lyttäsi muslimit ja muslimimaat Turun Sanomien kirjoituksessaan eilen.
Oli erittäin hyvä kirjoitus eikä Valtaojaa kukaan hauku rasistiksi,koska hän ei ole persu mutta hän on ateisti - aivan kuten vihervasuri mamuhyysärit.
Muslimimaista ei ole tullut yhtään tärkeää keksintöä yli seitsemäänsataan vuoteen...heheheeeee..vähän naurattaa.
Oli erittäin hyvä kirjoitus eikä Valtaojaa kukaan hauku rasistiksi,koska hän ei ole persu mutta hän on ateisti - aivan kuten vihervasuri mamuhyysärit.
Muslimimaista ei ole tullut yhtään tärkeää keksintöä yli seitsemäänsataan vuoteen...heheheeeee..vähän naurattaa.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Yhtään mittään muutakuin mekkaanpäin kumartelua, niin ne luulee, että kaikki on jo keksitty, kun käyvät kivittämässä pirunpatsasta.
Pirunpatsas olekki mekassa, ja sinne kumartavat viisi kertaa päivässä ?
Onhan se totta että Islamin alueelta ei ole tullut viimeisen 700 vuoden aikana juuri mitään tieteellistä innovaatiota ihmiskuntaan. Kun taas länsimaat ovat olleet ehdottomasti johtava teollinen ja tieteellinen kansakunta kokonaisuudessaan. Niin tätä pohdittaessa voidaan vaan todeta että maapallon ihmiskunta on selvästikkin jakaantunut innovaatisen tuotantonsa perusteella esitetyllä tavalla, mutta kuitenkaan asiasta ei voida missään tapauksessa vetää johtopäätöstä että Arabia tai muut vähemän puhtaat Arabi valtioissa olisi tyhmiä ihmisiä, ei todellakaan. Ja jos joku sellaista kehtaa väittää, niin se on todellakin alaarvoista tyhmyyttä.
Kyse on yksinomaan ihmiskunnan sukujuurien innovaatioista, jotka ovat jakaantuneet kyseisellä tavalla johtavien länsimaiden eduksi.
Väitän että koko maapallon ihmiskunta on jakaantunut erilaisiin lohkoihin, ja inkarnoituva sielu saa tällöin itselleen aina parhaiten soveltuvan mahdollisuuden kokonaiskehityksensä kannalta. Ja tällöin korostuu se kehityksen seikka että mikä oikein on olennaisen tärkeintä ihmisen elämässä.
Liikuttava risupartapelle on on kunnostautunut etupäässä seiskatason mediassa uskonnopilkkaajana. Tämäkö on tänään yliopistoissa sivistyksen taso? Elämme näköjään härmässä hakkarais-valtaoja-sivilisaation aikakautta.
"Liikuttava risupartapelle on on kunnostautunut etupäässä seiskatason mediassa uskonnopilkkaajana. Tämäkö on tänään yliopistoissa sivistyksen taso? Elämme näköjään härmässä hakkarais-valtaoja-sivilisaation aikakautta."
Ei vaikuta tohtoritasoisen ihmisen ilmaisulta. Voisitko kuitenkin kertoa
missä seiskatason mediassa Valtaoja on "kunnostautunut"?
Onko hän nyt pahoittanut mielesi uskonnottomuudellaan (hän on saa-
nut mm. vuoden kristillinen kirja -palkinnon kaksi kertaa yhdessä piispa
Juha Pihkalan kanssa) vai muslimikritiikillään, vai hiertääkö sinuakin
vain se yksi hänen käyttämänsä sana joka on niin monet saanut pois
tolaltaan?
Heh. Humanististen tieteiden tohtori arvatenkin... :D
eTTÄ' oikein pihkalan kanssa ???
ONPA OIKEIN JYMY SAAVUTUS, VAIKKEI PIHKALAAKAAN NÄY AINOALLAKAAN AITOVIERELLÄ HUUTAMASSA EVANKELIMIA KANSALLE, JA MUSLIMEILLE MYÖS-VAIKKA RAAMATTU JA PYHÅ HENKI NIIN KÄSKEE TEKEMÄÄN !!! KOSKA MUSLIMIT EI TUNNE JEESUSTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PIHKALAKIN TAITAA HARRASTAA AIVAN MUUTA-KUIN RAAMATTU KÄSKEE, JA HÄN LUUHUSTELEE VAIN JOTAI EKUMENIAA !!!!
VALITETTAVASTI PELKÄÄN, ETTÄ, TUOMIOT ALKAA RAPPIOITUNEISTA PIISPOISTA, JOTKA EIVÄT SAA SEURAKUNTAANSA HEREILLE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VAAN HERRASTELEVAT TÄYDESSÄ SUVAITSEVAISUUDEN UNESSA JA ISOLLA PALKALLA,-HYVÄKSYEN KAIKEN PAKANOIDEN RAPPION TÄMÄN KANSAN TUHOKSI JA JUMALAN TUOMIOKSI, SILLÄ ON PÄIVÄNSELVÄÄ , ETTÄ JUMALAN TAHTO EI OLE SE, ETTÄ MUSLIMIT SAAVAT MOSKEIJOITAAN TÄNNE, VAAN HEIDÄN ON TULTAVA JEESUKSEN RISTIN JUURELLE!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja pihkalakin on täysin pihalla, kuin viime talven lumiukko siitä tosiasiasta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HEHHEHHEH JA HIHHULI HEI!
KUn KOHTAAT TOTUUDEN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SE VAIN SAATTAA OLLA "PIKKUSEN "VÄKINÄISTÄ,-sen jälkeen !
Miksi se touus on niin kaikki kaikessa, miksi elämää pitää itselle selvittää kaikilla uskonnollisilla vedoilla. Oikeasti kunnollisia selityksiä ei ole vain lainattuja tarustoja. Aloitetaan vaikka että miksi jumala on olemassa ja pitää olla tämmöstä ihme säätämistä? Oikea ongelma on siinä että pitäisi olla oikeasti kunnollista.
"VAIKKEI PIHKALAAKAAN NÄY AINOALLAKAAN AITOVIERELLÄ HUUTAMASSA EVANKELIMIA"
Eipä aitovierillä näy eikä kuulu muitakaan kirkonmiehiä huutamassa evankeliumia.
Se on paremminkin laholatvaisten hihhulien juttuja.
Hyvä että Esko kirjoittaa muustakin kuin tähtitieteestä.
Näin tulee tunnetuksi hänen ajattelulogiikkansa taso.
Ajattelijana ei mikään häävi ilmestys.
Puhui ihan järkeviä maallisia asioita!-eikä aina mielikuvitusta .
Kumpa osais vaan selittää sen, miksi avaruus pystyy olemaan ääretön, siiskun siihen ei riitä ihmisen äly, että tyhjyyttä voi olla loputtomiin,- miten se voi olla mahdollista, vaikka PAKKOHAN SEN OLLA LOPUTTOMIIN, kun kuljetaan viivasuoraa mihin suuntaan tahansa. Ja miksi me ei sitä voida ymmärtää.
Joku Ainstain aikoinaan sanoi, että "avaruus on kaareva"- Olikohan se täys pöljä, kun ei tajunnu avaruudessa olevan mahdollista kulkea viivasuoraa joka suuntaan. Tietysti planeettoja väistellen.
Jos olisi kaareva eli joku raja, ei se olisi ääretön. Jos aika on neljäs ulottuvuus ja aika kaareutuu ...
Ajattelijoista on upeita esimerkkejä, Timo Soini Hoitaa somalin kotiin.
tyhjyyttä ihmisten päissä loputtomiin ja musta-aukko löytyy jokaisen peräreijästä. Varsinainen kosmos........
Mitä se MUKA merkitsee, jos aika kaareutuu, se on yks lysti, mutta kun kuljetaan VIIVASUORAA, miohin suuntaan tahansa, miin loppua EI NÄY-EI SIIS KOSKAAN, -joten MITEN SE ON MAHDOLLISTA, ja SEN TÄYTYY KUITENKIN OLLA MAHDOLLISTA-koska avaruudessa ei voi olla estettä,-tai seinää, vaan kaiken on vain jatkuttava loputtomiin tyhjyyteen,-mahdollisten seinien läpikin ja niiden toisille puolin !!!
Eikös ala pikkusen ihmetyttämään ja se vai ON TOSI, että avaruus ei pääty koskaan, mihinkään suuntaan !!!!!!!!!!!!!!!!!!-Joten MITEN SE ON MAHDOLLISTA , vaikka sen TÄYTYY OLLA TOSI ?
Ja se on PÄIVÄNSELVÄÄ, - AINAKIN MULLE, että mikään saatananPöljä kaarevuus selitys EI RIITÄ YHTÄÄN MIHINKÄÄN selittämään LOPUTONTA TYHJYYTTÄ JOKA SUUNTAAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SIETÄISI JO LOPULTAKIN ns. tiedemiesten lopettaa TÄYSIN NAURETTAVAT kuvitelmansa olevansa jotai AVARUUStiedemiehiä, kun OVAT KÄYTÄNNÖSSÄ yhtä pöljiä, kuin PÖLLIN PÄTKÄT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Esko on mahtava tyyppi ja samalla aikamoinen unilukkari. Tähtitiede avaa ja synnyttää myös keskustelua syvälliselle filosofialle kuin myös että miksi elämää pitäisi selvittää uskonnollisilla faktoilla tai olla jotenkin hallinassa.
Elämän ei tarvitse olla kenenkään hallinassa tai omistuksessa, kyllä se toimii.
No suoritapa ensin yliopistotutkinto ja puhu sitten lisää.
Jää tyhmät luulot ymmärtämisestäsi sinultakin vähemmälle.
Sitä minäkin ihmettelen,kukaan ei vaadi "päätä vadille"
juuri siksi kun ei ole Perus.S.
Tottahan tuo tähtien tiiraaja juttelee.
Missä suvaitsevaisuskovaiset nyt on?
Muslimimaailman jälkeenjääneisyys ei ole kenenkään etu. Mutta ehkä parempaa on luvassa. Tuorlan kansainvälisessä maisteriohjelmassa on nyt opiskelijoita Pakistanista, Iranista ja Irakista. Jospa muutos olisi lopultakin alkamassa?
Niinpä.
Islam tukija Prof.Hämeen-Anttilalla samoja ajatuksia.
Kuinkas muuten.
Jaa että hänkin on julkisen rättipää-nimittelyn linjoilla?
Prof. Hämeen-Anttila on arabiankielen tutkija ja opettaja suomessa, hyvin pätevä. Häntä käytetään arabian kielialuetta koskevissa asioissa asiantuntijana.
Etenkin uskovaiset ovat suivaantuneita prof. Esko Valtaojalle hänen Raamatun opetuksista poikkeavan maailmankatsomusten kanssa.
Uskovaiset pitävät epäpätevänä tieteentekijää, joka kyseenalaistaa raamattujen opetukset ei kuulu kansankirkkoon.
Ellei itsenäisiä tieteentekijöitä olisi, viestisimme edelleen savumerkein.
Olemme Emiratesin 380 superjetin lentoja saaneet seurata, Mistä tuntee musliminaisen, Ei euroopassa tunnetakkaan.
Tunnen ,,,,jos KUKA selvvittää, Tämä paineistetussa t_Kuuhublaskeutui, Hän ulkoistui paineisesta tilasta, niinkuin tyhjää vaan, hän piiperöo, mitä piiperöi,,.,.. Kuka avusti kuuhunsoveltuvan asun pukemisessa ?? B aldrinuä
Tuli tuo tuksu tuksun Kun Ministeritason ukon käräyttäää,SaattaaDuban hotellaissa on tainnut ihon hinta laskea.
Miepä lähen syömhään krapuja, Olisit voinut ne kuoria.
Joku tuolla Us:n palstalla sanoi, että Esko varmaan saa tästä kirjoituksestaan fatwan...
Onneksi Eskolla on kumminkin muslimeille hyväksyttävää mallia oleva parta :D
JOS halla-aho tai joku muu "persu" olisi kirjoittanut vastaavaa niin käräjille olisi tullut lähtö...ilmannin ja kalskeen toimesta.
Samaa mieltä s..tnam, Itsellänikin on noita partakarvoja, tertnon täyttuu hiukka lasta opettaa n
Hän on sekä ateisti että humoristi.
Valtaoja on nähnyt tähtiä kuun sirpin.
Tämä juttuhan on ihmeen kauan täällä vaikka kyse ei
ole Perus-suomalaisesta??
On muslimeilla paljonkin keksintöjä ja lakeja.
Esimerkkinä mainittakoon että lievemmistä rikoksista kuten raiskatuksi tulemisesta he kivittävät armeliaasti naisen isoilla kivillä jolloin kärsimys pienenee.
Isommista rikoksista kuten kioskin sedän kanssa juttelemisesta nainen sen sijaan kivitetään pienillä kivillä. Systeemi on oikeudenmukaisen nerokas.
He ovat myös keksineet että porukalla saa tuhottua tehokkaammin infrastruktuuria kuin yksinään. Siinä kaatuu isompikin patsas tai auto kun joukolla homma hoidetaan.
Olen jonkin verran seurannut ko. turkulaisen populistin kirjoittelua, mutta nyt sille tuli toppi. Asemansa vuoksi luulisi hänen professorismiehenä ymmärtävän ettei ihan kaikki sentään julkisuudessa käy. Arvioin pelkäksi pelleksi ja vihanlietsojaksi.
Ilmeisesti Valtaoja ei bonjaa edes sitä että Jeesus on myös eräs muslimien profeetta. Miksi ihmeessä muslimi siis haluaisi pilkata Jeesusta?
Niinpä niin, perinpohjaisen syvällisesti on professori Valtaoja näköjään uskontoihin perehtynyt.
Esko ja Jari ei tiedä mitään!
http://www.islamopas.com/jesus.html
Tämä uskonnoista mitään tietämätön professori on kuitenkin saanut kaksi kertaa
Vuoden kristillinen kirja -palkinnon.
Miten lie on hänen arvostelijoittensa yleissivistyksen laita?
Miten lie Valtaojan mainostetun ateistiuden laita?
Ateistiksihan tuo itseään on tituleerannut.
Mitä sitten? Jos hän tituleeraisi itseään hihhuliksi voisi tietysti hänen
tieteellisen työnsäkin kyseenalaistaa.
Ja ennen kaikkea tämä partajeesus uskoo viralliseen valheeseen, tai ainakin lobbaa sen puolesta.
Ja virallinen valhehan on lauma saudi-arabialaisia kamelikuskeja lentelemässä taitolentoa Nykin keskustassa jumbojeteillä, kaksi pilvenpiirtäjää sortuu muka kerosiinipalon takia, ja kolmas sortuu myötätunnosta.
On se Valtaoja melkoinen veijari, paljonkohan se saa rahaa valehtelemisesta.
Esko on älykäs perusmies, oikea perussuomalainen.
Sellainenkin muukalaisvihan lietsoja saa mukavasti verovaroilla eleskellä, ihan professorinpalkalla.
Taitaakin olla tyhjäpää, kun ei ymmärrä asioille mitään syy-seuraus-suhdetta!
Pysyis siellä ufojahdissaan!
Esko Valtaoja on jokseenkin turha tyhjäntoimittaja, mutta melko harmiton. Hänen on pakko hiukan provosoida vaikuttaakseen älykkäältä. Näin hän voi hyvällä omallatunnolla nostaa sitä professorinpalkkaansa ja pyöritellä kosmologisia peukaloitaan.
Uskontojen suurin ongelma on ymmärtämättömyys ja sisäänpäin lämpiävä uunirasismi ja melko olematon huumorintaju, lähes kaikesta halutaan vetää herneet nenuun, näinollen ei maailmasta nenähommat lopu. Usko on heillä niin huteraa että sitä ei saa mikään heilauttaa, eikä veneitä keikutella.
Onhan se harmi että se C.Darwin kuoli. Hänen ja ranskalaisen Lemaitren vuosikymmeniä kestävän tutkimus työn tulosta, eli evoluutioppia ei yhäkään pystytä kumoamaan.
Prof. Esko Valtaoja ja teoreettisen fysiikan prof. Kari Enqvist kuuluvat suuriin suomalaiseen opettajakaartiin.
Uskovaiset yrittävät väheksyä suurten oppineidemme tietoutta ja osaamista. Mm. nämä tiedemiehet popularisoivat tietojaan kaikelle kansalle ymmärrettäväksi.
"nämä tiedemiehet popularisoivat tietojaan kaikelle kansalle ymmärrettäväksi"
Liian kauniisti kirjoitettu.
Parempi olisi: Nämä papukaijat toistelevat paatoksella, suu vaahdossa muiden jo valmiiksi popularisoimaa Big Bang-kosmologian evankeliumia.
Ko. ZZ-top mies on melko lailla turpaansa aukova tyhjäntoimittaja joka ei elämässään muuta ole osannut.
Älä nyt, sillähän on koko maailmankaikkeus hyppysissään!
Tämä on Eskon maailma ja Eskon BB-maailma ei muutu.
Rasistiset vihapuheet "rättipäistä" eivät mielestäni ollenkaan sovi tiedeyhteisön edustajalle.