NUVARING

Olen käyttänyt kyseistä ehkäisymenetelmää nyt kuukauden ja tiputteluvuoto ei millän ota loppuakseen..milloin on teillä loppunut?
8157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sehän on yksilöällistä miten keho reagoi, yleensä katsotaan se alun 3 kk ja jos tiputtelu jatkuu tms. niin ajatellaan jotain muuta e-keinoa.
Eli ihan normia tuo juttu.

Äänestä

Silloin kun pillerit aloitin, oli tiputteluvuotoa koko 1. liuskan ajan. Ekan taukoviikon ja varsinaisen tyhjennysvuodon jälkeen tiputtelu loppui.

Äänestä

ok, kiitos vastauksista. eka tyhjennys meneillään toivottavasti loppuu tiputtelu nyt.

Äänestä

Haluan kertoa Nuvasta oman kokemukseni eli kannattaa tosiaan tarkkailla noita Nuvan haittavaikutuksia. 1kk:n käytin NuvaRingiä. Ensimmäinen viikko pahoinvointia iltaisin aikalailla samoihin aikoihin, mutta oli vain hetkellistä. Mutta sitten alkoi tuo aivan järkyttävä KUTINA, ei ollut edes hiivamaista kutinaa vain sellaista allergisen tuntuista jota hiivaksi aluksi luulin. Siihen ei auttanut hiivalääkkeet ollenkaan, bepantheni auttoi aluksi ja lopuksi ei sekään. Ainut mikä auttoi oli kokosöly, ja thank god for that!! sen avulla kitkuttelin sen kuukauden loppuun jolloin renkaat lensivät roskakoriin ja vaihdoin pillereihin....Nyt tosin PAPA:Ssa limakalvo vaurio lievä ja epäilen että NUVA kaiken takana, ja itse epälen et olisi jonkinnäköistä emätintulehdustaki...joten onneksi käytin vain tuon 1kk:n mutta en suosittele tuota rengasta ensimmäisenä enkä toisenakaan vaihtoehtona kenellekään välttämättä,

itse en myöskään tajunnut tuota 3h sääntöä että koskee 1vrk:n aikaa eli 24h tunnin jaksoa eli jos renkaan haluaa ottaa pois yhdyntää varten ja harrastaa sitä vaikka 2 kertaa 24h tunnin aikana niin menee aika mateaattiseksi ja kellon kyttäämiseksi ettei tuo 3h yhteisaika ylity, en siis olisi luottanut siihen kyllä jatkossa kun tämä minulle selvisi ettei 3h tarkoitakaan hetkellistä poistamista vaan vuorokaudessa se aika ei saa ylittyä. Tietysti suhteessa missä ei hommia harrasteta niin useasti niin tuosta aikarajasta ole haittaa.............:)

Äänestä

Itse olen kohta 2v käyttänyt nuvaringiä ilman mikäänlaista haittaa.

Minulla toimii. :)

Meidän suhteessa on myös ajoittain otettu rengas pois pariksi tunniksi. Mutta vain jos se haittaa miehen sormileikkejä. EIpä se muuten kuulemma haittaa/tunnu.

Eikä se omastakaan mielestä yhdynnässä oahemmin tunnu niin mitäpäsitä turhaan sieltä ottelemaan.

Äänestä

Hei!
Minulle kävi nyt niin hassusti että unohdin ottaa renkaan pois normaalisti. Poistin sen näin melkein päivän myöhässä.

Mietinkin tässä juuri että laitanko renkaan takaisin maanantaina (Normaali päivä jolloin sen olen laittanut) vaiko tiistaina (poistopäivän mukaan). Tuoteselosteessa lukee "pidä' tavanomainen viikon tauko"

Olen käyttänyt n. vuoden.

Äänestä

Taukoviikoa voi lyhentää, ei koskaan pidentää.

Ja se ohje on siellä pakkauksessa ihan syystä.

Äänestä

Joka tarkoittaa siis että laitan maanantaina?????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8+2 kirjoitti:

Olen käyttänyt kyseistä ehkäisymenetelmää nyt kuukauden ja tiputteluvuoto ei millän ota loppuakseen..milloin on teillä loppunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu