Metso perui ylimääräiset osingot

Kyllä tässä ahneiden sikojen maailmassakin niille ne rajat saadaan vedettyä kun kunnolla yritetään.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin, mitä tuo nyt sitten tarkoittaa. Jos kassassa on lliikaa rahaa niin toinen vaihtoehto on ostaa omia osakkeita ja mitätöidä ne. Toisaalta voivat jättää mitätöimättäkin ja vaikka myöhemmin jakaa kannusteina johtajille. Ainoa muutos on tällöin, että raha ei menekään niille jotka ovat rahojaan yhtiöön sijoittaneet vaan johtajille. Johtajat kiittävät - tai ainakin ynähtävät. Ehkä tämä olikin johdon ovela suunnitelma ajoittaa ylimääräiset osingot ja irtisanomiset samaan ajankohtaan ja nostaa siitä vähän porua niin saa nuokin rahat itselle.

Äänestä
  • voi ne rahat pitää tilillä tai jopa sijoittaa niin saa tämän vuotisten tuplabonusten sijaan ensi vuonna vähintään triplabonukset.

    Äänestä

Eikö niitä osinkoja jaeta muillekin jotka omistavat yhtiöitä ? esim ilmarinen joka maksaa taas eläkeet meille ? mistä ne muuten saisi jos ei voitoista ? eikös nokiakin maksa,josta suurin osa menee rapakon taakse ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


porvarinvihollinen kirjoitti:

Kyllä tässä ahneiden sikojen maailmassakin niille ne rajat saadaan vedettyä kun kunnolla yritetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu