The Fourth Kind (2009)

Scifisti1977

Tänä viikonloppuna on tullut katseltua tosiaan leffoja. Katselin tuossa äsken tällaisen Milla Jovovichin tähdittämän psykologisen scifidraaman "The Fourth Kind". Olipa muuten hieman häiritsevä leffa.

Elokuva kertoo Milla Jovovichin esittämästä psykologista, joka alkaa tutkimaan myöskin psykologi, aviomiehensä kuolemaa ja häneltä kesken jääneitä potilaita ja jatkaa heidän hoitojaan. Potilailla on paljon yhtymäkohtia tarinoissaan ja pian selviää että he ovat joutuneet alieneiden siepattaviksi. Sitten se alkaakin muuttumaan aika häiritsevän mielenkiintoiseksi kun potilaat hypnotisoidaan...katso leffa niin tiedät!

Elokuvaan on tehty vielä toinenkin taso. Siinä annetaan ymmärtää, että leffa perustuisi tositapahtumiin ja siinä esitetäänkin sitten "todellista" videokuvaa "aidoista" psykologin hypnotisointisessioista jne ja samalla sitten näytetään sama sessio "näyteltynä". Leffan alussa Milla Jovovich esittäytyy omana itsenään ja väittää leffan perustuvat tositapahtumin jne jne. Mutta tosiaan kyse on vain illuusiosta,mutta aika älykkäästi tehdystä sellaisesta. Jos ei tuntisi yhtään "aidoissa" videonauhoissa olevia henkilöitä/näyttelijöitä muista leffoista, voisi ehkä uskoakin niiden aitouteen.

Leffa on aika erilainen nykyiseen valtavirta scifiin/draamaan nähden ja siksi mielenkiintoinen. Tosin kovin herkille en sitä suosittele. Se voi olla hieman häiritsevää tosiaan.

Suosittelen silti. Mielenkiintoinen ja hyvä leffa!

PS. Milla Jovovich on yksi suosikkinäyttelijöistäni ja omaan esim kaikki hänen Resident Evil -leffansa, vaikka ne ovatkin enemmän B-luokan zombiemeininkiä..silti pidän niistäkin! :D

0

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        50
        967
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        15
        848
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        788
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        727
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        654
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        599
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        596
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        536
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        530
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        56
        487
      Aihe