Onko kukaan onnistunut jouduttamaan tullin autoverovalituksien käsittelyä ja millä keinoin? Viisi vuotta tulee tuonnista pian täyteen eikä kiinnosta pätkääkään se että jatkossa joutuu luotottamaan päivääkään valtiota pienellä korolla.
vauhtia tullin rattaisiin
voiteluako
2461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjoita ihmeessä Tullin sivuille palautetta kuten minä tein.Vastasivat jopa ja kehuivat kuinka seuraavat tosi tarkasti meidän veromaksajien oikeuksia ja tekevät kaikkensa että Suomen kansalaisia kohdellaan oikeuden mukaisesti.Oikein vesi valui silmistä kun niin olin tyytyväinen,kun sanoivat että kestää vain noin vuoden saada päätos kun on ensin muistanut tehdä valituksen.
Nyt ressukat valtion virkamiehet ovat joutuneet palkkaamaan lisää ihmisiä ja kuoluttamaan niitä kun Suomen valtion ajoneuvovero on niin EU-lakien mukainen.
Näitten kaikkien vuosien ajalta meidän yhteisiä verorahoja palaa koko ajan kun valtio joutuu väärin perityille veroille maksamaan 9% koron.Tosin korko muuttuu 1.9.04 vain 0.5%.Suomihan on tunnetusti viimeisen päälle oikeusvaltio joka noudattaa tarkasti kaikkia EY-tuomioistuimien päätoksiä.Tosin ensin täytyy omien kansalaisten käydä oikeutta omaa valtiotaan vastaan EY-tuomioistuimessa.Kyllä on niin hyvä ja turvallinen olo kun VMM virkamiehet ja kunnolliset tullimiehet taistelevat armottomasti kauhiaa rikollisuutta vastaa.Näkee oikein kuinka nämä virkamiehet pyyteettomästi iskevät kiilaa rikollisten rintamaan.Tosin välillä tuntuu että siinä rytäkässä menee muutkin Suomen kansalaiset mukana.Varsinkin oman auton tuoja joka ei halua maksaa tyhjiä katteita ns.viralliselle maahantuojalle näyttää olevan yksi suurimmista rikollisista.Olemmehan yksi maailman parhaista ja oikeuden mukaisimmista valtioista jossa Tulli ihan itse korjaa tekemänsä virheet.Upeaa valtion hallintoa.Ei ihme että meillä on maailman paras Tulli.Mitenkähän me muut virkamiehet pärjätään ollenkaan näille supersankareille.
On upeaa olla Suomalainen jossa kaikilla on oikeus ostaa ajoneuvonsa mistä EU-maasta haluaa eikä oma valtio rajoita sitä millään tavoin.Meillä on todellakin vapaa hintakilpailu eikä kartelleja ole ja hintataso on muodostunut näin todella kuluttaja ystävälliseksi.Ihanaa Suomi ihanaa.
turha kai tässä valittaa kun vasta 4.5 vuotta olen rahojani odotellut. Soittanut olen muutaman kerran vaan kun on niin vaikea lötää 200:selle tähtinokalle hintaa. Kyllä korpee kun eivät enää korkojakaan maksa, muuten saisivat pitää eläkepäiviin asti, ei tartteis vapaaehtoisia eläkevakuutuksiakaan (ainiin, eihän niistäkään ole enää mitään iloa).