Kirkkoon hyökättiin Pakistanissa
Pakistanin presidentti on määrännyt viranomaiset suojelemaan kristittyjä paremmin sen jälkeen, kun kirkkoon tehtiin palopommi-isku kostona hälyä herättäneestä Muhammed-elokuvasta.
Noin 1500 asein ja polttopulloin varustautunutta ihmistä hyökkäsi St Paul –kirkkoon Mardanissa Luoteis-Pakistanissa 21.9.2012 muslimien perjantairukousten jälkeen.
Kirkon tiloissa oli poltettu uskonnollisia kirjoja ja kirkon alttari häpäisty. Osa hyökkääjistä virtsasi Raamattujen päälle ja kirjoitti seinille ”Allah on suuri”.
Myös muita kirkon tontilla sijainneita rakennuksia, kuten asuinrakennus ja koulu, tuhottiin. Hyökkääjät pahoinpitelivät pastorin teini-ikäisen pojan ja joidenkin lähteiden mukaan hänet yritettiin sytyttää palamaan.
Profeetta Muhammedia pilkkaava elokuva on johtanut mellakoihin ja kristittyjen vastaisiin väkivaltaisuuksiin useissa muissakin muslimienemmistöisissä maissa.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/10/kirkkoon-hyokattiin-pakistanissa.html
Muslimimellakoitsijat raivostuivat Facebook-kuvasta
Mellakoitsijat olivat suuttuneet Facebookiin laitetusta kuvasta, joka heidän mukaansa solvasi islamia.
Bangladeshissa tuhannet muslimimellakoitsijat sytyttivät sunnuntaina tuleen buddhistien temppeleitä ja taloja maan lounaisosassa.
Viranomaisten mukaan väkivaltaisuuksiin osallistui noin 25 000 ihmistä.
He sytyttivät tuleen ainakin viisi buddhalaisten temppeliä ja kymmeniä asuinrakennuksia Ramun kaupungissa ja sen ympäristössä sijaitsevissa pikkukylissä.
- Ainakin sata taloa on tuhoutunut. Jouduimme pyytämään armeijaa ja rajavartijoita apuun saadaksemme väkivaltaisuudet taltutettua, kertoi paikallisviranomainen Joinul Bari.
Mellakkaan osallistuneiden mukaan Facebookin kuvan laittanut buddhalainen mies on kotoisin alueelta.
Poliisi on saattanut miehen ja tämän äidin turvaan tuhopolttajilta.
Bangladesh on muslimienemmistöinen maa, jonka 153-miljoonaisesta väestöstä alle prosentti on buddhalaisia.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288503737353.html
Uskonnonvapausrikkomuksia Muhammed-videon jälkimainingeissa
ihmisoikeus
0
<50
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405