Kun katsoin mainoslehtisen keräyksen piti olla vaikeuksissa olevien luotottamista. Kysyin Diakonissalta miten systeemi toimii Diakonissa kertoi ettei todellisuudessa tälläistä palvelua kirkolla ole. Mielestäni yhteisvastuu keräyksillä pitäisi olla vastuu henkilö joka vastaisi siitä että rahat käytetään siihen tarkoitukseen mihin ne on kerätty.
Mihin tarkoitukseen Yhteisvastuukeräys nyt oli?
Susi76
561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se ilmeisesti tarkoittaa vaikeuksissa olevan kirkon luotottamista.
Miksi annatte rahaa kaikenlaisille huijarikerääjille?
Jos ev.lut papit olisi työläisiä ei tarvis varmaankaa kerjätä kirkolle rahaa. Mutta kun Papit on porvaristoa niin tarvitaan paljon vapaa ehtoisia rahan kerjääjiä.
Yhteisvastuukeräys on aikansa elänyt. En enää kannata minäkään. Kaikenlaisille konnille kerätään.
Kirkoissa ei pitäis kerätä kolehtia kuin vain ovilla, jos joku haluaa vielä lahjoittaa temppelirahastoon.
Yhteisvastuu tukee säästöryhmiä Ugandassa
Yhteisvastuukeräys 2012 tukee pienrahoitustoimintaa Ugandassa ja torjuu ylivelkaantumista Suomessa. Keräys on Suomen suurin vuosittainen kansalaiskeräys. Yhteisvastuukeräyksen tuotosta 60 prosenttia ohjataan kansainväliseen avustustyöhön Kirkon Ulkomaanavun kautta.
Keräyksen avasi virallisesti presidentti Tarja Halonen sunnuntaina 5. helmikuuta. Keräyksen esimies on tänä vuonna Turun piispa Kaarlo Kalliala.
http://www.takuu-saatio.fi/takuu-saatio/yhteisvastuukerays-2012/
"Keräyksen tuotosta 60 prosenttia käytetään Ugandaan ja kansainvälisen diakonian kohteisiin Kirkon Ulkomaanavun kautta. Takuu-Säätiön pienlainahanke saa tuotosta 20 prosenttia, hiippakuntien avustustyö sekä Kirkon diakoniarahasto yhteensä 10 prosenttia ja seurakuntien diakoniatyö 10 prosenttia."
Miksi suomalaisilta kerätään rahaa Ugandaan, eikö se riitä, että Kreikkaan lähetetään miljardeja?