Ärsyttää ihmiset, jotka ei ymmärrä köyhyydestä mitään. Tipahdin peruspäivärahalle ja toimeen pitäisi tullaa pakollisten maksujen jälkeen alle 250€ kuukaudessa. Pakollisiin maksuihin lasken asumiseen liittyvät kulut.
Tuolla 250€ mitä jää asumiskulujen jälkeen pitää maksaa ruoka, hygienia, vaatemenot ja matkustuskustannukset, jotka ovat aika isot kun maalla asutaan.
Hyvä esimerkki ihmisestä, joka ei ymmärrä mitä köyhyys on eräs sukulaiseni, joka on kokoajan vaatimassa, että häntä pitäisi tulla auttamaan milloin missäkin kun kerran työttömänä minulla on aikaa ja sitten hän suuttuu kun sanon, että minulla ei ole varaa käydä auttamassa häntä useita kertoja kuukaudessa mikä on ihan totta, koska joka kerta kun käyn auttamassa tätä sukulaistani minulta menee noin 20€ pelkkiin matkakuluihin. Jos käyn hänen luonaan vaikka neljä kertaa kuukaudessa pitää minun nähdä nälkää tai lakata peseytymästä, koska ei ole varaa ostaa suihkusaippuaa edes sitä halvinta.
Tämän suuttuja sukulaisen oma eläke on 1200€ netto verojen jälkeen ja hänelle itselleen jää pakollisten kulujen jälkeen 1000€ kuussa käyttörahaa hän ei minulle mitään siitä anna eipä silti en ikinä mitään ole pyytänytkään.
Täällä ei töitä ole ei edes pätkätöitä ja eipä silti ei minulla olisi varaa edes muuttaa pois täältä tällä tulotasolla. Ainoa keino säästää kun ei mistään tuloja ole mahdollista hankkia lisää on istua kaikki päivät kotona, jotta ei synny mitään matkakuluja.
Tuolla 250€ mitä jää asumiskulujen jälkeen pitää maksaa ruoka, hygienia, vaatemenot ja matkustuskustannukset, jotka ovat aika isot kun maalla asutaan.
Hyvä esimerkki ihmisestä, joka ei ymmärrä mitä köyhyys on eräs sukulaiseni, joka on kokoajan vaatimassa, että häntä pitäisi tulla auttamaan milloin missäkin kun kerran työttömänä minulla on aikaa ja sitten hän suuttuu kun sanon, että minulla ei ole varaa käydä auttamassa häntä useita kertoja kuukaudessa mikä on ihan totta, koska joka kerta kun käyn auttamassa tätä sukulaistani minulta menee noin 20€ pelkkiin matkakuluihin. Jos käyn hänen luonaan vaikka neljä kertaa kuukaudessa pitää minun nähdä nälkää tai lakata peseytymästä, koska ei ole varaa ostaa suihkusaippuaa edes sitä halvinta.
Tämän suuttuja sukulaisen oma eläke on 1200€ netto verojen jälkeen ja hänelle itselleen jää pakollisten kulujen jälkeen 1000€ kuussa käyttörahaa hän ei minulle mitään siitä anna eipä silti en ikinä mitään ole pyytänytkään.
Täällä ei töitä ole ei edes pätkätöitä ja eipä silti ei minulla olisi varaa edes muuttaa pois täältä tällä tulotasolla. Ainoa keino säästää kun ei mistään tuloja ole mahdollista hankkia lisää on istua kaikki päivät kotona, jotta ei synny mitään matkakuluja.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sinun pitää anoa toimeentulotukea sosiaalivirastosta vuokran maksua varten.
Maan VIISAAT super päättäjät on ratkonneet ongelmat istumalla todella paisuneella lompakollaan, jossa 1000 e on pikku summa. Ei valtaapiväviä kiinnosta tavallisten raha asiat, kun ei oo koskaan niin tehneetkään.
Muistahan äänestää, mut miti ketkä on juuru SUN rahat ottaneet omiin hoteisiin!
Sauli Niinistö ja Kokoomus ovat nimenomaan köyhien asialla siinämielessä että yrittävät viedä köyhiltä kaiken ja pakottaa ihmiset kapitalistin orjaksi. Karmeaa jälkeä nämä psykopaatit ovat jo saaneetkin aikaiseksi.
Tiesittekö muuten että Suomessa on toteutettu yli 3.5miljardineuron säästöt sanomatta kansalle yhtikäs mitään, ihmisten lukumäärään Suomessa suhteutettuna nämä säästöt vastaisivat yli 15miljardiaeuroa esim. Britanniassa.
3,5 miljardia on vasta puolet valtion budjetin alijäämästä, eli lainaa otetaan taas 7 miljardia.
Ja ne leikkaukset oli kylläkin nettona 350 miljoonaa eikä 3,5 miljardia.
Juttu nyt vaan on niin ettei Oy Suomi Ab:lla ole varaa systeemiin jossa tarjotaan korkea elintaso jokaiselle, ilman että tarvii tehdä työtä. Jokainen varmaankin ymmärtää ettei ole mahdollista loputtomiin vipata seitsemää miljardia per vuosi ulkomailta, ja verotkin alkaa olemaan tapissa.
Perseily jossa ihmisille jaetaan euroja loppui Kreikassa, pian Espanjassa ja Italiassa. Kun velkojat alkavat hermostua, Suomi on ihan samassa veneessä. Meillä on alle 5 vuotta aikaa leikata valtion budjettia, ja kunnolla. Tämä ei ole mikään "vasemmisto vs oikeisto"-kysymys, vaan tosiasia.
Pelkästään lääkekorvaus kuluja leikattiin yli 200miljardiaeuroa. Suomessa toteutettu yli 3.5miljardineuron "säästöt" sanomatta kansalaisille sanaakaan, väkilukuun suhteutettuna tämä on järkyttävä summa. Tämmöistä se on kun ihmishengenkin pelkässä rahassa mittaavat tunteettomat psykopaatit ovat vallassa.
Vanhusten palveluihin ja eläkkeisiin upposi viime vuonna kunnilta ja valtiolta yhteensä 17 miljardia euroa.
Työttömyydestä, asumistuesta ja minimisosiaaliturvasta aiheutuneet kulut olivat kunnille ja valtioille viimevuonna noin 4 miljardia euroa yhteensä.
Vaikka työttömiltä ja minimisosiaaliturvaa saavilta otettaisiin tässä Suomi Oy Ab:ssa kaikki pois ei se siltikään riittäisi tasapainottamaan valtion taloutta. Kun taas katsoo miten paljon rahaa uppoaa vanhusten palveluihin ja eläkkeisiin vuodessa on selvää kyllä mikä menoerä tämän maan upottaa.
Eu.n kriisiin uppoavat kymmenetmiljarditeurot eivät siis mielestäsi ole menoerä?
Vanhukset ovat tätä yhteiskuntaa ikänsä rakentaneet ja on todella törkeää jättää heitä heitteille rahapulaan vedoten. Näille heitteillejättäjille pitäisi vetäistä kuti kalloon.
Et maininnut saavasi asumistukea. Jos se on hakematta, ota yhteyttä Kelaan ja selvitä oikeutesi.
"Yleinen asumistuki on tarkoitettu helpottamaan pienituloisten ruokakuntien asumismenoissa. Voit saada yleistä asumistukea vuokra- tai omistusasuntoon." http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/170501111907EH?OpenDocument
Kun tuo on selvitetty, voit hakea toimeentulotukea, jos asumiskulujen jälkeen käyttöösi jäävä raha alittaa toimeentulotuen perusosan.
"Toimeentulotukilaissa säädetty, vuosittain kansaneläkeindeksillä tarkistettava perusosa on perustoimeentulotuen pohja. Täysi perusosa on vuonna 2012 yksin asuvalla 461,05 euroa kuukaudessa."
http://www.stm.fi/toimeentulo/tuet_ja_etuudet/toimeentulotuki
250 euroa kuussa ei riitä elämiseen; älä suotta rääkkää itseäsi. Ei siitä kukaan tule kiittämään.
Et näytä tietävän sinäkään köyhyydestä mitään.
Ei ihmisellä ole elämässä mitään pakollista kulua kuin syöminen.
Jos ei säästöjä ole tajunnut hommata kun oli töissä tai on pitänyt lainalla
ottaa autoa tai asuntoa varten, niin osoittaa se kohtuullisen
heikkoa ennakointi kykyä tulevaisuutta silmällä pitäen.
Oli mulla säätöjä 10 000€ ennen kuin jouduin työttömäksi. Ne rahat säästin kahdessa vuodessa silloin kun töitä vielä oli. Siis sain säästöön kahdessa vuodessa 2500€ brutto kuukausipalkasta 10 000€. Sen jälkeen kun työt loppu kolmessa vuodessa meni säästötkin. Siis kulutin säästöistä alle 3000€ vuodessa omiin menoihin.
Tämän paremmin en ole pystynyt köyhyyteen valmistumaan. Kun en ole vakituista työtä ikinä saanut elämässäni siis sellaista missä ei YT neuvottelut alkaisi vähintään 2 vuoden jälkeen. Väitän kuitenkin, että teistä ilkkujista ei kovin moni saa säästöön 10 000€ kahdessavuodessa jos verojen jälkeen jää nettona käteen noin 1700-1900€ kuussa.
Olen ollut työttömänä jo yli viisi vuotta ja sinä aikana ehkä puolivuotta jossain minimipalkka pätkätöissä.
Välillä olen tämän köyhyyden takia ollut niin epätoivoinen, että päässä pyörii kaikenlaiset ajatukset eikä sitä vielä tiedä mihin tämä kaikkein epätoivoisimpina hetkinä johtaa sitä kannattaa teidän ilkkujienkin miettiä...
niin saat rahaa.
En minä sinua ilkkunut...Sitä paitti säätin saman työttömyyspäivärahasta,että
en nyt niin kauheesti elvistelis..Aika huonostihan tuo on.
Mutta samoihin pääsin elämisen kanssa...no niin no
tiedän sen, että se on 3000 € noin vuosi että vähän siinä tuli syötyä herkkua
itse kunkin.
Ei minua varsinaisesti kiinnosta vaikka menisit heti kaihtimeen,
en kärsi surkimuksen takia huonoa omatuntoa.
Selityksiä näyttää vaan sullakin piisaavan, mutta osasit sentään säätää.
On sekin kait jotain.
sano sille apua pyytävälle sukulaiselle, että tulet, kun MAKSAA MATKAT, RUUAN JA VAIKKAPA 5 E tunnilta töistä. Jos apua tarvitsee, ehto on kohtuullinen ja maksaa mielellään, tai sitten tehköön itse hommansa. (pika pätkä töissä ja mökkitalkkaritoimissa ei kannata hinnottaa itseään yli)
Työtä on aina osaaville ja ahkerille. Palkkaa saa tasonsa mukaan.
sukulaisellesi ,että saa maksaa sun matkakulut jos apua ilmaiseksi haluuaa .Jos ei käy niin älä mene.
Eivät rikkaat Oikeistolaisten kannattajat mitään tajua köyhyydestä. Heidän mielestään olet työtön sen takia kun sinua ei vain kiinnosta työt ja ryypiskelet päivät pitkät jättituillasi.
Monet eivät yksinkertaisesti suostu myöntämään sitä, että Suomessa nähdään nälkää ja syrjäytetään ihmisiä monista erisyistä johtuen. Suurimmat ongelmat johtuvat siitä, että ihmisillä ei ole oikeutta tehdä töitä esim. työttömyys tilanteissa ja ansaita niitä kipeästi kaipaamiaan lisätuloja, vaan ne on haettava mitääntekemättömyyttä vastaan kunnanapuna. Vaikka jokainen ymmärtää, että aktiivisuus itsensä elättämisessa ei saisi olla rangaistus, jossa ihminen siirretään parhaassa tapauksessa puoleksikin vuodeksi tulottomuusjaksolle, jos esim. jokin asia on vaikkapa muutaman minuutin myöhässä tyõn takia.