http://www.sana.fi/haastattelut/tieteen_demonosointi_tuhoaa_monen_uskon/?session=11236077
"Tieteeseen vihamielisesti suhtautuvat uskovaiset johtavat kristittyjä opiskelijoita harhaan ja antavat kristinuskosta muillekin järjenvastaisen todistuksen. Tällainen karhunpalvelus vieroittaa ajattelevia ja tasokkaan opetuksen saaneita ihmisiä kristinuskosta, jota luullaan tieteen- ja totuudenvastaiseksi hölynpölyksi."
Just näinhän se on. Moni nuori alkaa pitää koko uskontoa hourupäisten hihhulien touhuna kreationistien takia.
"Tieteeseen vihamielisesti suhtautuvat uskovaiset johtavat kristittyjä opiskelijoita harhaan ja antavat kristinuskosta muillekin järjenvastaisen todistuksen. Tällainen karhunpalvelus vieroittaa ajattelevia ja tasokkaan opetuksen saaneita ihmisiä kristinuskosta, jota luullaan tieteen- ja totuudenvastaiseksi hölynpölyksi."
Just näinhän se on. Moni nuori alkaa pitää koko uskontoa hourupäisten hihhulien touhuna kreationistien takia.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Uskovaiset?
Raamattukin sanoo sen näin; 23. joka laista kerskaat, häväiset lainrikkomisella Jumalaa?
24. Sillä "teidän tähtenne Jumalan nimi tulee pilkatuksi pakanain seassa", niinkuin kirjoitettu on.
Lahkolaisuus ja uskonnolliset eriseurat aiheuttavat sekasotkun.
Tälläkin palstalla!
Täällä on luterilaisia, katolisia, ortodokseja, jehovan todistajia, helluntailaisia, adventisteja, babtisteja ym. ja eihän he usko juuri mitään muutakaan asiaa yhdellä tavalla.
Miten te sitten vedätte heidät väkisin yhden lipun alle?
Jopa niin yksinkertaisessa asiassa kuin sovitusoppi nuo ovat kukin eri linjoilla jos asiat tutkitaan täsmällisessä merkityksessään.
Arveletko siis, että jokin niistä olisikin ihan oikeassa:
"Jopa niin yksinkertaisessa asiassa kuin sovitusoppi nuo ovat kukin eri linjoilla jos asiat tutkitaan täsmällisessä merkityksessään."
Helpompi olisi päätellä, että kaikki ovat enemmän tai vähemmän väärässä. Jumalaan voi uskoa tullakin tavoin.
Mikään organisoitu uskonnollisuus ei ole oikeaa.
Tähän löytyy Raamatusta vissit perustelut.
Usko on yksi ihmiselämän osa-alue eikä se poikkea yksityisyydestä millään tavalla.
Me synnymme vapaina, elämme vapaina ja kuolemme vapaina organisoituneiden järjestöjen ulkopuolella.
Aika helppoahan se on tunnistaa noista listaamistasi se lähimpänä oikeaa oleva uskonto.
Jeesushan käski seuraajiaan levittämään hyvää uutista kaikkialle maapallolle.
Nyt tarvitsee vain tsekata että ketkä ovat hommassa parhaiten onnistuneet.
Eli kenellä noista on laajimmalle maapallolle levinnyt tehokas julistusohjelma?
Kreationistit on yhden lipun alla tavallaan. Yhdessä asiassa, vaikka olisi muslimeita. Tappelevat tiedettä vastaan. Ja munaavat uskonsa.
Jeesus kyllä lupasi olla omiensa kanssa maailmaloppuu asti eli kyllä tuolta pitäisi yksi erottua joukosta.
Sinunko omasi sitten on?
Lupasi myös palata sen sukupolven aikana joka silloin eli, mutta eipäs ole Viljoa vieläkään näkyny.
Kyllä palasikin. Ja vieläpä läpi seinien.
Hän palasi niiden luo joille oli luvannutkin. Sinusta hän ei kai puhunutkaan.
Vai puhuiko? Miksi tulkitset asioista pois sen mikä ei tulkkia tarvihe?
Kierouttasko?
16:9 Mutta ylösnousemisensa jälkeen hän varhain aamulla viikon ensimmäisenä päivänä ilmestyi ensiksi Maria Magdaleenalle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän riivaajaa.
16:12 Ja sen jälkeen hän TOISENMUOTOISENA ilmestyi kahdelle heistä, heidän kävellessään, matkalla maakylään.
16:14 Vihdoin hän ilmestyi myöskin niille yhdelletoista heidän ollessaan aterialla; ja hän nuhteli heidän epäuskoaan ja heidän sydämensä kovuutta, kun he eivät olleet uskoneet niitä, jotka olivat nähneet hänet ylösnousseeksi.
No mitä uskovaiset sitä sitten enää sitten odottelee? Se on kuule taas 7.10.2012 ylöstempaus eräänkin lahkon mukaan...
>Hän palasi niiden luo joille oli luvannutkin. Sinusta hän ei kai puhunutkaan.
Vai puhuiko? Miksi tulkitset asioista pois sen mikä ei tulkkia tarvihe?
Kierouttasko?
Ahaa, nyt ymmärrän. Kun Jeesus – esimerkiksi – kehotti että "menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni", hän tarkoitti käskeä juuri ja vain niitä, jotka olivat kuulolla.
Tämä selittääkin sen, että kreationistit käyttäytyvät aivan kuin lähetyskäsky ei koskisi heitä lainkaan.
Jep!
Monet asiat koskivat vain niitä joille Jeesus puhuikin ja jotka olivat paikan päällä.
Mutta Jeesus antoi myös tehtäviä joilla oli kohteena muutkin kuin joille hän läsnäollessaan puhui.
Seuraa tarkoin mitä on luettavissa äläkä innostu luulemaan omia kuvitelmiasi Jeesuksen käskyiksi! Sillä tyylillä on karheat jalanjäljet historiassa.
Jeesus sanoi myös, että se mitä opetuslapset opettavat, jää lopullisesti voimaan. Ei siis ne mitä apostolien jälkeen tulee päätetyiksi! Ja niitäkin päätelmiä on pilvinpimein.
Siksi on tarpeen tutkia mitä oikeasti on Raamatussa opetettu ettei sekoita kaikkia jälkeenpäin tehtyjä oivalluksia samaan soppaan alkuperäisten kanssa.
Tehdäämpä analyysi!
A) Organisoituneella lahkolla on joku tietty virallinen oppi.
B) toisillakin organisoituneilla lahkolla on omat oppinsa .
1) jäsenillä on kullakin oma käsityksensä lahkonsa opista.
2) kukaan ei täysin tiedä sitoutuessaan minkälaiseen oppiin kokonaisuudessaan on tullut lähteneeksi mukaan.
3) kukaan ei lahkoihin liittyessään tunne täysin lahkon oppien perusteluja vaan he oppivat ne vasta jäseninä ollessaan.
4) Lahkoon kuuluminen jo sellaisenaan luo yhteisöllisyyttä kuten oma urheiluseura ja muokkaa suhtautumisen siihen samoilla vaistonvaraisilla periaatteilla.
5) Evokkius omaa monet ihan samat ryhmäidentiteettiin kuuluvat piirteet.
>Seuraa tarkoin mitä on luettavissa äläkä innostu luulemaan omia kuvitelmiasi Jeesuksen käskyiksi! Sillä tyylillä on karheat jalanjäljet historiassa.
Mahdat pahoin yliarvioida mahdollisuuteni vaikuttaa historian kulkuun.
Tietysti voisi ampua jonkun silmäätekevän, mutta kun ei ole pyssyä.
Lähtisivätpä oikeesti....vaikkapa autiolle saarelle jos ei pidemmälle.
Miksi valitat?
Kumma tyyppi. Olit ihan järjissäsi kohtaan 4 asti. Sitten sekosit omiin maailmoihisi.
Sietotoleranssissasiko vikaa?
Kohta 5) on ihan samanlainen myös kreationistille.
Kannatettu näkemys riittää ryhmäidentiteetin muodostumiseen ja rehellisen ihmisen on se otettava huomioon myös kun pohtii omaa asennettaan.
Se selittää myös toivottomille näyttävät parisuhteet.
No ei ole toleranssissa vikaa vaan sinun idioottiväitteessäsi. Se mitä haukut evokkiudeksi, eli tieteen tulosten hyväksyminen ja sen hyväksyminen, että Raamattu tai Koraani on aikansa ihmisten kirjoittama ja sisältää silloisen maailmankuvan, eikä ole tieteellinen kirja jossa on totuus kaikesta, ei luo ryhmäidentiteettiä.
Haukkumiesi evokkien joukkoon kuuluu ateisteja, muslimeja, kristittyjä, buddhalaisia, kommunisteja, kapitalisteja, kaikkia mahdollisia uskontoja ja aatesuuntia. Evokit ei muodosta mitään ryhmää, millä olisi joku ryhmäidentiteetti. Luettelemillasi lahkoilla tai urheilujoukkueitten faneilla se on. Kretutkaan ei muodosta semmoista ryhmää, ne voi olla vaikka musuja ja krisseleitäja juutalaisia ja vihata toisiaan.
Katso nyt toope noita omia kuvauksiasi lahkoista. Mieti sopiiko ne pätkääkään evoluution hyväksymiseen?
Kekek. Sopisiko pieni täsmennys? Sinä et ole paluuta nähnyt.
Jeesushan sanoi että hän on seuraajiesa kanssa maailmanloppuun saakka joten jospa hän palannut jo kauan sitten.
Nyt sinun pitäisi vain löytää tuo joukko.
Tai oiekastaan homma menee toisipäin. Hehän näet julistavat hyvää uutista maailmanloppuun asti joten he kyllä löytävät sinut ennemmin kuin sinä heidät.
Sinä tosin heität heidät pihalle ja sen jälkeen huutelet palstalla että Jumala ei ole antanut sinulle mitään merkkiä itsestään. Näinhän se menee, eikö vain?
Kyllä mahdollinen oikeassaolijoiden ryhmäkin kokee yhteenkuuluvuutta myös ryhmäidentiteettiin perustuen.
Eihän siinä sellaisenaan ole mitään moitittavaa.
Siatkin on veljiä keskenään!
Pitkät pitää pätkiä äijäntynkinä.
Kyykäärmeet talvehtivat kyykäärmeiden kanssa jne.
Isokenkäiset juhlivat isokenkäisten kera jne
Lisäksi se on tieteellisesti tutkittua tietämystä.
Et taida luottaa kovin herkästi tieteeseenkään?
Taitaa tämä akateemisesti koulutettu nikkivariaattori olla tässäkin äänessä. Ja ihan yhtä pihalla joka nikillään.
Toisaalta, vaikka "evokeilla" ei tosielämässä ole mitään ryhmäidentiteettiä. tällaisissa kinasteluissa sitä muodostuu. Ja tieteeseen kun nojaamme, erimielisyytemmekin ovat vähäisiä ja satunnaisia.
Kreationisteilla taas on koko joukko erilaisia opintulkintoja, joista kaikista löytyy yhteisenä nimittäjänä ponteva fundamentalismiin pyrkiminen. Yhteisen vihollisen uhatessa erimielisyydet kuitenkin lakaistaan maton alle.
Muistutin että kretut tietäisivät olla Valmiudessa.
Jotenkin tuo vaikuttaa totutusta poikkeavalta raamatuntulkinnalta, kun Ilmestyskirja petoineen jätetään laskuista aivan pois!
>>Sinä tosin heität heidät pihalle ja sen jälkeen huutelet palstalla että Jumala ei ole antanut sinulle mitään merkkiä itsestään. Näinhän se menee, eikö vain?
Tätä juuri tarkoitin. Et välitä ottaa selvää faktoista.
## Mahdat pahoin yliarvioida mahdollisuuteni vaikuttaa historian kulkuun.
Tietysti voisi ampua jonkun silmäätekevän, mutta kun ei ole pyssyä.###
Mitä Jeesus mahtoi tarkoittaa seuraamisellaan?
Eiköhän vain sitä, että eläisimme kukin sitä elämää johon meidät on luotukin emmekä näinollen menisi toistemme reviireille määräilemään ja muita tappamaan vaikka olisivatkin silmäätekeviä.
Tietenkin seuraamisessa olisi apua kun tutustuisimme hänen elämänfilosofiaansa niin perinpohjin kuin se on mahdollista.
Näin agnostikkonakin sanon, että valitettavaa. Tieteen hyväksyvä kristillisyys on ihan OK, jos nyt jokin uskonto pitää välttämättä olla.
Näyttää siltä, että kretujen "todellinen tiede" ei oikein ota tulta. Sivistynyt ihminen kun ei lämpene palavasieluisestikaan keuhkotuille väitteille, jos niiden kaikki evidenssi lepää vain esittäjän korvien välisellä aavikolla.
Kristillisyys hyväksyy tieteen mutta ei kaikkea mitä tieteen nimissä tehdään. Tieteenteollakin voi olla väärätkin motiivit.
Nyt luin jutun kokonaan, ja lainatakseni erästä toista kirjoittajaa viikon parin takaa, tässä on monien kretujen mielestä varmasti saatanallisin olento jolla on sotu.
Kova jätkä saa nyt kovat vihat päälleen.
Evankelilais-Luterilaiset täit pannaan paljuun ja kansi päälle. Ne Jehovat, eli sangissani Evokit
(Evankelilais-Luterilaiset
V AJAKIT
O N
K YNITTÄVÄ
I TKEMÄTTÄ
T AIVAASEEN
Loppuu Jumalani pilkka, kun Evankelilaiselta katkee pilkkakaula
Tai sanotaanko että arvostelukyvyttömät eivät osaa erottaa todellista kristillisyyttä uskonnoista.
Se mikä on uskonnollisuudessa yhteistä on muilta uskonnoilta kopsattua kuten kirkot/temppelit, rituaalien olemassaol sekä perinnäiset tavat eivät kuulu alkuperäisesti kristinuskoon.
Näillä ulkoisilla merkeillä leimaudutaan uskonnolliseen yhteisöön mutta se ei ole yhtäkuin että ne liittyisivät uskoon. Leimauttaminen on vallankäytön väline jolla saadaan ihmiset ihmisten seuraajiksi eikä mitään muuta.
Tosikristitty löytää helposti allaolevasta listasta todellisen kristillisyytensä edustajat.
http://www.uskonnot.fi/yhteisot/byreligion.php kohta "kristinusko"
Muita odottaa ikuinen itku ja hammastenkiristys.
Listasi on vajavainen. Pelkästää jekeissä on 10000 uskontoa.
Muitakin puutteita löytyy. Esim suomessa virallisia hellareita on vain n.3000. Muut kuuluvat pääosin kansankirkkoon.
Samoin on laita monien herätysliikkeiden kassa, eli kirkkoonhan nuo kuuluvat.
Tässä virallinen lista joka helpottaa inokkaimpien Jeesuksen julistuskäskyjen noudattajien tunnistamista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_rekisteröidyistä_uskonnollisista_yhdyskunnista
Aika paljon helpotti asiaa vai mitä?
Aika hilpeältä vaikuttaa tämmönenkin kuin 'Totuuden ystävät', jäseniä alle 20... eivät taida kumminkaan olla kristittyjä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Totuuden_Ystävät
Kristittyinä ei pidetä niitä jotka viäntävät Raamattua mielensä mukaan kuten adventistit joilla on oma naisprofeetta jonka ihmeelliset Raamatunvääristelyt ovat ainoa arvovaltainen tapa tulkita Raamattua.
Samoin tekevät mormoonit heidän profeettansa kirjoitusten perusteella.
Ja useimpien lahkojen oppi on perua jonkun oppimattoman moukan tulkinnasta joka on jäänyt perintönä lahkon opiksi. Suurin osa kristikunnassa olevista lahkoista on kotoisin amerikasta.
Jeh.todistajat ovat adventismista irtaantunut lahko joka niinikään adventismin tyyliin on perustettu yhden sanan ympärille. Adventismissa tuo sana on yksi sana "sapatti" ja Jeh.todistajilla "jehova".
Kumpikaan ei, kuten huomaatte, liity kristinuskoon.
Kristinuskon tulkintojen nyansseista ja tarkoista rajoista keskustelu ei välttämättä enää kuulu tälle palstalle.
Kyllä kuuluu. Kaikki mitä Raamatussa on liittyy jotenkin luojaan ja luotuihin.
Väi väitätkö ettei käyttäytymistiede liity luontokappaleisiin?
Totuuden Ystävillä näyttää olevan tieteellinen maailmankatsomus yhdistettynä jumaluskoon. Voisivat varmaankin käyttää itsestään myös nimeä Teistiset Tieteilijät.
Katsohan vähän tarkemmin, ovatko kyseessä teistit.
http://koti.mbnet.fi/totyst/?Tervetuloa_Totuuden_Yst%E4vien_kotisivulle::Yhdyskuntaj%E4rjestys
2 §.
”Vakaumuksemme on, että "Jumala", Ikuinen Voima, on persoonaton ykseys, joka on aina ollut ja tulee ikuisesti olemaan. Maailmankatsomukseemme sisältyy, että olevaisuus ja me itse olemme osa Ikuista Voimaa."
Sana "Jumala" on lainausmerkeissä ja persoonaton ykseys. Lisäksi:
"13 §.
Jos yhdyskunta purkautuu tai lakkautetaan, luovutetaan sen varat Pääkaupunkiseudun ateistit ry:lle sen periaatteiden mukaiseen tarkoitukseen käytettäväksi."
Toim. huom. huom tämä.
http://www.jhvh.suntuubi.com/
Oletkos ihan tyhmä?
Eikö suomalaiset ev.lut. kirkot muka käytä Jumalan nimeä surimmissa juhlissaan joissa juhlakasukat kaivetaan esille? ???
Ei niiden ympärille ole eriseuraa perustettu.
Miten sinulle oli mahdollista ymmärtää asia väärin?
Luterilaisuus on lievennettyä katolisuutta eikä sen oppien kanssa kiivailla Raamatullisuuteen vedoten.
Miksi luulit että puolustin jonkun kirkkokunnan oppeja tai toimia?
Linkkisi ryysyillä ei ole mitään varsinaista tekemistä uskomisen saati Raamatullisuuden kanssa.
Tyhmäkö olet toim.huom?
Itse sanoit ettei Jumalan nimellä ole mitään tekemistä kristillisyyde kanssa.
Miksi sitten melkein joka kirkossa suurissa juhlissa kaivetaan esille kasukka jossa on Jumalan nimi suurilla kirjaimilla????
Taisit valehdella kunnon luterilaiseen tapaan.
Kiintoisa huomio tuossa kasukkalinkin kirjoituksessa oli se maininta että Jumalan nimi esiintyy alkuperäisissä Raamatuissa liki 7000 kertaa.
Ja eikös se Jeesusukin opettanut rukoilemaan että: "Isä meidän...pyhitetty olkoon sinun nimesi..."
Ja minun tietääkseni kristityt kaikkialla maailmassa rukoilevat kaikkein eniten juuri Jumalan nimen pyhittämistä jokaisessa jumalanpalveluksessaan.
Ja sinä veli simppeli menet sanomaan ettei Jumalan nimellä ole mitään tekemstä kristillisyyden kanssa.
Asia taitaa olla niin ettei sinulla ole mitään käsitystä kristillisyydestä.
Kiinnostavaa. Kretut tukkanuottasilla keskenään. Harvinainen näky.
>kristityt kaikkialla maailmassa rukoilevat kaikkein eniten juuri Jumalan nimen pyhittämistä jokaisessa jumalanpalveluksessaan.
Ovatko he jotenkin epävarmoja siitä, haluaako Jumala pyhittää nimensä?
Ja jos Hän on sen jo pyhittänyt, eikös se ole sillä selvä?
"rituaalien olemassaol sekä perinnäiset tavat eivät kuulu alkuperäisesti kristinuskoon."
Eikö kastekaan ja vaikkapa ehtoollinen?
Ateistisia jumaluskoisia, joiden jumala ovat he itse? Universumi itse on jumala? Vielä hankalammaksi menee.
"Totuuden Ystävät (http://members.tripod.com/~totuuden_ystavat/) yhdyskunnan jäseninä on useita ateisteja ja vapaa-ajattelijoita. Liittokokouskaudella 1996-1999 TY piti joskus kokouksiaankin vapaa-ajattelijoiden tiloissa.
Totuuden Ystävien tunnustus on lähinnä materialistista panteismia. Yhdyskunnan sisäisissä ’teologisissa’ keskusteluissa viitepistettä on haettu mm. hollantilaisen valistusfilosofin ja vapaa-ajattelijan Benedictus de Spinozan filosofiasta."
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/2002_05/ateistikirkko.html
Että tällaista.
Kun ottaa huomioon oikeastaan minun älyni, tietämykseni ja uskoni te evolutikat olette ameeba ja minä olen superihminen. teidän rajallinen tietokykynne ei vain pysty ymmrtämään mitä minä teille todistan.