Onko tota Lancian Y pikkuautoa tuotu vuosina 1998-2001 suomeen. Ei ole kylä tullut itselle vastaan yhtään...
Olis aika mielenkiintoista tuoda tollainen kärry saksasta jos vaan olis varmuutta että tollainen on tyyppikatsastettu suomeen. Noitahan saa aivan ilmaiseksi (3000-4000 donalla) saksasta 86 heppaisena ilmastoinnilla ja nahkapenkeillä. Tekniikka lienee aikalailla sama kuin Fiatin vastaavissa malleissa?
Olis aika mielenkiintoista tuoda tollainen kärry saksasta jos vaan olis varmuutta että tollainen on tyyppikatsastettu suomeen. Noitahan saa aivan ilmaiseksi (3000-4000 donalla) saksasta 86 heppaisena ilmastoinnilla ja nahkapenkeillä. Tekniikka lienee aikalailla sama kuin Fiatin vastaavissa malleissa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eí ole tuotu virallisesti maahan. Tekniikka on samaa Punto I:n kanssa.
Kiva pelihän tuo olisi...
Rooman liikenteessä ihastelin näitä pienokaisia ja muotoilu on kohdallaan. Uusin Y on sitten jo arvokkaan näköinen ja tuli mieleen nuo brittien harrastamat "Badge Engineering" -jutut eli kun tekivät Ministä ja muista kansanautoista Roveria, Rileytä, Wolseleytä ym. Y:n ilme on kuin briteistä mutta erotuksena on se, että kyse ei ole Y:n kohdalla mistään "B.E." Fiatista vaan ihan ihan omasta mallista koria myöten.
Siis vaikka tollainen - ei tulis ihan heti vastaan täällä suomessa ...
http://www.mobile.de/SIDDplRdNvVnc6HieJm7-hynQ-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1091384054A2LsearchPublicD1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1B41B20C159%81K-t-vCaMkMoPRSm_X_Y_x_yprsO~BSRA6D1100E14700AyH50000000AYA2A0A0A0H30000000A0/cgi-bin/da.pl?sprache=2&bereich=pkw&top=57&id=11111111135679042&
Tiettävästi jossain Turun suunnalla on yksi tuommoinen Ypsilon. Itsekin olen joskus tien päällä nähnyt vastaavan auton Suomen kilvissä.
Jos joku on lähdössä hakemaan, tuokoon mullekin yhden Elefantino Rosson. Vaimon Y-10 kaipaa jo vaihtoa.
Muuten, nahkaverhoilua noissa harvemmin on, mutta alcantara on Lancian tyyliin kyllä yleinen.
Tampereellakin on pyörinyt jostain Euroopasta uitettu Ypsilon. Jos jotakuta kiinnostaa kysellä auton kilpiin saamisesta tai muusta, niin voinee ottaa selvää omistajasta kilven perusteella. (JFA-873)
On muuten ehdottomasti tyylikkäin pikkuauto.
ON VARMAAN AIKA HIENO AUTO JA < SEMMOISEN KYYDISSÄ VOISIN VAIKKA ISTUAKIN
Ei ole Suomeen tyyppikatsastettu mitään autoa enää kohta kymmeneen vuoteen. Sen sijaan EU-tyypitys löytyy kyllä tuoltakin Lancialta.
Saako tollasen kilpiin? Mitä tulee varmistaa AKElta jos tollasesta kyselee että auton tosiaan sais kilpiin:
-Moottorin tilavuus?
-varustelu?
-onko jokaisella autolla olemassa joku tyypikoodi?
Siis millä logiikalla noi EU-tyypitykset oikein menee?
t.Tifoso
Kaikilla suurina sarjoina (=enemmän kuin muutamia kymmeniä kappaleita) EU:n alueella myytävillä autoilla on oltava EU-tyyppihyväksyntä. EU-tyypitys on voimassa koko EU:n alueella, ja tarkoittaa siis sitä että kyseisen automallin saa rekisteröityä ongelmitta missä tahansa jäsenmaassa.
AKE:lta ei siis tarvi varmistella mitään, sen kun käyt hakemassa auton vaikka Italiasta tai Saksasta ja hankit sille vaatimuksenmukaisuustodistuksen (saa mm. maahantuojalta, katsastusasemilta myös ulkomailla). Varustelu ei vaikuta asiaan, paitsi jos autoon on asennettu jälkeenpäin viritys- tai madallussarja tai vastaavia ei-alkuperäisvarusteita. Niiden hyväksynnästä pitää olla omat todistukset.
No jokos joku on tuollaisen hakenut? Kiinnostaa ajatus aika pirusti...
Toi Y olis aika optimi ratkaisu muutamaksi vuodeksi jos autovero nyt sattuu muuttumaan suomessa vihdoin jonkinlaiseen ympäristöverosysteemiin. Y olis niin halpa ettei voi ottaa absoluuttisesti paljon takkiin euroissa vaikka verotus muuttus radikaalistikin. Ja kaiken kukkuraksi noita ei oo suomessa montaa rekisterissä :)