Apuva

ei häkkilintu

Millä ihmeellä sitä tietää, onko autolla ajettu 500000 vai 30000km. Mietin vaan, jos hommaan taas auton jostakin ulkomailta. Tähän saakka on onni potkinut hyvin. Autot ovat kestäneet ja huollossa hyviksi havaittu. Olen hyvillä mielin myynyt niitä suomalaisille autoilijoille. Nyt tämäkin palsta täyttyy melkein kokonaan varoitusviesteistä, siis mittarin ruuvausten osalta. Siksi tämän keskuistelun avasin, kun mielestäni pystyn erottamaan hyvinkin, onko autolla ajettu tuo puolimiljoonaa kilsaa vai alle 50 kymppiä. Nyt porukka roudaa suomeen vähän ajettuja, jotka paljastuvat täysiksi rotiskoiksi. Olenko seuraava uhri??? Täytyy vaan toivoa, etten osta sitä loppuunajettua ja sitten avaudun täälä palstalla. Ai niin, pistäkää vinkkejä.
Ei näitä vinkkejä. Osta merkkiliikkeestä, tarkasta huoltokirja, älä osta häkkikamaa, ota ammattilainen avuksi, älä lähetä euroakaan etukäteen minnekkään, mieluiten itse paikalle. Näillä ohjeilla itse olen pärjäillyt.

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paras vinkki

      Unohda koko juttu tai saat vatsahaavan.

    • autoanalyysi

      Aivan aluksi. Älä unohda sitä entterin käyttöä kirjoittaessasi tehdäksesi kappalejakoja, jotka helpottavat lukemista.

      Toiseksi. Olisi huomattavasti antoisampaa, rakentavampaa ja hyödyllisempää mikäli olisit kertonut tarkemmin millaisia autoja olet tuonut, ostovuosi ja auton vuosimalli & kilometrit, sekä neuvoja & vinkkejä autoa tarkastaessa kilometrien varmistamiseksi.

      Ehkä avauksesi tarkoitus oli vain hieman provosoida, kehuskella ja retostella virtuaalissa omilla hankinnoilla ( todellisilla ? ).

      >> Siksi tämän keskuistelun avasin, kun mielestäni pystyn erottamaan hyvinkin, onko autolla ajettu tuo puolimiljoonaa kilsaa vai alle 50 kymppiä.

      Varsin monikin edes hieman autoja tunteva ja normaalin havaintokyvyn omaava osaa tuossa haarukassa toimia.

      Ongelmallisempia / haasteellisempia arvioinnin kannalta ovat tuoreehkon vuosimallin hyvin pidetyt ja huolletut premium-autot maltillisilla kilometreillä. Kilometrit voivat olla todet tai sitten ei. Sellainen auto on voinut olla vaikkapa jollakin edustajalla, jatkuvasti tien päällä, joka ajaa "tuhottomasti" vuosittain.

      Teoriassa sellaiseen autoon olisi voitu väärentää huoltokirja, joka vastaa väärennettyä mittarilukemaa ja pudottaa vaikkapa yli puolet ajetuista kilometreistä pois. Tai teettää vain joka toinen huolto merkkiliikkeessä ( välihuollot toisalla ) väärennetyllä mittarilukemalla joka kirjaa vain joka toisen ajetun kilometrin ja saada aidot leimat ja merkinnät oikeaan huoltokirjaan. Hyvin pidetynä ja huollettuna tuollaisessa premium-autossa ei olisi edes kulumia havaittavissa, istuimissa, ratissa, polkimissa, matoissa, vaihdekepissä, lokasuojan kaarteissa, alustassa jne.

      Ps. Aikoinaan häkkilinnuiksi kutsuttiin lusimassa olelleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1599
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1249
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      85
      910
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      197
      909
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      845
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      842
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      820
    8. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      54
      764
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      33
      759
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      758
    Aihe