Voiko usko ahdistaa?

http://www.karikuula.com/56 Mitä olette mieltä?
163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi moi. Uskon ahdistukseen. Uskon myös siihen, että kun olen tarpeeksi kärsinyt kuin norsu, Jumala itse vapauttaa minut ahdisuksesta. Uskon, että Jumala ei kuitenkaan minua kiusaa eikä ahdistukseni ole lähtöisin Hänestä vaan lähinnä omista vääristä valinnoistani. Kuitenkin kaikki kokemani lopulta vahvistaa minua, koska olen antanut elämäni Jumalan käsiin ja Hän pitää minusta huolen. Uskon, että luovuttamalla elämäni Jumalalle saan se jollain kummalisella tavalla takaisin itselleni. Epäilen silti usein ja kyseenalaistan asioita, hengellisiä, ja koen silti suurta rauhaa koska Jumala ymmärtää että minä en aina ymmärrä. Mutta siitä olen varma, että rauhaa en löytynyt ennen kuin luovuin kaikista ihmissuhteista ja yksinkertaisesti lakkasin ajattelemasta mitä ihmiset minusta ajattelevat. Se vapautti loukkaantumisen ja mielensä pahoittamisen taakasta, koska minulle on tärkeintä se mitä Jumala minusta ajattelee. Hänen ajatuksensa minua kohtaan on rauhan ja rakkauden ajatuksia, niin olen kokenut joka päivä jopa ahdistustenkin keskellä. Luopumalla itseriittoisuudestani pääsen myös, toivon mukaan, lopulta myös kaikista mieleni synneistä juuri ennen kuolemaani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moimoi kirjoitti:

http://www.karikuula.com/56 Mitä olette mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu