Olen miettinyt että eikö vapaaehtoisista seurakuntalaisista saisi kokoon jotain toimielintä, joka puuttuisi alkoholin aiheuttamiin haittoihin henkilöstön parissa! Periaatteessa olisi syytä kiinnittää asiaan huomiota. Moni meillä töissä oleva voi kärsiä hiljaa, koska lähimmäiset eivät kenties uskalla puuttua ongelmaan. Julki tulo auttaisi sekä ongelmaista että yhteisöä paranemaan.
Periaatteessa ei olisi liikaa selvittää muidenkin asenteita alkoholiin ja päihteisiin, ei siis yksin palkkaa nauttivan henkilöstön.
Kuinka pitkälle annamme lähimmäistemme tuhota itseään puuttumatta asiaan?
Varsinkin joskus jos tapahtuu merkillisiä, epä tyypillisiä asioita, niin voisi olla hyvä selvittää johtuvatko ne toimet alkoholista. Moni ihminen saattaa ihan viattomasti sanoa, että olipas se ja se "hassulla tuulella", mutta ei tule ajatelleeksi että kyseinen henkilö voi olla päihtynyt. Olen itse joskus sanonut tästä ja joku tällainen ihmettelijä on ollut suorastaan järkyttynyt siitä mahdollisuudesta, että oudosti käyttäytyvä voisi ollakin humalassa. Varsinkin ulkona jos keskustelee, niin ei hengityskään silloin välttämättä paljasta mitään. Tai jos ei hengitä päin.
Itselläni on kokemusta päihdeongelmaisten helvetistä, joten tiedän näistä asioista aika paljonkin. Tahtoisin että nyt seurakunnissa viroissa olevat JA vapaaehtoisväkikin miettisivät suhdettaan alkoholiin ja jos tosiaan voisimme asiaa valvoa vertaisten parissa, lähimmäisrakkauden nimissä!
Periaatteessa ei olisi liikaa selvittää muidenkin asenteita alkoholiin ja päihteisiin, ei siis yksin palkkaa nauttivan henkilöstön.
Kuinka pitkälle annamme lähimmäistemme tuhota itseään puuttumatta asiaan?
Varsinkin joskus jos tapahtuu merkillisiä, epä tyypillisiä asioita, niin voisi olla hyvä selvittää johtuvatko ne toimet alkoholista. Moni ihminen saattaa ihan viattomasti sanoa, että olipas se ja se "hassulla tuulella", mutta ei tule ajatelleeksi että kyseinen henkilö voi olla päihtynyt. Olen itse joskus sanonut tästä ja joku tällainen ihmettelijä on ollut suorastaan järkyttynyt siitä mahdollisuudesta, että oudosti käyttäytyvä voisi ollakin humalassa. Varsinkin ulkona jos keskustelee, niin ei hengityskään silloin välttämättä paljasta mitään. Tai jos ei hengitä päin.
Itselläni on kokemusta päihdeongelmaisten helvetistä, joten tiedän näistä asioista aika paljonkin. Tahtoisin että nyt seurakunnissa viroissa olevat JA vapaaehtoisväkikin miettisivät suhdettaan alkoholiin ja jos tosiaan voisimme asiaa valvoa vertaisten parissa, lähimmäisrakkauden nimissä!
Vastaukset 61
Vanhimmat
Alkoholi ei ole ongelma vaan sen käyttäjä joka on 100% psyykkisesti sairas.
Se ei aina ole se joku vaan se joka ei itse ole terve ja haukkuu muita sellaiseksi jollainen itseasiassa on itse.
Alkoholismi on geneettinen taipumus. Ja geneettinen taipumus on myös kaunailu ja toisten mollaaminen.
Hahah siinätaas yksi epätoivoinen itsetunnoton psyykkisesti sairas alkoholisti joka pyrkii löytämään syytä alkoholismilleen ja juomiselleen.
Genetiikassa oleva arvio alkoholismista ei valitettavasti ratkaise asiaa se geneettisen mielihyvän kokemiseen liittyvä pointi näett on häviävän pieni.Missään tutkimuksissa ei ole todettu se olevan syynä alkoholismille.
Ihminen itse vetää sn p0ullon huulilleen kuitenkin.Genetiikaa on mietitty syyksi siihen miten alkoholi ihmisissä vaikuttaa.Sekin on kuten sanottu häviävän pieni osasyy.
Nii-iin narsismi ja persoonallisuushäiriöillä on todistetusti psykiatriassa taipumus perityä ja sen prosentuaalinen osuus on todellakin paljon suurempi kuin alkoholismissa genettisellä vaikutuksella ratsastamisen yrittely :)
Elikkä hyvää hyomenta vaan teille alkoholisti, teillä on psyykkinen ongelma johon juotte.Yritätte vain pelastaa kasvonne sillä genetiikan olemattomalla oljenkorjella.
Well , FAILED!
Alkoholismin taustalla syyt ovat 100% psyykkiset.
Ohi meni! Olen henkilö joka ei juo. Minusta nämä juoppokeskustelut ovat terapiaa joillekin.
Olen ortodoksi ja olen alkanut pitää maallisista auttamisjärjestöistä ihan siksikin että ortodoksit tuntuvat olevan kovia ja säälimättömiä. luterilaiset ovat ihan yhtä kauheita.
Katulähetys ja PelastusArmeija ovat hyvällä asialla.
Koko yhteiskuntaamme riivaa kovien arvojen koveneminen entisestään. kenellä taviksella on varaa äänestää kokoomusta?
"kenellä taviksella on varaa äänestää kokoomusta?"
Ei kenelläkään, mutta tavis haluaa uskotella itselleen, että kuuluu yhteiskunnan hyväosaisiin, että on voittajien puolella, yksi heistä. Kokoomuslaisuuden suosion kasvu selittyy identiteettipolitiikalla.
Eikös Tsekinmaalla juuri taannoin ollut alkoholissa ongelmaa, josta johtuen alkoholin juonti, myynti ja myös vienti kiellettiin?
Että aloittajan aloitus on ihan aiheellinen, kylläkin.
Kokoomuksen masinoimien lakimuutosten ansiosta olen nyt työtön.
Eiköhän ne ilmoita kun kiväärejä aletaan jakaa Siltasaaressa.
Uskokaamme tohtoria.
Näin on ryypätkäämme tai kaunailkaame. Vaihtoehtoja ei meillä edes ole.
http://areena.yle.fi/tv/4457
Kausiluontaisesti näitä alkoholiongelmien suuria haittoja kirkkokunnassamme otetaan esille.
Kuka puuttuisi isojen poikien kabinettikännäilyyn?
Minusta pitäisi tehdä enneltaehkäisevää työtä diakoniatyön puitteissa. Hengityksen haistaja-henkilöt eivät ole paras mahdollinen ryhmä tässäkään tapauksessa. Ja luulenpa että näissä alkoholistien kyttääjissä asuu vahva halu herkutetta toisen kustannuksella puhumalla pahaa niin että orgasmi on tulla. Lähimmäisenrakkaus on jokseenkin mahdotonta ainakin kristillisissä piireissä.
Miten on ryyppäävätkö ortodoksinuoret yhtä säännöllisesti kuin valtaväestön nuoret?
Diakoniatyö, joka lähtee syyllistämisen ja tuomitsemisen pohjalta, on tuhoon tuomittu.
Se on yksi lysti kuka juo ja mitä juo uskovainen ei ole arvioimassa toisten juomista vaan itsensä juomista.
Ei toisten tekemisiä vaan itsensä tekemisiä.Narsisti eli persoonallisuushäiriöinen yleensä ei näe syytä koskaan itsessään vaan ikäänkuin kyylää toisia haukkuu ja osoittelee toisia mutta itse kokee olevansa raitis kuin mikki hiiri vaikka totuus olisi kuinka päinvastainen kuin vain olla voi.
Syyllisyyttä ei myönnetä koska itsetunto ei kestä viallisuutta tai tasaarvoisuutta tai huonommuutta.Onhan narsisti muita parempi ja erinomaisempi omasta mielestään.
Ongelmien myöntäminen on alku paranemisprosessille ei niitten kieltäminen joka on alkoholisteille tyypillistä.
Ei muuten ole yksi lysti kuka juo! Ehdotan yhtenäistä erottamista kaikissa hiippakunnissamme ja kaikille juopoille papeille ja muille alttarilla olijoille. On se kumma miten jossakin hiippakunnassa lipsuu tuo poispotkiminen. Liekö sukulaissuhteilla osuutta asiaan?
jos kovaalinjaa aletaan ajaa niin eronneet ja uudelleen naineet; elävänlesket, myös viralta pantakoon.
Minä en lähtisi suoralta kädeltä erottamaan alkoholisoitunutta, tai estämään sellaista osallistumasta ehtoolliseen! Selvää tietysti on se, että alkoholisoitunutta viranhaltijaa PITÄÄ pitää tarkemmin silmällä ja yhteistuumin selvitellä, missä mennään.. ja mahdollisesti alkaa laajalla joukolla toimenpiteisiin, jos henkilö ei suostu katkolle.
Päihtyneiden kirkossa kävijöiden pitäisi antaa olla rauhassa, JOS eivät aiheuta häiriötä taikka pahennusta. Mutta toki silloinkin lähimmäinen voisi kysyä, että onko joku hätänä.. kun pitää juoda niin paljon..
entäs ponomarit ja valtuutetut esimerkiksi kuinka heidän juoppouteen tai muuhun rikolliseen toimintaan tai siihen verrattavaan tulisi suhtautua hehän eivät ole virassa olevia esimerkiksi mutta näkyvästi mukana kirkon toimissa luotettuina ihmisinä
Tupakinpolttelusta puhumattakaan.
Just! Ajatelkaa vaikka väkivaltaisyta akan pieksäjää neuvostossa. Sulle mulle...
Olet väärässä. Alkoholiongelmaiset ovat Kristuksen silmissä ne viheliäisimmät. Kristus sen sijaan sietää valheen puhujia, itsensä jumalolennoiksi tekeviä, väärän todistuksen lausuijia, toisyen ihmisten herjaajia, synnittömyyden tuntoisia, täydelliseksi itsensä kokevia.
Juopot ponomarit pitäisi korvata islamilaisessa parisuhteessa olleilla kakkosnaisilla, jotka käännynnäisinä liittyivät ortodoksiseen kirkkoon.
Ehdotan yhtenäistä erottamista kaikissa hiippakunnissamme ja kaikille juopoille
ja muille alttarilla olijoille
sinäpä sen sanoit.....
Joo, mä olen varmaan sellainen pahisalkoholisti ja ryypännyt kolmen meidän piispan kanssa papeista puhumattakaan, ja muutaman ulkomaalaisenkin piispan kanssa. Viina maistuu niin piispoille kuin rahvaallekin. Olen odottanut jo pitkään, että miksi meistä juopoista ei koskaan puhuta, kaikkia kiinnostaa vaan seksi ja homot. että kippis vaan ja otetaan taas pienet!
Niin juopot on vain kiinnostavia, kun ne juopottelee auton ratissa tai alttarissa, mutta muuten....
Turun kuoro on aina jotenkin päissään pääsiäisenä kirkossa.
Näin juuri!
Borgiat orgiat...
Ei muuten varmasti ole..! Olen itse aina tuossa palveluksessa ja kuoro hoitaa hommansa moitteettomasti. Itse asiassa uskoisin siinä joukossa olevan hyvin harvinaista kaiken sekoilun! Asiallisia ihmisiä ovat.
Kyse on varmaankin Pääsiäispäivän palveluksesta. Asiallisuuden kanssa on puutteita henkilötasoilla.
Tekopyhiä ukonkuppanoita koko ortoeliitti!
On papille sopimatonta käytöstä olla ryyppäämättä jos piispat käskee! Seura tekee kaltaisekseen.
Axios, kanoneissa sanotaan, että jos pappi ei ryyppää viiniä kirkkaalla viikolla, niin erotettakoon virastaan (lue Pyhien apostolien sääntö 53.)
Onpa täällä taas fariseukset vauhdissa. Ettäs viititte. Tuomareita tällä palstalla riittää. Pankaapa oma nimi kirjoituksenne alle niin saadaan oikein listat fariseuksista. Olisko se lista sitten vaikka Vääränvänkyräväki-yhteysliike.
Onpa täällä taas "voi taivas" vauhdissa. Ettäs viititte. Tuomareita tällä palstalla riittää. Pankaapa oma nimi kirjoituksenne alle niin saadaan oikein listat publikaaneista. Olisko se lista sitten vaikka Vääränvänkyräväki-yhteysliike.
Terveisiä Fariseuksille!
Paneppa oma nimesi rekisteröityneellä nimimerkillä tänne ensin itse.Siinäpä se vasta oikeintekijä vasta löytyykin.
Kuolen nauruuun sillävälin...
Ihmisten, joilla ei ole hoitoalan asiantuntemusta eikä hyvää sydäntä, ei pidä sorkkia toisten ihmisten yksityiselämää.
Alkoholismi on tosi veemäinen sairaus.Noin 35 IHMISTÄ lähipiiristä kärsii yhden sian tekemisistä.Ei riitä ymmärrystä ko taudille.Voidaan koteloida abs raittiudella jos omaa tahtoa on.Pysyvä lääke NurmiTuomas ja arkunlauvat.
Siis onko sika ruvennut alkoholistiksi?
Alkoholisti siat on narsisteja ne kuvittelee että niitä pitäis hoivata ja ylistää kuin pikkulapsia ja palkaksi he sekoilevat ja sotkevat muidenkin elämän.
Parantumattomia!
Aivan oikein.Paitsi että.
Se ei ole edes sairaus vaan psyykkinen sairaus nimeltä narsismi aiheuttaa tämän lisäongelman.
Juominen aiheuttaa aivojen rappeutumista ja siitä syntyy myös fyysisiä ongelmia pissaaminen housuu katkokävely yms.
Alkkikseille on tehty taudinmääritys koska eivät kaikelta juomiseltaan pysty menenään töihin ja hoitamaan normaalia elämäänsä mutta sairaus se ei ole vaikka tautiluokitus sille on olemassa.
Aikuiset ihmiset toimivat ja ajattelevat kuin5 vuotiaat lapset ja odottavat sen mukaista kohtelua.
Hyi olkoon mikä häpeä! Avuttomuuden huippu!
Näin se on.
Ja miettikääs mitä yhteiskunnalle maksaa hoitaa näitä katkolla ja ties millä.. kun samaan aikaan on paljon esim. kunnon vanhuksia, jotka on koko elämänsä tehneet töitä ja nyt elämänsä illassa eivät saa kunnon hoitoa. Mutta viinan ryypiskelijöitä paapotaan ja ymmärretään, miettikää mitä maksaa esim. vuorokausi katkaisuhoidossa.. ja ihan turhaan, kun joku ei vaan viitsi pistää sitä korkkia kiinni.
Kaikki täällä maksaa. Mikä ihmeen pakkomielle muutamille on tämä alkoholismista ja alkoholisteista vaahtoaminen? Jokaisella meillä on ristimme kannettavana.
Kunnia kunnon vanhuksille.
Jos tämä liittyy noihin Jyväskylän ja turun erottamisiin niin Turussa on yksi fanaattinen ja toinen Jyväskylässä ja nämä kaksi kouhottelevat toisiaan...
Koska se on velttoutta ja laistamista ja itseaiheutettu ongelma.
Juu ottaa päähän mennä sairaalaan päivystykseen jonottamaan viimeisillä rahoilla tai velaksi taksilla jos edes antavatvelaksi.Jonottaa tuntikausia siellä ja katsoa kuin joku juoppopelle makoilee siellä sängyllä ja ramppaa välillä tupakilla.Pois ei voi kuulemma heittää olisi heiteillejättö!
Kyseessä on koko kaupungin tuntema juoppo joka on asunnoton.Viinaan kyllä jostain löytyy aina rahaa.Kyllä saikulta saa sitten leposijan yöksi ja pakkasille.Monet kerrat tämä sama tappi on siellä makoillut ilman fyysistä vikaa tai sairautta.
Muualla maailmassa tuollaiset korjaa luonto talteen.
Eiköhän kirkkokunnassamme ole pahempiakin "Tappeja" kuin joku "ympäristöhaitta".
Onneksi ihmisiä ei tapeta tarpeettomina, ainakaan vielä, yhteiskunnassamme ja kirkkokun nassamme.
Jo on fasistista kirjoitusta!
Mutta pitää aina muistaa tehdä ero sosiaalisesti ja seksuaalisesti menestyvän rennon juopon ja surkean, syrjäytyneen alkoholistireppanan välillä. Ainakin seurakunnassa ero on selvä.
Juominen, oma tai toisten, joko on ongelma tai sitten ei. No, maksa ei tykkää liiasta viinasta eikä aivotkaan, mutta jos kohta kuoleekin nuorempana on silti tullut elettyä täydempi elämä. Ja synnit saa aina anteeksi jos kehtaa mennä ripille.
ja sinä olet juoppo joka hakee hyväksyntää juomiselleen, sitä ei tipu!
Eikä sääliä!
Et taida nyt oikein ymmärtää mutta odotellaan kunnes joku juoppo oikeasti tulee sinun tiellesi ja tekaisee jotain ympäristöystävällistä.
Tappaa äitisi, lapsesi, tai muun rakkaan ajaessaan humalassa, soittelee ovikelloasi yöllä ja tekee sunperheestä sossuun perättömiä ilmiantoja jos et vastaa...örveltää naapurissä keskellä päivää niin ettei ikkunoita voi pitää auki eikä parvekkeella olla kun jutut on niin syvältä ettei sovi lasten korville....
Hakkaa uhkaa ja muuten hilluu ja kiusaa perhettäsi koska ei muka tajua kännissä miten psyykkisesti sairas on.
Raivoaa ja huutaa ja narsismissaan pilaa vaikka oman äitinsä 80v päivät kun ei saa huomiota.
Pulsu jolta ei ole suojassa ulkopuolisetkaan saati läheiset jotka kärsii kaikkein eniten mielisairaasta pellestä joka juomisella yrittää selitellä mielenterveysongelmiaan.
ei ole juoppo pn juoppo aina riippumatta sosiaalisesta asemasta, molemmat kusee housuun ja lopulta katkokävelee.
Minun silmissä juoppo on aina juoppo riippumatta siitä seisooko yhteiskunnallisella jalustalla vaiko ei.
Sitäkin iljettävämpi jos seisoo ortodoksisella jalustalla tai luulee seisovansa tai odottaa sitä.
Jos juominen on elämistä olen minä Jeesus!
Miksi et sitten kävele saunan taakse ja elä elämääsi siinä sekunninmurto-osassa ja jätä muita rauhaan?
Toiset eivät välttämättä arvosta tyyliäsi eivätkä halua olla siihen osallisena, oletko miettiyt sitä itsekeskeisyydessäsi kenties?
Et tietenkään koska elät "itsellesi" ja miksi= (narsismi).
En ole juoppo. Minua ärsyttää tämä "kristillinenjuoppokeskustelu" . Asenteet kovenee ja ääriliikkeet vahvistuvat. Keskiluokka oireilee peloissaan että putoavat alempaan luokkaan.
Merkillistä rakkaudetonta kirjoittelua.
Joo se on kyllä aika "hauska" ilmiö, että moni juoppo on työtön ja velkaa on ja vaikka mitä.. mutta yksikään näistä "köyhistä" ei ole NIIN köyhä, ettei viinaan löytyisi rahaa..
Kumma sekin, että on varaa ryypätä veronmaksajien rahoilla baareissa kaiket päivät.. varsinkin kun tietää että ravintolassa tuo "hupi" on paljon kalliimpaa kuin kotona.
Ehdotan, että kaikkinaiset verotuloilla tuetut katkot ja terapiat lopetetaan. Alkoholismi jos mikä nyt on ainakin itseaiheutettu ongelma.
Kyllä kuule on muitakin alkoholin kanssa läträämisen tuomitsevia kuin vain 2..! Kannattaa vähän vaikka kysellä ympäristöstä. Suomessa varmaan jokaisella on joku läheinen, tuttu tai sukulainen, joka on pilannut omansa JA MUIDEN elämän juopottelulla. Ei sellaista viitsi enää aikuinen ihminen katsoa, kun joku virassa oleva läträä viinaksien kanssa ja käyttäytyy kuin pahainen kakara.
Suomessa on paljon työttömiä, jotka itkisivät ilosta kun pääsisivät töihin tekemään hommia, jotka jotkut pistävät huvikseen läskiksi juopottelulla. Saavat aina vaan uusia tilaisuuksia, samaan aikaan kun moni ihan kunnollinen työtön ei työllisty sitten millään. Kukaan ei voi oikeasti moittia ort. kirkkoa kovasydämiseksi, juopoille aina annetaan noin miljoona "uutta tilaisuutta" ennen kuin sitten pakon edessä potkitaan pois..
Meillä kunnon ihmisillä on kova halu laittaa pois silmistä kaikki häiritsevä ja toisenlainen. Siksi me mielellämme suojaudumme jopa juoppoja vastaan.
Olen edelleenkin sitä mieltä että, mikäli Jeesus tulisi ajassamme kirkkojemme oville, häntä ei pääsyettäisi sisälle. Vika olisi meissä, ei Jeesuksessa.
Tällaiset jutut poistetaan palstalta alta aikayksikön. Taisi osua arkaan paikkaan:
Helsingin srk:n diakoniatyöntekijä paljasti venäläisille propagandisteille luottamuksellista tietoa Vantaan lasten huostaanotosta. Nyt koko maailma tietää tästä vuodosta.
Voisiko joku ylempi taho määrätä että venäläisille ei paljasteta mitään laissa kiellettyä eikä muutakaan mikä vahingoittaa Suomen ort. kirkkoa.
Otan osaa.
Otan osaa.
Juominen kun on osa yhteiskunnallisia ongelmia ja myös sen mahdollinen hoito on yksilön ja lääkärin välinen asia.
Siihen ei ole työkaluja puuttua niinkuin ei ole mielisairauksiinkaan.
Tätä ketjua kun lukee, niin pitää kyllä tuo baarikaappi avata, ja hakea konjamiinia, normaali aamiaiskuohari ei riitä.. joten kippis ja kulaus vaan... eiköhän mennä taas leikkaussalille potilaita leikkelemään, iltapäivästä tosin voi väsyttää, mutta työajallahan saa ottaa virkistävät torkut ja sen jälkeen uudet konjakkihömpsyt...