keskimäärin 40-50 %. Ainakin bensakäyttöisissä keskiluokan autoissa.
ETTÄ HAISTAKAA VAAN SAAAAAKELIN PIIITTKÄÄÄÄ PAAASSSKAAAAA !!!
HALLITUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.veronmaksajat.fi/omatveroasiat/autot/
ETTÄ HAISTAKAA VAAN SAAAAAKELIN PIIITTKÄÄÄÄ PAAASSSKAAAAA !!!
HALLITUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.veronmaksajat.fi/omatveroasiat/autot/
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tämähän oli tiedossa jo pari vuotta sitten. Eduskunta muistaakseni hyväksyi nämä joskus v. 2010 lopulla.
Eikä tämä vielä mitään, mutta kohtahan bensan hinta ylittää 2 euroa ja sitten se rämpii kohti 2,5 euroa...
Entä sitten? kauhea mökä oli aikanaan kun haamurajana bensalle oli ensin 2 markkaa, sitten 3 markkaa ja 4 markkaa.
Nyt taas kaikki muka loppuu kun hinta nousee 2 euroon. Ei lopu, eikä lopu kun bensan hinta yks päivä tulee olemaan 3 euroa tai edes 4 euroa
So what? Ne on vaan numeroita. Inflaatio se vaan jyllää. Nousee hinnat ja nousee palkat ja fattakorvaukset. So what?
Nyt voidaan paremmin kuin 20 tai 40 tai 60 vuotta sitten vaikka bensa on kalliimpaa kuin silloin
Joo, kun nousiskin palkat, jos meikälaisellä voiimevuosina noussut palkka n. 30e/kk, normi yleiskorotus miinus verot. Maksele sitten sillä, menee korotus suoraan esim. vuokrannousuun, ei aina edes riitä.
Saksasta tyypillisesti tuotaviin isokoneisiin vehkeisiin tulee vähän munaveroa.
Kokoomusmeininkiä.
Miks äänestitte ?
Perkeleen paskat 50€ vuodessa lisää tulee taas eli täytyy tehdä 3,5 tuntia pimeetä töitä enemmän vuoden aikana.Ei jaksaisi muutenkaan edes niitä-
Muistakaa yleiskorototus kaikkiin auton maksuihin ja veroihin alv:n korotuksen muodossa. Rahoja tarvitaan mm. puoluetukien korotuksiin sekä palkkaamiemme virkamiesten vastiikkettomiin etuihin,
Kai 100 tuhatta ulkoa tullutta kunniakansalaistakin jotain maksaa. Ai niin tästä ei saanutkaan puhua.
Nyt tuli mitta täyteen. Joku raja se on tämänkin autoilijan verottamisessa. Viisumi lähti tilaukseen, pitäkää ajoneuvoveronne, korrottakaa sitä ihan kunnolla että tuntuu, esim.30000%, niin oppii kansa olemaan! Nyt jää valtiolta verot saamatta n.3000:sta litrasta bensaa/vuosi minun osaltani. Kannattiko? Minulle kyllä.... bensat venäjältä n.70cnt/litra.
Älä hiivatissa tuhlaa viisumiin. Hanki dieselauto ja sovi naapurin rahti-Igorin kanssa pienestä "toimitussopimuksesta". 80 snt/litra lähimmällä rauhallisella levähdyspaikalla on käypä hinta. Ja tingata saa. Ei Igoria alihintakaan hetkauta, sehän on firman tavaraa jota hän myy. Vain tsuhna voi olla niin hölmö, että myy alihintaan omaa tavaraansa...
Näinhän ne ovat täällä Itä-Suomessa toimineet. Muunnelmia on hieman erilaisia, esim. silleen, että oman firman kuorma-autot tuovat Venäjältä sikäläistä löpöä ja sitä sitten tankataan firman muihinkin Suomessa ajaviin autoihin. Lappenrantalaisissa lehdissä oli juttua noin vuosi sitten, että joku kuljetusliike oli maksamassa liki kaksi miljoonaa euroa polttoainemaksuja tällaisesta. On kyllä vallan pirun kallista urheilua tämä tällainen. On se vähän lapsellista neuvoa muitakin tämmöisten riskien äärelle.
ostetaan kaikki auton tarvitsijat kuorma-autot ei mene autoveroa eikä kovia ajoneuvoveroja.
Nyt kattokaas maksellaan kreikan tukia näillä autoveroilla/ diisselin ja pensan hinnoilla. Olisiko aika alkaa meillä suomessakin alkaa protestoimaan tätä vitun järjetöntä touhua autoilun kanssa,tää on yhtä vitun veron maksamista. Kunnon mielen osotukset eduskunta talon eteen ja liikenne poikki manskulla tai ihan mitä vaan perkele...
Autokauppa on lehtien mukaan täysin seis. Kauppiaat toivoivat pientä piristystä ennen vuoden vaihdetta veronkorotuksen takia, mutta sitäkään ei ole tullut.
Taloutemme ei kestä tätä. Autokaupan käyntiinlaitto on tehty jo muutaman kerran alentamalla autoveroa noin kolmanneksella. Se on aina myös lisännyt verotuloja. Joten ei tarvitse kovin kummoista kristallipalloa, niin voi ennustaa miten tässä käy.
Kyllä porukka varmaan ostaa autoja joulukuussa, kunhan tajuavat, että alv nousee 1.1.2003 yhdellä prosenntiyksiköllä. Tähän nostaa samalla myös autoveroa, koska alv sisältyy autoveron veropohjaan.
Tämä muutos on useille keskikulutuksisille autoille hyvinkin samaa luokaa kuin oli viine keväine autoveron korotus, ellei enemmänkin.
Näyttää kuitenkin siltä, ettei ymmärrys ja ihmisten laskutaito oikein riitä.
Öööö... jotain alvia??... mitä välii....
oma vero nousi 1 vuodessa n 25 e keskikäyttönen henkilöauto yksi esimerk hesassakin poliisit on monest polvilaan ruuvaamassa kilpiä ajavat tuurilla nii kaua ko jää kiinni
Toinen esimerkki. Vanhan dieselpakun vero noussut kymenessä vuodessa (2003 - 2013 noin 500 %. (488% ja desimaalit päälle.)
Vuonna 2003 oli vero 84,- euroa. Vuosina 2008-2010 noin 180 euroa ja nyt yli 400 euroa.
Jutta satuili tänään että suomen hyvinvointi on menetetty ja rivien välistä luulin kuulleeni sepitystä autoveron poistumisesta.. Jos nyt kansalaisten ostovoiman säilyttäminen huonona sitä tarkoitti.
Juu ei. Autoveron poistothan on aina tehty salaa, jotta markkinat eivät häiriintyisi. Voi hyvinkin olla ettei autoveroa nytkään ole olemassa. Tälläkin palstalla on lukemattomia kertoja ennustettu todellisten asiantuntijoiden voimin varmoja päiviä, joina autovero poistuu. Eihän niin moni tietäjä voi väärässä olla. Kyllä se varmaan on jo poistunut.
Pakko äänestää perussuomalaisia. Hitto mitä tolloja tuolla hallituksessa on. Puolenvuoden päästä taas ihmetellään miksi ruuan hinta on kallistunut
Mistäs ne persut sitä rahaa taikoo? Poistaako ne kaikki etuudet eli asumistuet, työttömyystuet jne. suurimmalta kannattajakunnaltaan...
Persut taikoo perumalla Kreikan tukipaketin, mutta nykyinen hallitus tekee rahaa ajamalla Suomen konkkaan ja eu:lta tulee ainakin 130 miljardin tukiaispaketin. Eli kyllä nykyinen hallitus rules oho.
Kyllä kreikkalaisille nyt todellakin kannattaa maksaa. Suomi nimittäin on tasan samassa jamassa reilun 10 vuoden kuluttua. Silloin mekin ollaan kerjuulla.
Mistäkö tiedän? No siitä kun suomalaisen yritysjohdon ainoa idea on, että lopetetaan toiminta Suomessa. Joko ei tarjota mitään myyntiin tai jos vielä jotain tarjotaan, niin se pitää valmistaa Kiinassa, josta jo monet ulkomaiset yritykset ovat muuttamassa pois.
Jos ette usko tätä surkeutta, niin katsokaa puunjalostusteoillisuutta. Ei ainoatakaan innovaatiota 20 vuoteen, ei investointeja mihinkään, ei mitään. YT-neuvotteluja vain, ei minkäänlaista tekemisen meininkiä. Ja näitä yritysjohtajia paapotaan ruhtinaallisilla bonuksilla.
Näin toimii suomalainen yritysjohto. Historia kirjoitetetaan parin kolmenkymmenen vuoden kuluttua, eikä siitä tule katkeruutta puuttumaan.