Jaaha, Japani luopuu

Ydinvoimasta. Näin ilakoi uutiset tänään. Ja tuota tavoitellaan 2030 mennessä. Muutenkin on yllättävää että supermoderni Japani tuottaa vain kolmasosan energiantarpeestaan ydinvoimalla. Eli ei se ole niin merkittävä tekijä kun monet ajattelevat. Nyt on syytä valmistautua kaikin voimin ydinvoiman jälkeiseen aikaan kehittämällä ja panostamlla vahvasti uusiutuviin. Tätähän Suomi on ajanut, eikö? Hienoa hienoa.
975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiina näyttää mallia tässä asiassa. Ei muuta kuin lisää hiilivoimaa kehiin. Se on halpaa ja turvallista. Mitäs nyt vuosittain hiilikaivoksissa kuolee eri onnettomuuksissa noin 10000 ihmistä vuosittain.

Äänestä

Naurettava luopumusuutinen, ihan kuin Ruotsi joka luopui ydinvoimasta viime vuosituhannella, ja hyvin jyllää sielläkin.

Uutisessa sanotaan että Japani käynnistää uudelleen Fukutsiman maanjäristyksen jälkeen suljetut voimalansa "väliaikaisesti" eli sulkee ne sitten 30 vuoden kuluttua kun käyttöikä tulee täyteen.

Tämähän on kaikkien luopumusten äiti.

Äänestä

Aloittajalle sen verran ,että nykyinen Japanin hallitus esittää niiden sulkemista v. 2040 mennessä.Tosin hallitus voi kaatua ja uudet vaalit ehkä tänä syksynä jo.TV-uutisissa nämä asiat kerrottiin eilen .

Äänestä
  • Noita vuosilukuja heitellään poliitikkojen taholta ja muutellaan heti kun asiantuntijat kysyy että milläs korvataan.

    Äänestä

Nyt on Fennovoiman syytä katsoa, mistä saisi halvalla reaktoreita oheiskomponentteineen. Shimane-3 on käytännössä valmis Hitachin 1400 MW ABWR. Jos Japanin hallitus ei salli sen käyttöönottoa, ovat siellä hyvät alemarkkinat. Voi olla, että liettualaisetkin ovat kiinnostuneita siitä.

Äänestä
  • Vai onko se Toshiban laitos. Taitavat molemmat tarjota aika samanlaisia laitoksia ja sopisi se myös Olkiluoto-4:n vaihtoehtoihin.

    Äänestä

  • Fukushimasta saisi vähänkäytetyn ja pientä paikkausta vaativan voimalan luultavasti vielä halvemmalla.

    Äänestä

Eikos ne luopuneet jo viime vuonna?

Äänestä

Mikäs siinä vähemmän vissiin kaasu ja öljy sitten saastuttaa jos eivät osaa ydinhöyrykoneitaan suojata kunnollisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepstikko kirjoitti:

Ydinvoimasta. Näin ilakoi uutiset tänään. Ja tuota tavoitellaan 2030 mennessä. Muutenkin on yllättävää että supermoderni Japani tuottaa vain kolmasosan energiantarpeestaan ydinvoimalla. Eli ei se ole niin merkittävä tekijä kun monet ajattelevat. Nyt on syytä valmistautua kaikin voimin ydinvoiman jälkeiseen aikaan kehittämällä ja panostamlla vahvasti uusiutuviin. Tätähän Suomi on ajanut, eikö? Hienoa hienoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu