Tärkeintä nuoren demarin elämässä on se, kun hän on vihdoin viimein epäpätevänä päässyt täysin sopimattomilla epäpätevillä papereilla nousemaan virka-asteikossa ylöspäin hänet nimitetään suuren valtiollisen firman johtajaksi tai johonkin hyvin tärkeään yhteiskunnalliseen virkaan.
Tähän kaikki pyrkyridemarit haluavat.
Tärkeintä nuoren demarin
8
90
Vastaukset
- punikkien kolut
Kirjaviisaus ja koulutus on temareiden mielestä turhanpäiväistä. Sdp:ssä uskotaan, etttä ihminen osaa eri asioita sitä enemmän, mitä vähemmän hän on käynyt kouluja. Älykäshän ei kouluja tarvitse.
Punainen puoluekirja on tärkeämpi kuin mikään koulutus.
Minkään muun puolueen poliitikot eivät taatusti ole yhtä vähän kouluja käyneitä.- ajokorttti on
Oikein, jos ei ole kouluttautunut virkamieheksi, on huono olla työväen edustajana lukeneiden joukossa.
Mutta, tarvitsevatko väähn koulutetut etujensa ajajia?
- Aina ylös yrittää !
Onneksi "nuori demari" on todella vähenevä ja harvinaiseksi käyvä politiikan pyrkyri.
Demariksi, kun nykyajan nuoret eivät halua pakottamallakaan ja tällä hetkellä SDP:n puolueosastojen jäsenten keski-ikä huitelee siellä 65 - 66 ikävuoden paikkeilla.
Ulkoministeri Erkki Tuomioja, joka onkin todella pitkäaikainen demari, edustaa ikänsä puolesta erinomaisen hyvin keskimääräistä demarijäsentä. Sivistyksen ja lukenaisuutensa puolesta Erkki on kerrassaan liika viisas ja oppinut, sillä hän on valtiotieteen tohtori ja politiikan dosentti - ja keskimääräinen demari on lukeneisuudessaan yleensä vain ylioppilas.
Ylioppilasdemareita on niin paljon, että ei laskea saata, mutta ensimmäsinä tulevat mieleen Eero Heinäluoma, Jouni Backman, Maarit Feldt - Ranta, Hattu-Hiltunen, Osku Pajamäki ja ketä heitä onkaan.
Keskimääräistä demaria ei tosiaan opinnot kiinnosta, kun puolue on aina voinut ja halunnut järjestää seuraajilleen töitä punaisen jäsenkirjan avulla. - Venustähtikukkula
Minulle nuorena miehenä oli tarkeintä saada, arvaa mitä!
- sitten..
kun verot on housseet ja palvelut huonontuneet, paukutellaan näin:
"se ei ollut meidän syy, nuo sen tekivät" :)))Tämähän on aina ollut laulu ainakin tämän palstan demareilla. Perusteluina on mm. että demareilla ei ole yksinkertaista enemmistöä eduskunnassa. Ei kai millään puolueella ole koskaan Suomessa ollut enemmistöä eduskunnassa, jotta voisi käytännössä yksin tehdä päätökset. Parlamentarismissa päätöksiä tehdään kompromisseilla on kannettava vastuuta tekemistään päätöksistä.
Vieläpä demarit yrittävät vedota usein siihenkin, että heillä ei olisi vastuuta edes johtamansa ministeriön hankkeista. Valitettavasti se kuitenkin on niin, että ministeriö on päällikkövirasto eikä mikään etene päätöstasolle ellei ministeri niin päätä.- kaaheeta
pundit kirjoitti:
Tämähän on aina ollut laulu ainakin tämän palstan demareilla. Perusteluina on mm. että demareilla ei ole yksinkertaista enemmistöä eduskunnassa. Ei kai millään puolueella ole koskaan Suomessa ollut enemmistöä eduskunnassa, jotta voisi käytännössä yksin tehdä päätökset. Parlamentarismissa päätöksiä tehdään kompromisseilla on kannettava vastuuta tekemistään päätöksistä.
Vieläpä demarit yrittävät vedota usein siihenkin, että heillä ei olisi vastuuta edes johtamansa ministeriön hankkeista. Valitettavasti se kuitenkin on niin, että ministeriö on päällikkövirasto eikä mikään etene päätöstasolle ellei ministeri niin päätä.Demareilla on ollu lähinnä (-1 paikka). Ei käyny hyvin.
- Kusetin
Muistetaan tämä vaaleissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a626793Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2185473Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,634513Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1043776Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732941Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662857Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1152594SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het212034Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621917Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551821