Työvoimapula tulloo!

654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Äkkiäkös näistä tehdään työllisyysrahoilla uusia 9 euron orjia!

Siitä Suomi lähtee nousuun, kun ilmaista työvoimaa pukkaa kentälle!

Äänestä
  • Kolmisen kuukautta on turvassa harjoittelulta!

    Äänestä

Nyt pitää lähettää Heidi Hautala äkkiä hakemaan lentokoneella ne ensimmäiset pahimman kiireen 500 hätäaputyöläistä meille Afrikasta.

»»"Hautalan mielestä Suomeen on saatava kymmenen
vuoden aikana vähintään 100 000 uutta maahanmuuttajaa,
jotta työvoiman tarpeeseen voidaan vastata."»»

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074186077/Vihreiden Hautala haluaa tyopaikoille kiintiot maahanmuuttajille

Äänestä

»»"Hautalan mielestä Suomeen on saatava kymmenen
vuoden aikana vähintään 100 000 uutta maahanmuuttajaa,
jotta työvoiman tarpeeseen voidaan vastata."»»

Tuohon asiaan täytyisi pyytää ministeri Hautalalta vahvistus, että pitääkö tuo hänen linjauksensa edelleen paikkansa. Ministeriasemassa pystyy kuitenkin tekemään kaikenlaista, ja taustalla pohjustamaan ja valmistelemaan asioita.

Valmisteleeko kehitysyhteistyöasioista vastaava Kehitysministeri Hautala 10.000 vuosittaisen pakolaisen hakemista meille Suomeen työvoimaksi?

Äänestä

Te siellä eteläisessä Suomessa kuihtuvine elelktroniikkatehtainenne olette aivan pihalla työelämän realiteeteista ja työvoiman todellisesta tarpeesta.

Jatkuva, ja jo vuosikymmeniä kestänyt huutava työvoimapula on jo pitkään estänyt koko Itä-Suomen kehitystä.
»"Työvoimapula uhkaa Ylä-Savon kukoistusta"»
http://www.iisalmensanomat.fi/mielipide/artikkelit/työvoimapula-uhkaa-ylä-savon-kukoistusta/623332

Vihreä työministeri Anni Sinnemäki kävi vajaa 2 vuotta siten toteamassa, että Itä-Suomeen uppoaisi vaikka kuinka paljon lisää työväkeä. Mutta kun sitä työvoimaa ei tänne Itä-Suomeen vaan saada, vaikka kaikkia keinoja on käytetty.

Filippiineiltä ja Espanjasta saakka on koetetty rekrytoida työntekijöitä huutavaan työvoimapulaan. Tulkaa ihmiset tänne Itä-Suomeen, töitä ja avoimia paikkoja on vaikka kuinka paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja helmat paukkuu! kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2012/09/1625538/huonekaluvalmistaja-isku-vahentamassa-200-tyontekijaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu