Miten toimia kolhiessa?

neuvoton mutta rehti

Jos kolhii vahingossa toista auto parkkipaikalla niin pitääkö jäädä sateeseen odottamaan kolhitun auton kuskia vai voiko lähteä pois ja odottaa, että kolhitun kuski ottaa yhteyttä?

Kolhaisin kerran yhtä autoa ja odotin ainakin tunnin mutta ketään ei tullut. Kirjoitin sitten lapulle poliisin yhteystiedot ja pahoittelut. Lapun laitoin pyyhkijän alle mutta vieläkään se ei ole ottanut yhteyttä.

19

2997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovelaa toki kirjoittaa jonkun muun yhteystiedot. Poliisin yhteystiedoissa on jo ns. vittuilun makua. Me oikeasti rehdit kirjoitamme omamme... Ja jos kolahtaa pahemmin, niin saatammepa jopa yrittää selvittää auton omistajaa/haltijaa trafilta.

      • Kurjen Alli

        Eipä mullakaan olis mieleen tullu jättää poliisin yhteystietoa :D

        Asiallisesti muotoiltuna: jos vahingonkärsinyttä ei tavoiteta, tekijän on tehtävä ilmoitus poliisille tapahtuneesta jolloin vahingonkärsinyt löytää maksajan sitä kautta mikäli kokee aiheelliseksi.


    • ytuvbuiuinbuiuoin

      juovuksissa jalanko kaaduit auton päälle kun ei järki juokse tuon paremmin...
      v1ttu tässä maassa kaikkien moraali on vajonnut jo alhaisemmaksi kuin entisessä neuvostoliitossa...

    • dokument

      Ei ole vaikeaa selvittää auton omistaja/haltija ja soittaa hänelle.
      Onko sulla edes ajokorttia kun järjenjuoksu on noin maltillista.

    • odottele pois

      Parasta on vaan odottaa kuskia. Tilannetta voi helpottaa vaikka tarjoamalla pikku ryypyt kuskille ennen kuin tämä huomaa vahingon. Tämä osoittaa kaverillisuutta ja loiventaa kolhitun agressiivista reaktiota.

    • Teguri

      Eräs naisihminen oli jättänyt autoni tuulilasiin yhteystietonsa, kun oli etuvalon umpioni saanut rikki. Pieni reikä, mut lasin läpi, joten vaihtoon. Sen verran tulin tässä vastaan, että satasien korjaamolaskun sijaan suostuin itse vaihtamaan umpion (puolen tunnin homma) ja vein Motonetin kuitin näytille 40 euroa. Rehellisyys tuli halvaksi tässä tapauksessa, eikä bonukset putoilleet.

    • -

      Jätät vaan lapun missä lukee isolla ANTEEKSI. Ei kannata jäädä paikan päälle jos ei kukaan nähnyt.

      • ddsgdsgsdgsggs

        Sitten ootkin isoissa ongelmissa jos joku sattukin näkeen. Tulee meinaan kalliimmaks.
        Omaa autoo joskus oli joku kolhinut parkkipaikalla. Ja oli jättänyt asiallisesti lapun pyyhkijän alle.
        Otin yhteyttä ja sanoin että naarmu on niin pieni ettei näy vahauksen jälkeen.
        En rahaa halunnut tai pyytänyt, mutta kun väkisin tyrkytti niin otin sitten 20e vastaan.
        Jos olis lähteny paikalta ja joku olis nähny, niin auto olis saanu mennä mun puolesta korjaamolle ja kolhija tai kolhijan vakuutusyhtiö olis saanu hoitaa laskun.
        Eli kyllä noissa jutuissa rehellisyys yleensä kannattaa


      • ddsgdsgsdgsggs kirjoitti:

        Sitten ootkin isoissa ongelmissa jos joku sattukin näkeen. Tulee meinaan kalliimmaks.
        Omaa autoo joskus oli joku kolhinut parkkipaikalla. Ja oli jättänyt asiallisesti lapun pyyhkijän alle.
        Otin yhteyttä ja sanoin että naarmu on niin pieni ettei näy vahauksen jälkeen.
        En rahaa halunnut tai pyytänyt, mutta kun väkisin tyrkytti niin otin sitten 20e vastaan.
        Jos olis lähteny paikalta ja joku olis nähny, niin auto olis saanu mennä mun puolesta korjaamolle ja kolhija tai kolhijan vakuutusyhtiö olis saanu hoitaa laskun.
        Eli kyllä noissa jutuissa rehellisyys yleensä kannattaa

        Itse jätin aikoinani yhteystiedot, kun muksu avasi oven parkkipaikalla sen verran reippaasti, että tuli naapuriauton jo valmiiksi lommoiseen kylkeen uusi koristus.

        Omistaja sitten soitti ja ihmetteli, että on vielä näin rehellisiä ihmisiä olemassa. Sovimme korvaushinnaksi vitosen (sen verran näki lommon arvoksi). Ainakin kaksi ihmistä sai hyvän mielen tuosta. Oli sen arvoista.

        En silti ole opettanut jälkikasuva kolhimaan naapuriautoja.


      • kolhun kärsinyt
        The_Rat kirjoitti:

        Itse jätin aikoinani yhteystiedot, kun muksu avasi oven parkkipaikalla sen verran reippaasti, että tuli naapuriauton jo valmiiksi lommoiseen kylkeen uusi koristus.

        Omistaja sitten soitti ja ihmetteli, että on vielä näin rehellisiä ihmisiä olemassa. Sovimme korvaushinnaksi vitosen (sen verran näki lommon arvoksi). Ainakin kaksi ihmistä sai hyvän mielen tuosta. Oli sen arvoista.

        En silti ole opettanut jälkikasuva kolhimaan naapuriautoja.

        Erään entisen vanhan autoni konepeltiin oli kerran kauppareissun aikana ilmaantunut iso lommo, luultavasti ostoskärryllä tehty. Ei mitään yhteystietoja tietenkään missään, kysyin vartijalta olisiko valvontakamera voinut paljastaa tekijän mutta ainakin väitettiin mulle että autoni sattuu juuri olemaan kameran katveessa... kyllä v1tutti!


    • Skriiiv

      En jätä mitään lappuja monta naarmua ja isompaakin klommoa tullu tehtyä karkuun vaan niin asia jää siihen koskaan ei mitään tullut.

      Joskus huvikseni naarmuttelen autoja avaimella, se on mukavaa kun tietää kuinka auton omistajaa vituttaa. xD

      • kerran viel kärähdät

        voisin vähän kolhia tuollaisen ku8ipään aivokoppaa esim. pesäpallomailalla, siinä ei hyvä pilalle menisi.


    • afafafedegfed

      Jos mun autoa naarmutat huvikses, niin lyön ja kovaa.

      • rehti neuvoja

        Mutta ethän lyö kasvoihin puppe kultaseni.


    • 1+1+1+1+1+1+

      hyvä provo!

    • käy kirkumaan

      Eräs kuriton perhe, kaksi turpeaa aikuista ja kaksi lihavaa lasta pyrkivät asentumaan vieressäni olleeseen autoonsa (varastettu?)

      Toinen naskeista paukutti auton ovella autoni kylkeen jolloin riemastuin ja aloin sanomaan asiasta vanhemmille. Seurauksena turpea akka ryhtyi vihaamaan minua ja kirkumisensa lomassa huomautti, ettei lasten kehitystä saa vaarantaa kieltämällä heiltä esim. vieraan auton särkeminen.

      Tilanne kävi kuumenemaan joten soitin poliisit paikalle. Lommojen ja naarmujen korjaus sekä maalaus olivat kustannusarvioltaan 1150€ mitä siitä vakuutusyhtiönsä maksoi, sitä en tiedä. Kalliita harrastuksia tuon perheen paksukaisilla.

    • rehellisyys on hyve

      Minä olen ottanut selvää rekkarin avulla omistajasta ja soittanut sitten hänelle,
      asia saatiin sovittua. Vakuutus maksoi 1700€.

    • vakuujatus

      Siis eikö perus liikennevakuutus korvaa toisen vahingot, jotka sinä ovellasi aiheutit?

      • ei ees kela korvaa

        No ei sentään. Sitäpaitsi kyse on useimmiten niin pienestä summasta, ettei kannata pudottaa bonuksiaan moisen vuoksi. Siihen tarvittaisiin myös poliisitutkinta ja tuomio semminkin jos toinen osapuoli kiistäisi asian.

        Tilanne nyt vain on se, että autoja on paljon ja kuskeja moneen lähtöön. Parkkiksilla sattuu ja tapahtuu väkisinkin. On parasta muokata omaa asennettaan ja lakata palvomasta ajokkiaan pyhänä lehmänä. Kolhut kuuluvat arkeen nykyään myös suomessa. Auto on liikkumista varten, ei ihastelua ja silittelyä.

        Enää puuttuu se, että ihmiset oppisivat ajamaan ja luopuisivat jääräpäisestä asenteestaan "tuli mitä tuli, mulla on etuajooikeus" ihan vaan liikenteen sujuvuuden vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      203
      2790
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      165
      2496
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      904
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      107
      902
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      307
      874
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      453
      778
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe