Amerikan suurvallalle loppu?!?

Amerikkalaisten suurvalta perustuu suurelta osin öljytuloihin,yksinkertaisin tapa tuhota olisi lopettaa öljynkäyttö maailmassa,Saksalaisilla oli esim.synteettisen polttoaineen valmistus 2.ms:n aikaan.
Miten USA onnistui estämään tämän polttoaineen käyttämisen muissa maissa tyystin?Usa:n suurvaltaa ei olisi koskaan syntynytkään,jos muissa maissa olisi vaihtoehtoiset pa:t olisi otettu käyttöön 2 ms:n jälkeen.Ja todennäköisesti ei nyt olisi tällaista muslimi-invaasiotakaan Usa:ta vastaan.Eikä 3.ms:n uhkaa.
Nyt viimeistään kannattaisi luopua kokonaan öljystä,jenkit heikkenisivät todella lyhyessä ajassa.Katsokaa tämä:

http://www.youtube.com/watch?v=i5N_huInM0k&feature=watch-vrec

Jenkit voi voittaa vain heidän omalla areenallaan.
Öljytulojen loppuminen,lopettaisi myös jenkkien maailmanvallan taloudellisesti.
1298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

jenkeillä on jo takataskussa vaihtoehtoisia energian lähteitä.
Ne otetaan käyttään kun öljy loppuu.

Äänestä

On kyllä = Hyökkäys Iraniin.

Äänestä

Miten superkuningasta voisi kaataa ei mitenkään kaikki epätoivoiset yritykset sen nujertamisesta kilisee vaan mammonana jenkkien laariin

Äänestä

Jenkkien oma öljyntuotanto ei pysty kattamaan kuin puolet maan kotimaisesta kulutuksesta, joten puolet jenkkien omasta kulutuksesta katetaan tuontiöljyllä.

Jos me "muut" mennään öljyboikottiin, niin eikö se vain tarkoita, että jenkeille jää enemmän ja kilpailun puutteessa tuontiöljyn hintakin laskee seillä pumpulla?

Äänestä
  • USA:lla on paljon öljyä omassa maassa, alueille joilta etsintä on kielletty. Ne alueet avataan siinä vaiheessa kun muu maailma on tyhjennetty öljystä. Näin saavat monopolin, ja maailmanherruuden takaisin.

    Tämä on myös syy miksi vaihtoehtoiset energialähteet torpedoidaan jatkuvasti.

    Äänestä

Ilmastonmuutos kiihdyttää pyrkimyksiä päästä öljyriippuvuudesta eroon ja panostusta uusiutuvaan energiaan. Jenkeissäkin tuota asiaa mietitään. Vaikea uskoa että tuolla idealla voisi horjuttaa asetelmaa kun ne itsekkin etsivät muita energialähteitä.

Äänestä

Huolestuttaa kun meillä on niin höveli pressa että se satsaa vaan USA:han ja NATO:oon, vaikka USA:n valta-asema alkaa olla eilistä päivää.
Kiina, Venäjä, Brasilia, Intia menevät taloudessa USA:n ohi, Venäjä ja Kiina menevät sotilaallisestikin.

Äänestä

noin tyhmää saa lukea.

USA on kyllä yksi maailman suurimmista öljyntuotajista, mutta myös ylivoimaisesti suurin kuluttaja ja oma tuotanto kattaa vain n. puolet kulutuksesta.

Albertan hiekkaölljykentät Kanadassa ovat tulevaisuudessa koko ajan tärkeämmässä asemassa.

Ja se, mitä sinä poika-parka teet, ei kiinnosta ketään. Kaikista vähiten amerikkalaisa.

Äänestä

Kuitenkin näillä näkymillä Kiinan talous nousee vuoteen 2022 Usa:n rinalle ja ohikin. Edellinen presidentti GWB oli tämän onneetoman näkymän varmin takuumies.
Rebublikaanit tuhlasivat Lähi-Idän turhaan selkkaukseen tähtitieteellisen summan taaloja.

Kiina rahoittaa jo nyt Usan taloutta enemmän kuin muut maat yhteensä. Alaskan öljyvarannot tuottavat vähemmän, ovat luonnonsuojelijoiden pahin painajainen.

Satojatuhansia amerikkailaisia sotilaita palvelee ympäri maailman turhissa maailmanpoliisitehtävissä. Ne maksavat aivan liikaa.

Äänestä

Dollari on jo melkeen vessapaperia. Venäjä, Kiina, Intia, Brasilia, Etelä-Afrikka tekevät kauppaa jo omilla valuutoillaan. Kiina ei käy dollarilla enää edes öljykauppaa.

Äänestä
  • taas vähän näille 14-vuotiaille talousneroille totuutta.

    Tällä hetkellä pahassa jamassa olevassa maailmantaloudessa on vain muutamia tyrvasatamia, kuten Saksan ja Suomen valtion velkakirjat, kulta ja USAn dollari, joka on edelleen ylivoimainen valuutta.Jokainewn sijoittaja tietää nämä asiat.

    Venäjän ruplasta nyt ei kannata edes puhua (Lol!) ja Kiinan Juan ei ole edes vaihdettava valuutta, vaan kehitysmaaraha, jonka kurssia keinotekoisesti säädellään.Olet naurettava idiootti, joka ei tiedä asioista tuon taivaallista. Mene sepustamaam luuseripaskaasi vaikka Vauva-lehden forumille:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Usa:n nopea romahdus kirjoitti:

Amerikkalaisten suurvalta perustuu suurelta osin öljytuloihin,yksinkertaisin tapa tuhota olisi lopettaa öljynkäyttö maailmassa,Saksalaisilla oli esim.synteettisen polttoaineen valmistus 2.ms:n aikaan.
Miten USA onnistui estämään tämän polttoaineen käyttämisen muissa maissa tyystin?Usa:n suurvaltaa ei olisi koskaan syntynytkään,jos muissa maissa olisi vaihtoehtoiset pa:t olisi otettu käyttöön 2 ms:n jälkeen.Ja todennäköisesti ei nyt olisi tällaista muslimi-invaasiotakaan Usa:ta vastaan.Eikä 3.ms:n uhkaa.
Nyt viimeistään kannattaisi luopua kokonaan öljystä,jenkit heikkenisivät todella lyhyessä ajassa.Katsokaa tämä:

http://www.youtube.com/watch?v=i5N_huInM0k&feature=watch-vrec

Jenkit voi voittaa vain heidän omalla areenallaan.
Öljytulojen loppuminen,lopettaisi myös jenkkien maailmanvallan taloudellisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu