Apuva

ei häkkilintu

Millä ihmeellä sitä tietää, onko autolla ajettu 500000 vai 30000km. Mietin vaan, jos hommaan taas auton jostakin ulkomailta. Tähän saakka on onni potkinut hyvin. Autot ovat kestäneet ja huollossa hyviksi havaittu. Olen hyvillä mielin myynyt niitä suomalaisille autoilijoille. Nyt tämäkin palsta täyttyy melkein kokonaan varoitusviesteistä, siis mittarin ruuvausten osalta. Siksi tämän keskuistelun avasin, kun mielestäni pystyn erottamaan hyvinkin, onko autolla ajettu tuo puolimiljoonaa kilsaa vai alle 50 kymppiä. Nyt porukka roudaa suomeen vähän ajettuja, jotka paljastuvat täysiksi rotiskoiksi. Olenko seuraava uhri??? Täytyy vaan toivoa, etten osta sitä loppuunajettua ja sitten avaudun täälä palstalla. Ai niin, pistäkää vinkkejä.
Ei näitä vinkkejä. Osta merkkiliikkeestä, tarkasta huoltokirja, älä osta häkkikamaa, ota ammattilainen avuksi, älä lähetä euroakaan etukäteen minnekkään, mieluiten itse paikalle. Näillä ohjeilla itse olen pärjäillyt.

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paras vinkki

      Unohda koko juttu tai saat vatsahaavan.

    • autoanalyysi

      Aivan aluksi. Älä unohda sitä entterin käyttöä kirjoittaessasi tehdäksesi kappalejakoja, jotka helpottavat lukemista.

      Toiseksi. Olisi huomattavasti antoisampaa, rakentavampaa ja hyödyllisempää mikäli olisit kertonut tarkemmin millaisia autoja olet tuonut, ostovuosi ja auton vuosimalli & kilometrit, sekä neuvoja & vinkkejä autoa tarkastaessa kilometrien varmistamiseksi.

      Ehkä avauksesi tarkoitus oli vain hieman provosoida, kehuskella ja retostella virtuaalissa omilla hankinnoilla ( todellisilla ? ).

      >> Siksi tämän keskuistelun avasin, kun mielestäni pystyn erottamaan hyvinkin, onko autolla ajettu tuo puolimiljoonaa kilsaa vai alle 50 kymppiä.

      Varsin monikin edes hieman autoja tunteva ja normaalin havaintokyvyn omaava osaa tuossa haarukassa toimia.

      Ongelmallisempia / haasteellisempia arvioinnin kannalta ovat tuoreehkon vuosimallin hyvin pidetyt ja huolletut premium-autot maltillisilla kilometreillä. Kilometrit voivat olla todet tai sitten ei. Sellainen auto on voinut olla vaikkapa jollakin edustajalla, jatkuvasti tien päällä, joka ajaa "tuhottomasti" vuosittain.

      Teoriassa sellaiseen autoon olisi voitu väärentää huoltokirja, joka vastaa väärennettyä mittarilukemaa ja pudottaa vaikkapa yli puolet ajetuista kilometreistä pois. Tai teettää vain joka toinen huolto merkkiliikkeessä ( välihuollot toisalla ) väärennetyllä mittarilukemalla joka kirjaa vain joka toisen ajetun kilometrin ja saada aidot leimat ja merkinnät oikeaan huoltokirjaan. Hyvin pidetynä ja huollettuna tuollaisessa premium-autossa ei olisi edes kulumia havaittavissa, istuimissa, ratissa, polkimissa, matoissa, vaihdekepissä, lokasuojan kaarteissa, alustassa jne.

      Ps. Aikoinaan häkkilinnuiksi kutsuttiin lusimassa olelleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe