LAPUA MOTISSA

Kovasti nyt rehvastellaan sillä, että Lapuan ei tarvitse käydä mitään neuvotteluja kenekään kanssa yhteistyöstä saati liittymisestä mihinkään. Lapua kun pärjää itsekseen ja palvelut pelaavat ilman muita kuntia. Kunhan ei kävisi kuin saksalaisille Stalingradissa; Hitlerin uho loppui sinne eikä yksikään pelastunut. Aika saattaa ajaa ohitse ja lopulta kun pakko koittaa, on ässät pelattu pois. Ei tulevaisuudessa mikään kunta pelaa eikä pärjää yksin, naapurien kanssa on tehtävä yhteistyötä.
Ja ovatko palvelut enää niinkään hyvin? Lääkärin ja hammaslääkärin virkoja on täyttämättä, toimitaan ostopalvelujen varassa. Homekoulut korjaamatta, tieinvestoinnit tekemättä.

Olöisiko syytä ottaa lusikka kauniiseen käteen?
43397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Onhan kuitenkin urheiluhallit ja Simpsiön tuhonta reilassa.

Äänestä

Olen joskus kuullut puhuttavan etttä LAPUALAISET PITÄVÄ ITSEÄÄN ARJALAISINA nyt tairan sen uskoa olen myös kuullut lapualaisten sanovan MEIHIN SAA LIITTYÄ MUTTA ME EI LIITY KEHENKÄÄN voi voi olisko tämä totta kyllä yleensä tälläisten käy huonosti

Äänestä

äläkää ny puhuko p-a-s-k-a-a sillä kyllä totuus on että ei liitoksia tehdä hetken mielijohteesta tai pelkästä liittymisen ilosta vaan niitä tehdään yleensäkin jos kunta ei pärjää omilla palveluilla tms.

totuus on vaan niin että Lapua pärjää omilla eikä sen takia tarvitse sitoutua liittymiseen. niin yksinkertaista se vaan on.

kun talous on kunnossa ja palveluita on tarpeeksi ja ne hoidetaan ammattitaidolla ja mallikkaasti niin silloin kansalaiset /asukkaat ovat tyytyväisiä eivätkä halua liittyä muiden kuntien asukkaiksi.

päätöksethän viimekädessä tekevät kuntalaiset ja mitä
historiaan tulee niin ei ihan suosiolla olla liittymässä ainakaan seinäjoen suuntaan saatikka kauhavan.

mielestäni yhteistyötä muiden kuntien kanssa voisi harkita jossain muodoissa ja vaikkapa visioida nurmo-ylistaro-kuortane-kauhava yhteistyötä niin että
nuo pienemmät kunnat liittyisivät Lapuan kaupunkiin ja saataisiin tehokas toimiva kokonaisuus jossa otettaisiin buomioon noiden pienten kuntien tarpeet mitä ei seinäjoki kokonaisuudessa varmastikaan tulla huomioitua.

Äänestä
  • Entäs sitten, jos kukaan ei halua tehdä yhteistyötä Lapuan kanssa? Yhteistyöhön tarvitaan aina 2 osapuolta.

    Äänestä

Jos Seinäjoen nimi yhdistymisten jälkeen muutetaan Etelä-Pohjanmaaksi ei ole mitään syytä siitä yhteenliittymästä enää jäädä pois kun ei voi enää haukkua Seinäjoki nimistä kaupunkia.

Äänestä
  • Muutetaan yhteenliittymän nimeksi Lapua. Jokainen älykäs seinäjokinen kuntapäättäjä ymmärtää, että eihän se voi olla muutamasta kirjaimesta kiinni.

    Äänestä

  • Lapuan kaupunki kirjoitti:

    Muutetaan yhteenliittymän nimeksi Lapua. Jokainen älykäs seinäjokinen kuntapäättäjä ymmärtää, että eihän se voi olla muutamasta kirjaimesta kiinni.

    Täs Taas yksi lapualainen pösilö

    Äänestä

  • Lapuan kaupunki kirjoitti:

    Muutetaan yhteenliittymän nimeksi Lapua. Jokainen älykäs seinäjokinen kuntapäättäjä ymmärtää, että eihän se voi olla muutamasta kirjaimesta kiinni.

    Lapualaaset ne vaan viäläkin uskoo olevansa jotakin maailman napoja kosoolan aijoosata on vähä liian pitkä uskokaa jo ei te p.ska housuja kummempia oo

    Äänestä

  • näettäkö kirjoitti:

    Täs Taas yksi lapualainen pösilö

    Perustele.

    Äänestä

  • härmäkauhava kirjoitti:

    Lapualaaset ne vaan viäläkin uskoo olevansa jotakin maailman napoja kosoolan aijoosata on vähä liian pitkä uskokaa jo ei te p.ska housuja kummempia oo

    .

    Lapualla on oikea meininki ei mitään pakkoliitos paskahousudesantteja riehumassa

    .

    Äänestä

Ei nämä asiat ole täällä muuallakaan etelä-pohjanmaalla kunnossa.
Pitäisi tietää jo viikkoja etukäteen koska sattuisi olla kipeä, että saa lääkärille ajan.
Homekouluja on joka pitäjässä. Tiet on huonossa kunnossa.
Ostopalveluja ostetaan.
Mutta valtio ajaa kunnat pisteeseen että on "pakko" yhdistyä.
Tällä jos ei muuta niin lyhyellä ajalla säästetään henkilöstökuluissa.
Mutta mitä asukkaisiin tulee- niin palvelut katoaa kauemmas.....
Pieni toimipiste voi jäädä aluksi tietyistä virastoista "omalle" paikkakunnalle-
mutta sielläkin oleva henkilö on satunnaisesti paikalla.
Ainakin siltä on nyt tuntunut.
Ja suurinosa keskitetään Seinäjoen keskustaan- sivukylät autioituu entisestään....
Ajetaan sivukylät alas jo sillä että säännöstellään rakentamista-
ei anneta rakennuslupia rakentaa edes omalle maalle.
Että jos liitokset tuo jotain hyvää- on niissä myös aina se kääntöpuoli...
Mikä on sitten pitemmällä aikavälillä parempi?????

Äänestä

Hanna - leena Nurmo-Ylistaro-Kauhava on jo valinnut suunnan yhteistyösuunnasta,
Lapua on jäämässä keskelle e-p yksin, miten tässä näin on käynyt .
No mehän ollaan Lapualta maailman keskipisteestä ei meitä mikään heiluta .
Kaupallinen keskittymä on Seinäjoki, ei tarvitse kun käydä Seinäjoella ja tulla Lapualle tuppukylään takaisin niin huomaa missä mennään .
Ei Lapuaan kukaan liity ,nehän meidän krannista kotoosin .
Meidän pitää totutella ajatukseen mihinkä Lapua liitetään ,on peiliin katsomisen paikka ent päättäjillä miten on päässyt näin käymään .

Äänestä
  • Miksi tokuuksien myöntäminen on noin vaikeaa. Miettikää vähän syvemmältä asioita nyt ja liitoksenjälkeen. E S I M E R K K I Ä löytyy liitoskunnista niin hyvisätä ja ennenkaikkia huonoista asioista.Kantakaa vastuunne,ei pidä korjata mikä ei ole rikki.!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Sinä et oikeasti tiedä, miten asiat ovat ja mitä tulee tapahtumaan. Ainoa, mistä olet selvillä, on että

    - Seinäjoki on kaupan keskittymä ja Lapua on tuppukylä.

    On siinäkin syy yhdistymiseen. Olen oikeasti sitä mieltä, että tuollaisella tietämyksellä varustettu joutaisi pitää suunsa kiinni. Sinua monin verroin viisaammatkaan eivät tiedä, mitä kuntaliitokset tuottavat. Kaikki tähän asti tehdyt tutkimukset ovat karua kertomaa kuntaliitoksen 'eduista'.

    Äänestä

  • lopeta kirjoitti:

    Sinä et oikeasti tiedä, miten asiat ovat ja mitä tulee tapahtumaan. Ainoa, mistä olet selvillä, on että

    - Seinäjoki on kaupan keskittymä ja Lapua on tuppukylä.

    On siinäkin syy yhdistymiseen. Olen oikeasti sitä mieltä, että tuollaisella tietämyksellä varustettu joutaisi pitää suunsa kiinni. Sinua monin verroin viisaammatkaan eivät tiedä, mitä kuntaliitokset tuottavat. Kaikki tähän asti tehdyt tutkimukset ovat karua kertomaa kuntaliitoksen 'eduista'.

    Teilläkö saa kävellä vaikka kuka sinun ruokapöytääsi, etkö vastaa edes siitä ? Kyllä minä meillä
    määrään kuka mun pöydäs syö.

    Äänestä

  • nimimerkille lopeta kirjoitti:

    Teilläkö saa kävellä vaikka kuka sinun ruokapöytääsi, etkö vastaa edes siitä ? Kyllä minä meillä
    määrään kuka mun pöydäs syö.

    Naiiviksi menee. Sinun pöydässäsi syö esimerkiksi verottaja etkä kykene määräämään siitä yhtään mitään.

    Äänestä

  • oili poili ! nurmo-ylistaro-kauhava voivat muuttaa mieltään ja muutoksia tulee se on varma. Lapuan kaupoista saa ihan kaiken mitä ihminen tarvitsee , ei siinä
    tartte s-joelle mennä.

    sano yksikin syy miksi Lapuan tulisi liittyä esim s-jokeen !

    Lapualla on palvelut ja puitteet ja moinet asiat maakunnan kärkeä ja talous on kunnossa , siis ihmettelenkin miksi ainainen mariseminen jostain liittymisestä kun sille ei ole perusteita !

    tälläiset littymiskirjoittajat ja intoilijat ovat täysiä vellihousuja ja elinkelvottomia ihmisiä jotka pitää poistaa kartalta...

    Äänestä

Ylpeys käy lankeemuksen edellä.

Äänestä

Yhdistymispäätös on eri asia kuin selvitystyö yhdistymisen eduista ja haitoista.

Kuvaavaa näköalattomuutta päättäjiltä on, ettei ole halua selvitystyöhön. Samat piirit kuitenkin toitottavat, että Lapuaan voisi kyllä liittyä.

Äänestä
  • Eihan kukaan voi nyt hyväksyä kuntaliitosta, kun kuntavaalit ovat vasta tulossa. Kyllä mielet muuttuu, kun vaalit on käyty. Takinkääntäjiä loytyy ihan varmasti.

    Äänestä

Mitä Lapualla on ,onko autoliikkeitä ,hallinnon keskus Seinäjoki,keskussairaala, maanmittaustoimisto ,maatalous hallinnonkeskus ,poliisin keskus ,verohallinto , työvoimakeskus , vuosiensaatossa olemme jo menettäneet paljon palveluita,mitä on jäljellä ; herätkää aukaiskaan silmänne niinkuin kissanpoika , juna on mennyt Lapuan ohi muutamana vuosikymmenenä takaaksepäin katsottuna .
Tunnustakaa tosiasiat ,miten saisimme junan takaisin raiteille .

Äänestä
  • Eihän nämä tajua kaikki on pois mutta lapualaasten luulo paremmuuresta pysyy

    Äänestä

  • Mitä sä haluat? Sitäkö, että kaikki toiminnot siirtyy Seinäjoelle? Mielestäsi kaikki on kohdallaan, kun kaikki hallinto on keskitetty Seinäjoelle, ihmiset siirretty sinne asumaan rivi ja kerrostaloihin. Ympäristöpaikkakunnat vedetty niin tyhjiin, että lopulta ei tarvitse kuin sammuttaa katuvalot. Sitäkö haluat?

    Asioille pitää olla syy. Kaiva esimerkkejä Seinäjokeen liittymisen puolesta. Anna lukuja ja muuttujia, kerro mitkä asiat muuttuvat paremmiksi ja miksi. Äläkä lässytä niitä höpötyksiä siitä, millaisia Lapualaiset ovat.

    Tuollainen paskanjauhanta kissanpojista ja junan menemisestä kertoo ainoastaan oilin rajoittuneesta aivokapasiteetista.

    Niin kuin joku tuossa ylempänä kirjoittaa: Kaikki tähän asti tehdyt tutkimukset ovat karua kertomaa kuntaliitoksen 'eduista'.

    Äänestä

tiättömät ja näköalattomat puhuu yllä!
Miksei me saada olla Lapuana? Keneltä se on pois?

Äänestä
  • Varmasti saatte olla, ei teitä sakelin tyhmiä juntteja kukaan huoli!

    Äänestä

  • Olkaa vain mutta vast edes omilla rahoillanne. Menestyvien kuntien veroapua ette siis tarvitse.

    Äänestä

  • Ei teillä oo kauvaa rahaa kun virkiä, apinapallo ja simpsiö ottaa omansa niille pitää euroja löytyä jotta lapua pysyys kartalla

    Äänestä

  • Maksajakunnasta kirjoitti:

    Olkaa vain mutta vast edes omilla rahoillanne. Menestyvien kuntien veroapua ette siis tarvitse.

    Seinäjoki on saanut valtolta hirmuisia summia suomalaisten verorahoja avustuksina, tukirahoina ja valtionapuna kehittyäkseen. Niitä rahoja ei seinäjokiset ole tienanneet.
    Vaan mitä tarkoitatkaan menestyvien kuntien veroavulla? Kerro.

    Äänestä

  • omilla ollaan kirjoitti:

    Seinäjoki on saanut valtolta hirmuisia summia suomalaisten verorahoja avustuksina, tukirahoina ja valtionapuna kehittyäkseen. Niitä rahoja ei seinäjokiset ole tienanneet.
    Vaan mitä tarkoitatkaan menestyvien kuntien veroavulla? Kerro.

    Tuosta kuntaliiton vuoden 2013 ennakkolaskelmasta http://tinyurl.com/dyxqb5y voit käydä tutustumassa millä summalla maakunta kuppaa Seinäjokea. Löytyy siitä sarakkeesta E. Ei ole Seinäjoki juurikaan päässyt vationosuuksilla tieanaamaan, vaan Seinäjoelle kuuluvia valtionosuuksia on jaettu ympäröivälle maakunnalle mm Lapualle, kun eivät omillaan tule toimeen. Etsippä vielä tältä listalta lapua ja Ilmajoki:
    http://www.yle.fi/tvuutiset/uutiset/upics/liitetiedostot/kuntien_verorahoitus_2011.htm

    Äänestä

  • kaksi sokeaa kirjoitti:

    Tuosta kuntaliiton vuoden 2013 ennakkolaskelmasta http://tinyurl.com/dyxqb5y voit käydä tutustumassa millä summalla maakunta kuppaa Seinäjokea. Löytyy siitä sarakkeesta E. Ei ole Seinäjoki juurikaan päässyt vationosuuksilla tieanaamaan, vaan Seinäjoelle kuuluvia valtionosuuksia on jaettu ympäröivälle maakunnalle mm Lapualle, kun eivät omillaan tule toimeen. Etsippä vielä tältä listalta lapua ja Ilmajoki:
    http://www.yle.fi/tvuutiset/uutiset/upics/liitetiedostot/kuntien_verorahoitus_2011.htm

    Poliisi, Pelastuslaitos, erilaiset koulut, sairaalat. Kaikki nämä rakennetaan julkisin varoin, ja nykypolitiikan mukaan keskitetään saman, yhden kunnan alueelle. Samalla laitosten mukana siirtyy henkilöstö, joka pikkuhiljaa joutuu muuttamaan työnsä perässä, kuihduttaen entisen oman kotikuntansa verokertymää.
    Opiskelijat joutuvat muuttamaan opiskelupaikkakunnilleen -siis Seinäjoelle- ja valtionosuudet menevät kyseisiin oppilaitoksiin valtionavun muodossa. Samoin menevät opintotuet ja muut vastaavat avustukset pikkuhiljaa opiskelupaikkakunnan hyödyksi erilaisten hyödykkeiden kautta.

    Hyvänä esimerkkinä voinnee pitää vaikkapa Keskussairaalaa. Se on todella suuri kuntien omistama työnantaja, josta Seinäjoki kerää veroedun itselleen henkilökunnan maksamien kunnallisverojen kautta.

    Kovin katselet asioita laput silmillä, jos kuvittelet Seinäjoen olevan nettomaksaja ympäristöönsä nähden. Tuollaisella yhden lappusen luvuilla voi toki sotkea jonkun yksinkertaisen uskomaan sokeasti asioita. Niinhän nykypolitiikka toimiikin.

    Äänestä

  • se nettomaksaja kirjoitti:

    Poliisi, Pelastuslaitos, erilaiset koulut, sairaalat. Kaikki nämä rakennetaan julkisin varoin, ja nykypolitiikan mukaan keskitetään saman, yhden kunnan alueelle. Samalla laitosten mukana siirtyy henkilöstö, joka pikkuhiljaa joutuu muuttamaan työnsä perässä, kuihduttaen entisen oman kotikuntansa verokertymää.
    Opiskelijat joutuvat muuttamaan opiskelupaikkakunnilleen -siis Seinäjoelle- ja valtionosuudet menevät kyseisiin oppilaitoksiin valtionavun muodossa. Samoin menevät opintotuet ja muut vastaavat avustukset pikkuhiljaa opiskelupaikkakunnan hyödyksi erilaisten hyödykkeiden kautta.

    Hyvänä esimerkkinä voinnee pitää vaikkapa Keskussairaalaa. Se on todella suuri kuntien omistama työnantaja, josta Seinäjoki kerää veroedun itselleen henkilökunnan maksamien kunnallisverojen kautta.

    Kovin katselet asioita laput silmillä, jos kuvittelet Seinäjoen olevan nettomaksaja ympäristöönsä nähden. Tuollaisella yhden lappusen luvuilla voi toki sotkea jonkun yksinkertaisen uskomaan sokeasti asioita. Niinhän nykypolitiikka toimiikin.

    Ei tässä kukaan mitään kuvittele. Aikaisempihan on de facto.
    Mistäspäin Lapuaa se sairaala on Seinäjoelle oikein siirtynyt? En nyt jaksa kaivella tilastoja, mutta eiköhän moni Keskussairaalassa työskentelevä asu Lapuallakin. Opiskelija ei pääsänöisesti muuta kirjojaan opiskelupaikkakunnille, joten valtionosuudet valuu kyllä alkuperäisiin lähtökuntiin. Yhtään pelastulaitosta ei ole Lapualta lähtenyt ja homekoulutkin pysyy kunnan omalla vastuulla. Seamk:n keskittäminenkin olisi varmaan ok, jos se vaan olisi keskitetty Lapualle.

    Äänestä

  • Lapualainen nettosaa kirjoitti:

    Ei tässä kukaan mitään kuvittele. Aikaisempihan on de facto.
    Mistäspäin Lapuaa se sairaala on Seinäjoelle oikein siirtynyt? En nyt jaksa kaivella tilastoja, mutta eiköhän moni Keskussairaalassa työskentelevä asu Lapuallakin. Opiskelija ei pääsänöisesti muuta kirjojaan opiskelupaikkakunnille, joten valtionosuudet valuu kyllä alkuperäisiin lähtökuntiin. Yhtään pelastulaitosta ei ole Lapualta lähtenyt ja homekoulutkin pysyy kunnan omalla vastuulla. Seamk:n keskittäminenkin olisi varmaan ok, jos se vaan olisi keskitetty Lapualle.

    Mahdat olla tosissas. Heh!

    Äänestä

niin ja kaikilla lapuan ympäryskunnilla menee aivan loistavasti.---niinkö

Äänestä

Luulooko nämä lapuan r-u-ikku housut olevansa jotakin yliihmisiä

Äänestä
  • Kyllä me ollaan

    Äänestä

  • Oletko Mensan jäsen?

    Äänestä

Se on Lapualla sitä ikivanhaa ulkokullaisuutta ja tekopyhyyttä jota pitää ylläpitää. Kulissit pitää olla vaikka arki olisi ihan kuralla käytännössä. Kaipa lapualaisetkin joskus nousevat lapualaisliikkeen ajoista nykyaikaan. Joku muuten kirjotti että lapualaisliike nyt tarkoittaakin liikuntaharrastusta kun uusi uljas kaupunginjohtaja on aloittelemassa läskikapinan. Tarvitaan ulkopuolinen joka näkee asiat tarkemmin!

Äänestä

Se olisikin varmaan aika paikka kun Seinäjoen ja Lapuan päättäjät
joskus joutuisi saman pöydän ääreen päättämään asioista....
En tiedä kumpiko saisi pidemmän tikun...
Molemmilla suunnilla niin paljon minä ja mun paras henkilöitä.....

Äänestä

Lapuan päättäjät ovat pitäneet Lapuaa jo kauan motissa ja pihdeissään.

Oma etu mennyt yleisen edun edelle.

Äänestä

Miksi tapella kuntaliitoksista, koska vääjäämättä tilanne on pian se, että on vain yksi kunta koko E-P:llä, keskuksena Seinäjoki. Haluttiin tai ei, eikä se ole tahdon asia. Onhan jo nyt sairaanhoitopiirit, aluepelastuslaitos, jne. Vain kunnallispoliitikot haluavat pönöttää ja pönkittää egoaan haluamalla olla itsenäisä kuntia, vaikka ei sellaisisia enää oikeasti edes ole.

Äänestä
  • Mistä teitä pahanilmanlintuja sikiää? Omasta pahoinvoinnistako? Kun itse voi huonosti, toivoo että kaikilla muillakin menisi huonosti? Tai mieluummin vielä huonommin.

    Äänestä

  • Onkohan niin, että Kauhavan kepulaiset ovat Seinäjokeen liittymistä vastaan siksi, että pääsisivät "päiksi" liittoutumisessa Evijärvi-Lappajärvi suuntaan?! Eivät härmäläiset kylläkään Järvikuntiin kuulu, vaan Lapuaa ja Seinäjokea kohti. Voivathan kauhavalaiset mennä Järvikuntien kelkkaan.

    Äänestä

Näihän asia on Seinäjoki on maakunnan keskus .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arexi12 kirjoitti:

Kovasti nyt rehvastellaan sillä, että Lapuan ei tarvitse käydä mitään neuvotteluja kenekään kanssa yhteistyöstä saati liittymisestä mihinkään. Lapua kun pärjää itsekseen ja palvelut pelaavat ilman muita kuntia. Kunhan ei kävisi kuin saksalaisille Stalingradissa; Hitlerin uho loppui sinne eikä yksikään pelastunut. Aika saattaa ajaa ohitse ja lopulta kun pakko koittaa, on ässät pelattu pois. Ei tulevaisuudessa mikään kunta pelaa eikä pärjää yksin, naapurien kanssa on tehtävä yhteistyötä.
Ja ovatko palvelut enää niinkään hyvin? Lääkärin ja hammaslääkärin virkoja on täyttämättä, toimitaan ostopalvelujen varassa. Homekoulut korjaamatta, tieinvestoinnit tekemättä.

Olöisiko syytä ottaa lusikka kauniiseen käteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu