Totuus Aaro/Eeron roolihahmon näyttelijästä

http://www.iltalehti.fi/viihde/2009092810298267_vi.shtml

Nyt pitää totuuden tulla ilmi. Teemu Lehtilä (Eero/Aaro) kirjoitettiin ulos sarjasta aiemmin. Hän ei suinkaan lähtenyt "ovet paukkuen", niinkuin joku väittää täällä tietämättömyyttään. Suomessa näyttelijöiden työt kiven alla, joten ei kukaan vapaaehtoisesti lähde pois jostain saippuasarjasta, joka tarjoaa säännölliset tulot. Jos joku täysin pystymetsästä otettu ja lahjaton "Peppi" tai "Ossi", "Latesta" puhumattakaan saa jatkaa sarjassa vuositolkulla (Ossilla ilmeisesti rooli jo eläkevirka jostain syystä), lienee kohtuullista, että myös joku ammattinäyttelijä palaa sarjaan, miellytti se sitten tai ei!
10768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hän lähti ekalla kerralla ovet paukkuen, koska ei kestänyt roolihahmosta saatua palutetta

Aneli pääsyä takaisin, pääsi takaisin noin vuodeksi, kyllästyi taas, ja lähti vetämään

Vuosien päästä aneli oikein kiltisti päästä takaisin (vaikka molemmat hahmot kuolleet) ja sitli pääsi.

Eli itse hän halusi lähteä pois, samaten kun halusi Miia, Annika ja Sara, mutta kaipa nuokin kohta tulee takas, koska hommat on kerran kiven alla, ja jos oikein kiltisti pyytää, niin kaipa sitä sitten pääsee

Mutta herää kysymys, jos tuo RAUKKA oli pakko ottaa töihin, miksi hänelle ei kirjoitettu uutta hahmoa, esim Ismon veljenä, ei olisi juonta sotkenut lainkaan, onhan muutkin henkilöt esittänyt useaa hahmoa

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. Mikään.
    Ei ole lapset mukana. Ei lähtenyt paukkuen. Ei anellut. Mikään ei pidä jutuissasi paikkaansa.
    Unohdappa välillä koko sarja ja hanki joku liikunnallinen harrastus. Saat muuta ajateltavaa.
    Olet nyt jumiutunut aivan tautologisesti aiheeseen. Se ei ole hyvä asia.

    Äänestä

  • ruopå kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Mikään.
    Ei ole lapset mukana. Ei lähtenyt paukkuen. Ei anellut. Mikään ei pidä jutuissasi paikkaansa.
    Unohdappa välillä koko sarja ja hanki joku liikunnallinen harrastus. Saat muuta ajateltavaa.
    Olet nyt jumiutunut aivan tautologisesti aiheeseen. Se ei ole hyvä asia.

    Lähti, nyt puhun nimenomaan tuosta EKASTA lähdöstä, en hänen "toisesta tilaisuudesta"

    Ja aivan taatusti aneli takaisin, ei kai sarjaan nyt muuten kuollutta olisi pyydetty tosta vaan hommiin :)

    Monille tuntuu olevan se ongelma ettei erota sarjaa ja tosielämää, koska tosielämässä he tyypit ovat vain töissä

    Äänestä

  • 87k kirjoitti:

    Lähti, nyt puhun nimenomaan tuosta EKASTA lähdöstä, en hänen "toisesta tilaisuudesta"

    Ja aivan taatusti aneli takaisin, ei kai sarjaan nyt muuten kuollutta olisi pyydetty tosta vaan hommiin :)

    Monille tuntuu olevan se ongelma ettei erota sarjaa ja tosielämää, koska tosielämässä he tyypit ovat vain töissä

    Ei ole lapset mukana
    Ei ovet paukkuneet
    Ei anellut
    Olet raskas.

    Äänestä

Laitoin tämän jo yhteen toiseen ketjuun, mutta laitetaan nyt tännekin, kun täällä näkyy tää 87k samoja juttujaan toitottavan...

Kerropas 87k yks juttu: MISSÄ on ilmoitettu, että Lehtilä on kerjännyt takaisin pääsyä ja että sillä perusteella Aaron hahmo kirjoitettiin takaisin juonikuvioihin! Nyt laita faktaa tiskiin siitä, mistä olet tuon tietosi hankkinut!!

Jos et pysty tietolähdettä ilmoittamaan, niin sitten kyse on vain sinun tuulesta temmatusta olettamuksesta, joka tuskin pitää paikkaansa.

Ja sulle Suuttunut mummeli: Pystymetsästä otettu näyttelijä ei automaattisesti tarkoita sitä, että kyseessä olisi lahjaton henkilö! Moni pystymetsäläinen on luonnon lahjakkuus ja pesee monet koulun käyneet näyttelijät kevyesti. Mm. Cindyn näyttelijä on loistava, vaikka on vailla koulutusta!

Äänestä

Ilmeisesti meillä on erilainen kuva siitä, millainen on oikea näyttelijä? Cindyn "näyttreijä" osaa vetää heppoisen roolinsa kohtalaisesti. Näyttelijän ammatti kuitenkin opitaan Teatterikorkeakoulussa, ja opiskelu kestää vuosia. Lienee sanomatta selvää, että sen läpi käyneet oikeat nättelijät hallitsevat työnsä paremmin kuin amatöörit. Saippuasarjojen henkilöhahmot ovat niin heppoisia, että niistä voi toki joku amatööri jollain tapaa selvitä, koska katsojan tottuvat pökkelömäisiin roolisuorituksiin nopeasti, eivätkä vaadi näyttelijöiltä mitään. Saippuaoopperoissa juonikuviot ovat pääosassa, ja huomio keskittyy niihin yksittäisten näyttelijäsuoritusten asemasta. Cindyn näyttelijä tuskin selviäisi oikeasta elokuvaroolista kunnialla. Ei kai mitään ammattia voi oppia itsekseen niin, että olisi parempi kuin ammattiin kouluttautunut!

Äänestä
  • Sinä "mummeli" et taida olla iältäsi lainkaan mummeli. Meinaan vaan kun sanot, että "Ei kai mitään ammattia voi oppia itsekseen niin, että olisi parempi kuin ammattiin kouluttautunut". Kyllä mummeleiden pitäisi tietää se, että ennenvanhaan nimenomaan työ opittiin tekemällä. Samalla tavoin nykyäänkin työ opettaa tekijäänsä, ei tarvita välttämättä "luettua" koulutusta. Ja kun kyse on taiteen lajista, niin paljon koulutusta tärkeämpi seikka ON luontainen lahjakkuus! Ja otapa varsin selvää, onko kaikki pitkän linjan arvostetut ammattinäyttelijät koulutettuja... ;)

    Äänestä

Tv:n näyttelijöitä suomessa on vähän kun vertaa teatterinäyttelijöitä. Teatterissa harjoitellaan monenlaisia, erinlaisia rooleja ja vuorovaikutustaitoja. Tv:n näyttelijät ne eivät vaan pääse parhaimpiinsa täällä suomessa. Koulutus puuttuu jokaiselta tv:ssä esiintyjiltä. ryhti, seisominen, asento, vuorovaikutus ja vuoropuhelutaidot jne.. Näitä harjoituksia pitää tehdä päivittäin siellä kameroiden takana. Sitten kun esiinytään kameroille nämä (camera-ready) kameravalmiina työskentely etiketit pitäisi olla jokaisella näyttelijöillä hallussa. Virheitä on nähty suomen vuorovaikutustaidoissa ja vuoropuhelussa? Kun toinen puhuu ei välttämättä katsota silmiin muutama vilkaisu ja siinä se on. Miten istutaan kaksistaansohvalla? Istuminen sohvalla että kasvot ovat vastakkain toisiaan vuorovaikutuksessa, ryhti ja asento kun ollaan vuoropuhelussa toisen näyttelijän kanssa puuttuu kokonaan. Suomessa tv:n näyttelijät istuvat kun tavalliset tallaajat siellä sohvalla, ei niinkuin tv:n ammattilaiset. Se pitää muistaa että ne ovat töissä siellä kameroiden edessä. Kielenkäyttö pitää olla hallussa ellei se ole käsikirjoitettu sinne. Muuten pidetään ne voimasanat kokonaan pois, koska tv:ssä tehdään töitä ja sinne ei kuulu voimasanat. Meikki, pukeutuminen ja hiukset: Meikki pitää olla mahdollisimman luonnollinen, riippuu valoista missä työskentelet. Liian tumma valaistus paljastaa monen kerroksen meikkivoiteet kasvoilla. Ihonväri pitää olla samanvärinen kun kasvot. Mitä luonnollisemmin esiinnyt siellä kameroiden edessä sen parempi. Sisustuksella on paljon vaikutusta valaistukseen miten näyttelijä näyttää kameroiden edessä hyvältä. Otetaan se luonnollisuus sieltä esille, pukeutumisella voidaan vaikuttaa siihen miten sinut on meikattu, hiukset korostaa sitä kokonaisuutta ja näytetään se parhaus mitä meikki/hiustaitelijat ovat saaneet näyttelijästä aikaiseksi. Opetaanko näitä etikettejä siellä teatterikoulussa? Ei vaan rooleja. Nämä olivat tv:n etikettejä mitä pitäisi kaikkien tietää jotka siellä esiintyvät kameroiden edessä ja harjoitella joka päivä "Miten nostat leukaa, miten käännät päätä"??? Löydä se valosi!!!

Äänestä
  • Tämähän jännittävä keskustelupalsta on. Kaikenlaista "asiantuntijaa". Juuri kenenkään kirjoittamat tiedot eivät pidä paikkaansa.

    Äänestä

Ainoa asian puhuja tässä näkyy olevan nimimerkki faktaa vähän
12.9.2012 20:35

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suuttunut mummeli kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/viihde/2009092810298267_vi.shtml

Nyt pitää totuuden tulla ilmi. Teemu Lehtilä (Eero/Aaro) kirjoitettiin ulos sarjasta aiemmin. Hän ei suinkaan lähtenyt "ovet paukkuen", niinkuin joku väittää täällä tietämättömyyttään. Suomessa näyttelijöiden työt kiven alla, joten ei kukaan vapaaehtoisesti lähde pois jostain saippuasarjasta, joka tarjoaa säännölliset tulot. Jos joku täysin pystymetsästä otettu ja lahjaton "Peppi" tai "Ossi", "Latesta" puhumattakaan saa jatkaa sarjassa vuositolkulla (Ossilla ilmeisesti rooli jo eläkevirka jostain syystä), lienee kohtuullista, että myös joku ammattinäyttelijä palaa sarjaan, miellytti se sitten tai ei!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu