Kuluttajavirasto › Autot › Riitojen ratkaisuja › Mittarilukema
http://www.kuluttajavirasto.fi/autot/virhetilanteet/hakutulos.aspx?wordid=cf96dbe4-7c18-48be-94c3-5bb8b1ea5e2b
"VIRHEELLINEN TIETO ELI MITTARILUKEMAN MUUTTAMINEN (=VÄÄRENTÄMINEN) ON MYYJÄN VASTUULLA RIIPPUMATTA SIITÄ, TIESIKÖ LIIKE MITTARILUKEMAN MUUTTAMISESTA"
"Kaupanteon jälkeen selvisi, että pakettiautolla oli ajettu 668 000 kilometriä. Myyntihetkellä matkamittari oli näyttänyt 308 000 kilometriä. Myyjän mukaan kuluttajalle oli kerrottu kaupantekohetkellä, että auton todellisesta ajomäärästä ei ole tietoa. Autossa ei myöskään ollut huoltokirjaa.
Ilmoitetun ja todellisen ajomäärän ero oli yli 350 000 kilometriä. Ottaen huomioon auton kauppahinta (4 990 euroa), ikä (12 vuotta) ja todellisten kilometrien eroavuus ilmoitetusta, auto ei vastannut sitä mitä kuluttajalla oli kaupantekohetkellä perustellusti aihetta olettaa.
Kuluttajariitalautakunta suositti kaupanpurkua, koska virhe ei ollut vähäinen. Myyjän tuli palauttaa kuluttajalle kauppahinta ja kuluttajan auto myyjälle."
MITTARISTA RUUVATUN AUTON SAA PALAUTTAA LIIKKEESEEN
14
2081
Vastaukset
- Autoliike vastuussa
"VIRHEELLINEN TIETO
ELI MITTARILUKEMAN MUUTTAMINEN (=VÄÄRENTÄMINEN)
ON MYYJÄN VASTUULLA RIIPPUMATTA SIITÄ,
TIESIKÖ LIIKE MITTARILUKEMAN MUUTTAMISESTA" - Kuningaskuluttaja.
"Myyjän mukaan kuluttajalle oli kerrottu kaupantekohetkellä, että auton todellisesta ajomäärästä ei ole tietoa. Autossa ei myöskään ollut huoltokirjaa."
Edellä kerrotuista asioista huolimatta liike joutui ottamaan auton takaisin ja palauttamaan koko kauppahinnan. - Mitä tästä opimme?
Jokainen asia pitää kirjoittaa kauppasopimukseen. Sanoilla ei ole mitään merkitystä jos niitä ei voi todistaa jälkeenpäin. Tietysti olisi myyjän kannalta raskauttava seikka jos selviäisi hänen ruuvanneen auton. Oleellista on kuitenkin se että väärennettyä mittarilukemaa on käytetty myynti-ilmoituksessa ilman mainintaa sen valheellisuudesta.
- Salaaminen on petos
Esimerkiksi auton kolaritaustan tai todellisen mittarilukeman KERTOMATTA JÄTTÄMINEN
on sama asia kuin valehtelu eli huijaaminen eli PETOS.
Myyjä on ostajalta olennaisia tietoja salaamalla yrittänyt saada ja todennäköisesti saanut itselleen tai edustamalleen yritykselle aiheetonta taloudellista hyötyä.
Myyjä on siis harhauttanut asiakasta antamalla ymmärtää esimerkiksi että autoa ei ole kolaroitu tai että se on ajettu sen verran kuin valheellinen mittarilukema osoittaa.
- Toisin sanoen
Eli Nettiauton ilmoituksissa lukeva "Tarkista tietojen oikeellisuus myyjältä" ei vapauta autoliikettä vastuusta, jos ilmoituksessa on vääriä tietoja.
- Liike varma ja halpa
Nonnii.
Mitenkäs kun myyjänä on yksityiseksi tekeytyvä ammattimaista autokauppaa tekevä JOBBARI?
http://www.nettiauto.com/volkswagen/transporter/5055283
Liike myi 600.000km, nyt 296.000km.
Myyty 500.000km nyt 260.000km
http://www.nettiauto.com/audi/a6/5067609
...saako palauttaa vai saako vain turpaansa?- Googleta rekkarit
Noihin linkkeihin kannattaa liittää myös rekisterinumerot.
AIE-484
AUD-998 joka on oikeasti TVF-675
Järkevät ostajaehdokkaat selvittävät autojen taustat esim. Googlen avulla ja Trafista. Myös puhelu edelliselle omistajalle on usein kannattava investointi.
Nettiautossa on toiminto nimellä Tarkka haku. Laittamalla rasti kohtaan Myydyt löytyy usein edellisen omistajan ilmoitus josta voi tarkistella mittarilukemia ym.
Suosittelen tekemään myös ilmoituksen petoksesta tai petoksen yrittämisestä (joka sekin on lain mukaan rangaistava teko) nimettömänä poliisin Nettivinkkiin.
www.poliisi.fi/nettivinkki - Rikollinen myyjänä.
Googleta rekkarit kirjoitti:
Noihin linkkeihin kannattaa liittää myös rekisterinumerot.
AIE-484
AUD-998 joka on oikeasti TVF-675
Järkevät ostajaehdokkaat selvittävät autojen taustat esim. Googlen avulla ja Trafista. Myös puhelu edelliselle omistajalle on usein kannattava investointi.
Nettiautossa on toiminto nimellä Tarkka haku. Laittamalla rasti kohtaan Myydyt löytyy usein edellisen omistajan ilmoitus josta voi tarkistella mittarilukemia ym.
Suosittelen tekemään myös ilmoituksen petoksesta tai petoksen yrittämisestä (joka sekin on lain mukaan rangaistava teko) nimettömänä poliisin Nettivinkkiin.
www.poliisi.fi/nettivinkkiTerveisiä audin myyjälle, eli BUSTER-PEHKOSELLE!
http://venenetti.fi/uutiset/buster-kopla-tuomittu - Busterit kaupaksi
Rikollinen myyjänä. kirjoitti:
Terveisiä audin myyjälle, eli BUSTER-PEHKOSELLE!
http://venenetti.fi/uutiset/buster-kopla-tuomittuKohta se kauppa taas jatkuu :) Jokaiselle käy joskus TYÖTAPATURMA :D
- Kotkaan!
Terveisiä Hänniselle!
- -kilmometrit
Näin se paska valuu pyramiidissa alaspäin, ostaja - autoliike -
mutta sitten seuraava on se edellinen omistaja ja autoliike tekee
hänestä rikosilmoituksen petoksesta.
Paskintahan onkin sitten se että kun auton kunto viittaa vähän siihen että
onkohan tällä ajettu hiukan enemmän kuin mitä mittari kertoo.
Mutta kun huijauksen voi tehdä niin että siitä ei jää kiinni.
Näitä juttuja alkaa olemaan enemmän ja enemmän, se on sievoinen
voitto selvää rahaa kun kilometrilukemaa muutellaan.
Oikein tosi huijaus mielessä jos ajoa on melko paljon niin
kannattaa vaan ostaa uusi auto ja sitten tehdään petos kilometrilukemalla.
Tällä petoksella ajaa lähes ilmaiseksi sillä autolla.
Kaikki huoltokirjat voi olla ihan ok ja leima katsastuksestakin ok ja
siellä siis kilometrilukemat myös kohdallaan, todellisuudessa onkin
niin että huollon ja katsastuksen välillä kilometriluemat muutetaan.
Käytät autoa huollossa ihan normaalisti ajallaan ja leimassa,
kaava tähän kikkailuun on mutta en sitä pura joka viestiketjuun.- Ryssiä olemme itse
" Kaikki huoltokirjat voi olla ihan ok ja leima katsastuksestakin ok ja
siellä siis kilometrilukemat myös kohdallaan, todellisuudessa onkin
niin että huollon ja katsastuksen välillä kilometriluemat muutetaan.
Käytät autoa huollossa ihan normaalisti ajallaan ja leimassa,
kaava tähän kikkailuun on mutta en sitä pura joka viestiketjuun " toi alkaa olla jo enemmän kuin petos, kun tehdään ns. tietoisesti pitkän ajan kuluessa, mutta eikös autojen syövereistä maahantuojan merkkihuollot kuitenkin ääse käsiksi dataan, josta näkyy onko muutettu vai ei ja myös oikeat kokonaiskilometrit?, kohta alkaa olla merkkihuolloissa ruuhkaa ajokilometrien tarkastuksessa, vai tekevätköhän edes kys, tarkastusta asiakkaan pyynnöstä?
- Laki epärealistinen.
Kyseisessä tapauksessa mittarin vääristymä on ollut huomattava. 350tkm.
Liikkeen pitää mainita, mieluiten kauppakirjaan kirjata jos eivät "takaa" ajomäärää. Ruuvattuja löytyy yhtälailla "Suomi-autoista" kuin tuontipeleistäkin, huoltokirjalla tai ilman.
KUKAAN ei tiedä YHDENKÄÄN KÄYTETYN AUTON TODELLISTA AJOMÄÄRÄÄ, ellei ole uutena autoa ostanut ja omistanut uudesta lähtien.
EI KUKAAN!
Joten on järjenvastaista, että autoliike joka on auton 3., 4., 7., 15. tai monesko lie omistaja, olisi velvollinen tietämään ajomäärän todellisuudesta mitään!?
.
Järjetöntä on, että asiakkaan TARKASTUSVELVOLLISUUS (Laissakin mainittu) ei olekaan velvollisuus käytännössä, vaan ääritapauksessa liike joutuu antamaan hyvitystä tai ottamaan auton takaisin.
JOS liike on maininnut mittarilukeman olevan VAIN MITTARILUKEMA eikä todellinen ajomäärä, ei pitäisi olla mitään syytä hyvitellä tai perua kauppaa!
Kristallipalloa ei autoliikkeilläkään ole ja jos mittarilukema on joskus jossain väärennetty, en ymmärrä miten autoliike voisi sen väärennetyksi tai oikeaksi osoittaa, aukottomasti?
Erityisesti jos auton mukana on HUOLTOKIRJA niin en ymmärrä, miksi autoliikkeen (tai ostajankaan) pitäisi olla sen merkintöihin uskomatta?
PITÄISI SIIS RIITTÄÄ, epäilyttävissä/huoltokirjattomissa tapauksissa, että asiasta mainitaan ja vaikkapa kauppakirjaan kirjataan ettei ajomäärästä ole varmuutta.
...ihmeellinen on laki, jos tämäkään ei riitä!?
Kuka enää voi myydä yhtäkään käytettyä autoa kenellekään, ainakaan rehellisesti autoliikkeenä toimien, jos autoliikkeeseen saa autoja palautella kuin HobbyHalliin milloin mistäkin syystä, eikä ostajan tarkastusvelvollisuudella ole mitään merkitystä? - KULUTTAJAOIKEUSNEUVO
Kuluttajaoikeusneuvojan sanomana:
"Minulle ei tule halvimmista autoista mieleen yhtäkään sellaista vikaa, mistä valittaminen olisi aiheellista..."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/07/1577579/kaytetyn-auton-ostajat-naita-vikoja-myyjat-eivat-korvaa
Älkää siis ostajat tehkö itsestänne pellejä, vaatimalla sellaisia korjauksia myyjäliikkeeltä korvattavaksi, jotka TEIDÄN autossanne on ja kuuluvat yksiselitteisesti TEIDÄN maksettavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan1235559Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan433767- 163514
- 1773134
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42401612Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631446Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj141277- 781112
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää381030Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän151017