Onko kellään kokemusta Lyrican aiheuttamasta vatsakivusta? Sain sitä hermosärkyyn ja annosta on nostettu 25 mg:sta ylöspäin, nyt menee 75 mg x 2 ja siitäkin on tarkoitus vielä nostaa. Mutta nyt on alkaneet aivan hirvittävät vatsakivut, jotka kestää tuntikausia ja vähän röyhtäyttää, mutta pääoireena siis tuo jumalaton kipu. Oikein kylmä hiki tulee ja meinaa taju mennä. Mitään heittohuimailuja tms. ei ole tuo annos aiheuttanut.
Meneekö tuo oire ohi jos sisukkaasti vaan jatkaa lääkettä? Kun ei sitä pirun hermokipuakaan kestäisi enää yhtään. Auttaako tuohon vatsakipuun mikään, esim. viili tai asidofiluspiimä tai joku, ettei nyt sen takia uutta lääkettä taas tarvitsisi. Lyrica on niin kallis jo itsessään.
Meneekö tuo oire ohi jos sisukkaasti vaan jatkaa lääkettä? Kun ei sitä pirun hermokipuakaan kestäisi enää yhtään. Auttaako tuohon vatsakipuun mikään, esim. viili tai asidofiluspiimä tai joku, ettei nyt sen takia uutta lääkettä taas tarvitsisi. Lyrica on niin kallis jo itsessään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käyhän lääkärissä asian tiimoilta, joskos jokin vatsansuojalääke auttaisi tai sitten lääke vaihtoon.
Kaunko söit tuota matalaa annosta ilman vatsakipua?
Voihan vatsakipu johtua vallan muusta kuin Lyricasta.
Söin pari päivää 2 x 25 mg, sitten taas pari päivää 2 x 50 mg ja nyt kolmatta päivää 2 x 75 mg. Heti tähän 75 mg:aan noston jälkeen ne kivut alkoi, alkavat puolisen tuntia lääkkeen jälkeen, joten käsitykseni mukaan johtuvat nimenomaan siitä. Sillä ei ole vaikutusta olenko syönyt tai en mitään lääkkeenoton aikaan
Kuuluukohan tämä ohimeneviin sivuoireisiin vai mitähän tässä nyt pitäisi ajatella, huoh..