Ei lievennä rikosta, jos sanoo et: "Enmää tienny, et sellasta ei saa tehdä!". Ei se mitään auta. Rikos on silti rikos!
Päinvastoin, on rikkonut vielä selvilläolo velvollisuuttakin vastaan!
Linkin liittyviin uutisiin varmaan keksitte itsekin!
Päinvastoin, on rikkonut vielä selvilläolo velvollisuuttakin vastaan!
Linkin liittyviin uutisiin varmaan keksitte itsekin!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin, olisihan se liian helppo puolustus: "mää oon tollo, en mää tiennyt"
Paljonko politikolle pitää antaa pimeetä rahaa, että se tajuaa, että hommassa on jotain pielessä, että ei ole sopivaa?
Katainen lupasi juuri että 10 000 uutta lakipykälää tulee tuotapikaa. Täytyykin tehdä Somalit, ja siirtyä kortistoon jotta aika riittäisi tutustumaan edes puoleen näistä laeista, vanhoista puhumattakaan.
Jos työkkärin heppu tulee utelemaan että pakko olla työvoimareservinä, niin vastaan että laki määrää että laeista on oltava selvillä, haluatko että rikon suomen lakia?
Kiitos Katainen, järjestit minulle lain pakottaman syyn lopettaa töissäolo, ja loisia niiden kustannuksella jotka rikkovat lakia, eli eivät perehdy tuhansiin uusiin lakeihin joita vuodessa maahamme tulee, ja sensijaan näkevät suurta vaivaa jotta verorahat menisivät etelän pankkiiririkollisille heidän vedonlyöntejään rahoittamaan ja turvaamaan. Lyövät vetoa että valtiot vajoavat syvään lamaan, ja tienaavat sitä enemmän mitä enemmän itsemurhia verokarhun ja koronkiskojien jahtaamat kansalaiset suorittavat.
puolustukseksi se, että selittää ettei tiennyt että korruptio on laitonta.
Tavallinen kansalainen sensijaan voidaan tuomita kryptisten lakien mukaan mistä tahansa. Vaikkapa hengittämisestä torstaina punaisessa puserossa.
Ei silloin käy mikään selitys.
Poliiseja pidettiin korruptoituina, kun saivat ABC:ltä hampurilaisia ja makkaraperunoita puoleen hintaan.
Paljonko pitää liikemiehen saada kaverilta ilmasta rahaa ilman, että tulee mieleen, että nyt multa halutaan vastapalvelusta?
Miten voi tajuta, että tajuttoman maassa hakkaamisessa on jotain väärää, kun toinen ei edes vastaan pistä? Antaa ihan vapaasti hakata! Ja kun vielä on käsketty ja toinen vaikuttaa vielä olevan hengissä, että tappohomma on niinkuin kesken!
Töissä annetusta työstä kieltäytyminen on selkeä irtisanomisperuste.
Ei niitä juuri muita Suomessa olekaan!
Lääkärikään koskaan ollut nähnyt, että korvat voi sellain irrota, niin miten muka joku tavis voisi tietää?
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/389333/Mies riepotteli ryyppykaveriltaan korvat miltei irti uhri halvaantui
"Mies riepotteli ryyppykaveriltaan korvat miltei irti – uhri halvaantui"
Mutta nyt on ollut tällaisia päätöksiä sitten jotka eivät toteuta lain kirjainta eikä mitään. Jos toimitusjohtaja vapautetaan kun hän sanoo että ei tiedä mitä hänen firmassaan tapahtuu.
Lait on niin koukeroisia ja huonosti laadittuja että korkeasti oppineet lakimiehet saattavat pähkäillä vuosia eri oikeusasteissa ja tulla aina eri tulokseen. Miten maalliko voisi tietää oikean vastauksen kun sitä ei tiedä lakimiehetkään?
Lait on niinkuin ne luetaan, ei niinkuin ne kirjoitetaan!
Hyvä kysymys:
Onko laki Suomessa kaikille sama.
Laki on kaikille sama. Vain tuomiot vaihtelevat.
Joillakin on vääristynyt oikeustaju, mutta yhteisillä säännöillä mennään silti.