Löytyisköhän Suomesta sen verran hyvää tahtoa, että sairas, köyhä veljeni saisi lämmityksen taloonsa jossa hän asuu. Veljeni on pitkäaikastyötön ja nyt sitten monisairauksien takia jäämässä eläkkeelle, koska ei pysty työhön. Eikä yksin pärjääminen ole taattua. Hänen sisarenaan olen auttanut veljeäni monin tavoin tulemaan toimeen, mutta tämä talo jossa veljeni asuu,on ilman lämmitystä. Tällä kertaa olen ollut veljeni apurina kaksi viikkoa ja olen sairastunut kylmyydstä. Olen minäkin jo lähellä 70 v, joten ei ihan nuori. Veljeni on nuorempi.Olen saanut hankittua jo ilmalämpöpumpun, mutta kun sen asennuksesta kysytään 450e-1100 e, niin niitä rahoja ei löydy kyllä. Veljeni pärjäisi kyllä tässä talossa hyvin siivous.ja muun pienen avun turvin, mutta kun nyt tällä säällä on jo nukuttava talvivaatteet päällä, että jotenkin tarkenisi .Sellaisia sukulaisia ei ole jotka olisivat halukkaita apuaan antamaan. Kun saisi edes tuon ilmalämpöpumpun asennuksen.
köyhyys ei ole ilo kenellekkään, ei lämmitystä talossa
köyhyys ei ilo
10162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Veljesi myy talonröttelönsä ja muuttaa kerrostaloon vuokralle tai ostaa oman. Jos veljesi asuu jo nyt vuokralla pitää hänen vaatia vuokraisäntää laittamaan lämmitys kuntoon.
Millaisessa hökkelissä veljesi oikein asuu kun siinä ei ole edes lämmitystä?!
Veljeni asuu äitimme entisessä 1 1/2 kerroksisessa ok talossa. Talo on muuten kutakuinkin asuttava. Sähköt, vesi ja viemäri on. Mikään lasku veljelläni ei ole maksamatta.Talossa on vanha punatiilinen ,n 60 v vanha puu-uuni, johon aikoinaan on asennettu yksi sähkövastus, peukalonpaksuinen.Sillä ei uuni edes lämpene. Talossa on kolme huonetta ja muut tilat, joten nytkin täällä on sisällä 7 astetta lämmi tä. Minä joudun nukkumaan talvivaatteet päällä ja samoin veljeni, muuten ei tarkené, vaikka ulkona on lämmintä 11 astetta. Veljeni ei omista taloa. Omistaja asuu ulkomailla. Vuokralle meno kysyy isommat tulot kuin mitä veljelläni on. Nytkin on tiukkaa ,kun sairaskulut ovat niin isot.
Heti yhteys sosiaalitoimistoon, kerrotte että asunto ei ole asumiskunnossa, hätämajoitukseen ja sieltä kaupungin/kunnan asuntoon. Yhteiskunta maksaa vuokrat ja lääkkeet, käteen pitää jäädä asumiskulujen jälkeen 461 euroa. Mielummin lämpimässä kerrostalossa kuin kylmässä ok-talossa.
Osta sähköpatteri lämmittämään asuntoa.
Myös energia-avustusta kannattaa kunnasta tiedustella, itse laitoin 3000e maksavan takan , sain 600e energiaavustusta, sitä myönnetään kaikille jotka laittavat jonkin edullisemman lämmitysmenetelmän kuin sähkö , ainakin täälläpäin.( ennestään oli sähkölämmitys)
vai onko sähköt pantu poikki maksamattomien laskujen takia? Vai onko puulämmitys? Hänhän voi hakeutua esim. sosiaalitoimiston piiriin, jos asunto ei ole ihmiselämään kelvollinen, niin kyllä sossu antaa lämpimän paikan.
Suomi on onneksi vielä hyvinvointivaltio veljesi kaltaisten tapauksien takia. Asuntotuki hänelle on n 60 - 100 % et sillein.
mites on muina vuosina pärjnnyt? ja sen ilmalämpöpumpun, joka kuluttaa sähköä melkoisesti, olisi voinut ostaa puita tai hankkia pikku pappterin jonka vieressä nukkuu! Niin ja mites olis edellä jo ehdottettu asia, eli muutto keskustaan ja yksiöön. Niin tai missä itse asut, muuttakaa siihen taloon, siis jos veljen luonne on sellainen, että tyypin kanssa sietää asua!
Kysy kunnasta apua.
Veljeni on muutamia vuosia nukkunut talvihaalari päällä ja patteri vieressä, mutta nyt kun sairastelee, niin on suorastaan vaarallista nukkua kylmässä talossa. Nyt kuitenkin on käynyt selville, ettei hän toimeentulotukea saa kuin alle 100 e/kk tai ei lainkaan. Hän kun ei ole ovia saanut auki sossuun. Hän on nyt pienellä sairaspäivärahalla.
Asioita on vaikeaa hoitaa vanhuksien yksin "et silleen" .... Varsinkin jos on jo iäkäs henkilö. Sitä ei niin vaan kaupunkialueella (?) juosta vanhoilla jaloilla etsimään kaikenkattavia virastoja, aina asia vanhuksille ei ole niin yksinkertainen.
Soita oman alueesi sosiaalitoimeen. Puhelin numeron saat vaikka soittamalla numeroon 118.
Keroo tilanteesi että olet jo iäkkäämpi henkilö ja huolissasi veljestäsi. VAADI sosiaalitoimea käymään PAIKAN päällä katsomassa tilanne.
He kehoittavat kirjoittelemään lappujaan ja menemään "jonoon", älä tyydy tähän vastaukseen. Onko sinun mahdollista käydä puhumassa asiasta seurakunnassasi? Sano että asialla on KIIRE!
Kysy joku henkilö mukaan /sukulainen /naapuri/ tuttava joka veisi sinut paikan päälle ja opastaisi asioissasi. Suomalaiset saavat pärjätä näissä asioissa yksin, ulkomaalaisilla tähänkin on se kaiken kattava järjestö ja valmis apu.
Tämä asia ei nyt mitenkään liity tähän, mutta kaikki ihmiset eivät halua sosiaaliapua ottaa vastaan, se on varmaankin vanhan kansan periaate, että omillaan on pärjättävä. Kerron esimerkin; isäni jalkaan tuli luutulehdus, minkä hän tavallaan aiheutti omalla toiminnallaan, kun ei halunnut mennä lääkäriin näyttämään kipeää jalkaa.
Sitten sairaalasta määrättiin erikoisjalkineet, kesäkengät 500 euroa ja talvikengät 900 euroa, kuntayhtymälle lasku.... mutta isäni ei halua olla kenenkään/minkään elätti, vaan haluaa maksaa kenkänsä ihan itse, eikä hänenkään rahansa ole taivaasta pudonnut.
Tyhjästä aloittanut äidin kanssa vuonna -50 Ruotsista, kun Suomesta ei saanut töitä. Sieltä sitten -60 tulleet kotimaahan ja tehnyt viikot töitä porarina 200 km päässä kotoa, keväällä kylvi, syksyllä pui omaansa ja muiden peltoja, vielä ylimääräisen ajan, jos tuosta enää sellaista jäi teki metsätöitä.
Mitään tukia ei ole koskaan halunnut ottaa vastaan ja auttanut toisia aina, ilman pyytämättäkin. Maksanut yhden lapsenlapsen toilailuja 100 000 markan edestä.
Kuulo mennyt porarintyöstä, selkä ja jalat metsätöistä. Muisti alkaa pätkiä, mutta on onnellinen ja hoitaa huonoselkäistä ja -jalkaista äitiä. Heillä on ollut onnellinen elämä vastoinkäymisineen, he ovat aikoinaan matkustelleet vähän, koti on vaatimaton, mutta kodikas, lämmin ja ruokaa riittää kaikille. Vaatimattomasti ovat eläneet ja nyt on säästöjä, kun sairauksia tulee.
Tämän kirjoituksen tarkoitus ei ollut mitenkään syyllistää ketään, mutta alkoi vaan rönsyillä, kun pointtini oli, ettei kaikki edes halua ottaa sosiaaliavustusta vastaan.
Sen avun suon avustusta oikeasti tarvitseville.
Itsekin varmasti saisin avustusta, mutta ehkä verenperintönä on tullut, etten hae. Itse olen "köyhyyteni" saanut aikaan, kun en opiskellut aikoinani hyvää ammattia ja tein 3 lasta miehen kanssa, joka sitten otti ja lähti, eikä enää huolehtinut lapsista milläänlailla.
Ja kohta joku liukaskielinen keksii, että oletpas saanut apuja :) Hän on oikeassa sikäli, että äitiys- ja vanhempainrahaa sekä kodinhoitotukea olen saanut sekä tietysti lapsilisää ja sovellettua elatustukea hyvin pienen määrän silloin, kun niiden aika oli. Nyt olen ollut puoli vuotta sairaslomalla, kun olen yrittänyt liian pitkään sinnitellä jaksamisen äärirajoilla, kun olen kärsinyt 20 vuotta unihäiriöistä. 1000 euroa tulee kuussa Kelalta tällähetkellä. Ja nimimerkin "Nykypäivää" kirjoitus "Näin meillä 2012" kuvastaa sitten muuta arkipäivääni :)
Mutta mä olen onnellinen, lapset ovat onnellisia, saavat ruokaa ja vaatetta, vaikkei talvella koti kovin lämmin olekaan :)
Alkuperäiskirjoittajalle toivotan voimia saada veljesi asiat järjestykseen :) Auttaisin jos voisin