Houkuttaisi ottaa jopa 10v kiinteällä korolla 200.000 lainaa, jos sen saisi 2,8-3% kokonaiskorolla, jolloin asumiseen menevät menot olisivat 29,3% nettotuloista.
Käteistä on 129.000 euroa ja kämpän arvo 320.000 euroa.
Mielestäni noilla spekseillä pitäisi pysty jo jonkin verran keskustelemaan pankin kanssa?
Mites muilla, oletteko ottaneet pitkiä kiinteitä ja millä kokonaiskorolla?
Kiitos!
Käteistä on 129.000 euroa ja kämpän arvo 320.000 euroa.
Mielestäni noilla spekseillä pitäisi pysty jo jonkin verran keskustelemaan pankin kanssa?
Mites muilla, oletteko ottaneet pitkiä kiinteitä ja millä kokonaiskorolla?
Kiitos!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mitä lisäarvoa koet saavasi kiinteästä korosta? Miksi olet valmis tai kuten itse sanot, 'houkuttunut', maksamaan kaksinkertaista hintaa luotostasi? Kiinteää korkosidonnaisuutta et voi edes purkaa kesken sopimuskauden maksamatta tuhansia euroja pankille. Jos henkilökohtainen perusturvallisuutesi on heikoilla kantimilla, voiko kuka tahansa taitava markkinamies myydä sinulle kaksinkertaiset turvalukot taloosi, kahdet eri kotivakuutukset sekä vikavirtasuojat tuplana, ettei nyt vaaaan mitään kävisi?
Lyhyet korot ovat luotonottajalle edullisin vaihtoehto.
Muutoin lainasi vaikuttaa olevan ok, maksukyky ja vakuudet riittävät mainiosti. Euroopassa ei ole näkyvissä merkkejä taantuman loppumisesta lähiaikoina. Jos parin ensimmäisen vuoden aikana, kun korot ovat poikkeuksellisen matalalla, teet muutaman ylimääräisen lyhennyksen, kompensoit jo aika pitkälle tulevan koronnousun.