Länsisuomalaiset ja itäsuomalaiset eri geenikansaa

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1627879/

Ei muuta kuin sitten tanssimaan ripaskaa, länsisuomalaiset.

Ei muuta kuin sitten jurttaa pystyttämään, itäsuomalaiset.
10108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

yhtä kaikki suomalaisten juuret ovat mongoliassa, itse kuulun rannikon alkuperäiskansaan eli ruotsalaisiin

Äänestä

Ote geenitutkimuksesta:
"Itäsuomalaiset ja pohjoisruotsalaiset ovat kauempana venäläisistä kuin länsisuomalaiset"
Länsi-suomalaiset ovat tulleet volgalta

Äänestä
  • venäjän- ja ruotsikieli ovat tosiasissa sukulaiskieliä.

    Geneettisesti ruotsalaiset ovat lähempänä venäläisiä kuin suomalaiset, joka on valittu kansa.

    Äänestä

Isonvihan aikana venäläiset tunkeutuivat aina Pohjanmaan rannikolle. Esim Kyrönmaalla raiskattiin suurin osa naisväestöstä. Tämä toki vaikuttaa nykyiseen geeniperimään. Itäsuomessa naiset säästyivät kun olivat niin helvatun rumia ja persjalkaisia, ettei ryssäkään koskenut.

Äänestä
  • No voi uuno, Isonvihan aikanahan täältä paettiin massamitoin Ruotsiin. Ei jäänyt iivanoille edes lehmiä nussittaviksi. Suomihan käytännössä rakennettii kokonaan uudestaan Isonviha jälkeen. Ja kaikki vain siksi että Ruotsin runkku-kunkku huseerasi ja heilui pitkin Eurooppaa sotimassa mutta mitään konkreettista voittamatta, jäi jopa turkkilaisten panttivangiksikin. Samaan aikaan venäläiset saapastelivat ilman vastarintaa Suomeen.

    Äänestä

Tai sitten se ehkä onkin niin että: Saunaan saunaan kiinalaiset ja mongolit vaan. Jääkautinen vaellus tapahtui näiltä seuduin siihen suuntaan ja ne ovat täällä säilyneet pullonkaula geeneinä. Länsi- ja Etelä-Suomeen on sitten työntynyt sitä porukka Volgan mutkasta.

Äänestä

Suomi on ARJALAINEN MAA!

Äänestä

Suomalaisista on löytyny mm. intiaanien kanssa samoja geenejä.

Äänestä

kaikki kuitenkin olemme alunperin kotoisin.

Äänestä
  • Ei emme ole. Se on afrosentristä paskapuhetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Geenipöpö kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1627879/

Ei muuta kuin sitten tanssimaan ripaskaa, länsisuomalaiset.

Ei muuta kuin sitten jurttaa pystyttämään, itäsuomalaiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu