuollaiset ulkomaiset kahelit valtaa
http://www.youtube.com/watch?v=5Bgv2tK-uS8&feature=related
Kaveri halusi tapella. Kuinka kävi ?