Rahapalkka vs. kumulatiivisten verotietojen ansio

Työnantajalta saamassani palkkakuitissa on listattuna eri kohdissa sekä rahapalkka vuoden alusta, sekä kumulatiivisten verotietojen kohdalla ansio, joka on huomattavasti pienempi kuin rahapalkka vuoden alusta. Kumpi näistä on huomioon otettava, kun käytän verokortissa vuositulorajaa? Kumulatiivisten vt. ansioiden perusteella vuosituloraja tälle vuodelle riittää, mutta jos katsoo kohtaa rahapalkka, tarvitsee tulorajaa nostaa loppuvuodelle.
324824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Todennäköisesti kohdassa rahapalkka listataan sinulle todellisuudessa tämän kalenterivuoden aikana maksetut palkat bruttona. Verotiedoissa kumulatiivisena ansiona on palkat helmikuulta lähtien, sillä verokortit ovat voimassa aina 1.2. alkaen. Verokortin prosentissa ja rajassa on kuitenkin huomioitu, että sait palkkaa myös tammikuussa. Tarkista vielä vähentämällä tammikuun palkka vuoden rahapalkoista niin luvun pitäisi olla sama kuin "kumulatiivinen ansio".

Jos vuosituloraja kuitenkin ylittyy niin se tarkoittaa vaan, että ylittyvältä osalta maksetaan lisäprosentin mukaista ennakonpidätystä. Muuttamalla veroprosenttia nyt, maksat tasaisemmin veroa syys-joulukuun välillä, mutta lopullisen veron määrän kannalta sillä ei ole merkitystä.

Äänestä

Tuossa jo sanottiinkin, niin kumulatiivisten vt:n kohdasta puuttuu tammikuun aikana maksetut liksat. Jos käytät vuositulorajaa, niin ainoastaan todellinen rahapalkka vuoden alusta on se tarpeellinen tieto sinulle. Se ei saa ylittää tulorajaa tai menee loput lisäprossalla. Tähän voit vaikuttaa vielä kun nostat tulorajaa ajoissa.
Huom. tarvitset uuden verokortin, voit toki nostaa ennakonpidätysprossaa muutenkin mutta tuloraja pysyy samassa.

Äänestä
  • Ei, vaan verokortille merkitty tuloraja on helmikuulta joulukuulle laskettu. Se lasketaan koko vuoden tulot skaalaamalla.

    "Tulojen seuranta ja ennakonpidätyksen laskenta aloitetaan aina alusta 1. tammikuuta. Jos tammikuun ennakonpidätys toimitetaan vuoden 2011 verokortin mukaan, on tuloseuranta ja ennakonpidätyksen laskenta katkaistava myös vuoden 2012 perusverokorttien voimaan tullessa."

    http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Ennakkoperinta/Verokortit_vuodelle_2012(12266)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ymmärrä kirjoitti:

Työnantajalta saamassani palkkakuitissa on listattuna eri kohdissa sekä rahapalkka vuoden alusta, sekä kumulatiivisten verotietojen kohdalla ansio, joka on huomattavasti pienempi kuin rahapalkka vuoden alusta. Kumpi näistä on huomioon otettava, kun käytän verokortissa vuositulorajaa? Kumulatiivisten vt. ansioiden perusteella vuosituloraja tälle vuodelle riittää, mutta jos katsoo kohtaa rahapalkka, tarvitsee tulorajaa nostaa loppuvuodelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu