Yks Helluntain seurakuntalainen Piia sanoi että sitten kun uskovainen ihminen kuolee, hän menee paratiisiin, ja sitten kun tulee viimeinen tuomio hän pääsee taivaaseen. Mutta kun ei uskovainen kuolee, hän menee suoraan kadotukseen.
Minä uskon sen olevan näin.
Nyt vain kertokaa oma käsityksenne tai mielipiteenne. Arvaan jo minkalaista tykitystä se on. Tai ehkä ei...toivottavasti.
Kiitän teitä jotka vastaatte asiallisesti.
Minä uskon sen olevan näin.
Nyt vain kertokaa oma käsityksenne tai mielipiteenne. Arvaan jo minkalaista tykitystä se on. Tai ehkä ei...toivottavasti.
Kiitän teitä jotka vastaatte asiallisesti.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuka sen varmasti tietää, minun mielestä kaikki menee samaan paikkaan ja sitten me ollaan rakkauvessa koko sakki ja unohdetaan menneet. Siis me ollaan henkinä, ei olentoina jymmärrätkö tytttttttö?
Tekopyhät uskikset korottavat mielellään omaa hurskauttaan. Luullen olevansa ainoita jotka pääsevät sinne taivaaseen. Me jokainen ihonväriin, uskoon, politiikkaan, sukupuoleen katsomatta, pääsemme sinne ainoaan oikeaan kotiin josta olemme tulleet tänne maanpakolaisuuteen, oppiaksemme kuka mitäkin kosmisista laieista. Olet vielä nuori ja elämää kokematon. Siksi sinua on jonkun voimakastahtoisemman helppo johdattaa.
Kun kuuntelet sydäntäsi = omatuntoasi niin siellä se vastaus on. Ei Jeesus hylkää ketään. Eikä Jumala ole pikkusieluinen UT lue ja siellä on se tieto......
Siunausta elämääsi.
Niin. Raamatussa sanotaan ettei Jeesus hylkää ketään joka luokseen tulee. Mutta ne jotka eivät halua ottaa Jeesusta vastaan, eivät saa ikuista elämää.
En ole väittänyt että tiedän asian olevan niin kuin sanoin. Uskon vain niin, mutten tiedä.
Olet ihan oikeassa ja nyt sinun vain pitää panna se toimimaan, eli pyydä Jeesusta tulemaan sydämeesi asumaan ja silloin sinäkin pääset kuoleman jälkeen taivaaseen ja enkellit on sinua odottamassa ja vievät sinut sinne ja se on jotain mitä ei ihmis kieli kykene kuvaamaan, niin hienoa se on. Tunnusta että olet rikkonut Jumalaa vastaan ja että Jeesusn tuli lilhaksi ja sovitti sinun syntisi ja pyydä että hän tulee sydämeesi, niin hän tulee. Se ei ole aina suuri tapahtuma ja jotkut kokee voimakkaita tunteita, mutta jotkut ei niitä koe. Se on otettava uskossa vastaan, vaikka ei niitä tunteita olisikaan heti. Raamattu vakuuttaa että hän ei hylkää ketään joka hänen luokseen tulee.
Paavalin kirje roomalaisille 10:9 Silllä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuollelista herättänyt, niin ainä pelatut, sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustukella palastutuaan.
Eli tarvitaan suun tunnustun ja usei riittää kun jollekin kertoo niin pian siitä tietää kaikki ja se on niin että hekin kaipaa sitä samaa ja on jokaiselle valinnan paikka.
Ota yhteyttä sellaiseen uskovaiseen jonka tiedät olevan tosi uskovainen ja mene vapaiden suuntien kokokuksiin ja pyydä siellä ohjausta, että miten tulla uskoon ja liittyä seurakuntaan. Uskon että löydät pelastuksen Jeesuksessa, sillä hän odottaa sinua, että voisi sinut pelastaa ja näkee kaupauksesi.
Ota siihen ihmiseen yhteyttä, joka neuvoi sinulle minne joutuu uskovainen ja minne uskoton. Hän oli helluntailainen ja siinä suunnassa on paljon raittiita ja uskon että hän on yksi niistä.
Nain se mannoo.........ainakin jotakuinkin.
Ajattele esimerkiksi Äiti Teresaa. Esimerkillinen henkilö, pyhimykseksi katolilaisuudessakin julistettu. Entä jos Ä.T. olisi elänyt samanlaisen, tehnyt kaikki tekonsa joiden ansiosta hänet julistetaan pyhimykseksi, mutta olisikin uskonut että Jeesus olikin profeetta muiden joukossa. Tästä profeettojen joukosta olisi tärkein ollut vaikka Muhammed. Koska Ä.T. olisi siis palvellut Vanhan- ja Uuden Testamentin Jumalaa uskoen eri profeettaan, olisi hän joutunut kadotukseen.
Pelottava ajatus, eikö?
Ja tähän en kaipaa vertailuja islamin ja kristinuskon välillä, enkä keskustelua Äiti Teresasta henkilönä.
Se on todella paha asia että vain kristityt pelastuu ja heistäkin vain murto-osa, eli ne jotka ovat uudestisyntyneet. Jeesus sanoi itse Nikodeemukselle että ellei ihminen uudestisynny, niin hän ei pääse taivaaseen.
Johannes 3:1-6 Mutta oli mies, fariseusten joukosta, nimeltä Nikodeemus, juutalaisten hallitusmiehiä. Hän tuli Jeesuksen tykö, yöllä ja sanoi hänelle. Rabbi, me tiedämme, että sinun opettajaksi tulemisesi on Jumalasta, sillä ei kukaan voi tehdä niitä tunustekoja, joita sinä teet, ellei Jumala ole hänen kanssansa. Jeesus vastasi ja sanoi hänellle. Totisesti, totisesti minä sanon sinulle, joka ei synny uudesti, ylhäältä se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa. Nikodeemus sanoi hänelle, kuinka voi ihminen vanhana syntyä, eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä. Jeesus vastasi, totisesti, totisesti minä sanon sinulle, jos joku ei synny vedestä ja hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
Tämän takin jos Jeesus on jollekin vain profeetta, eikä Jumalan poika, ei hän voi uudestisyntyä ja hän ei tule sovitetuksi Jumalan edessä ja hän ei siksi pääse taivaaseen. Sinne pääsevät vain ne jotka ovat pesseet vaatteensa karitsan veressä ja se on Jeesuksen sovintoveressä.
Jos ajattelet että Jumala on hyvä, ei hän voi tuomita ihmisiä heidän syntyperänsä ja taustansa takia. Eihän se ole kaikkien valinta uskooko Jeesukseen vai ei, jos elää täysin erilaisessa kulttuuriympäristössä, jossa ei Jeesuksesta tiedetä yhtään mitään. Muutenkin uskovaisissa on usein se vika että he liian kärkevästi tuomitsevat kaikkien muiden mielipiteet vääriksi. Tietysti jos uskoo Jeesukseen ja uuden testamentin sanomaan, pitää uskoa tämä ainoaksi oikeaksi tieksi. Mutta se ei tarkoita muiden absoluuttista tuomitsemista.
Suosikkikommenttini vastaavissa keskusteluissa on viittaus modernin krisna -lahkon perustajan Srima Prabhupadan sanomisiin. Hän sanoi ettei hän kehota ihmisiä jättämään kulttuuriperimäänsä sopivaa uskoa. Jos uskotte Jeesukseen, toimikaa uskonne mukaan ja eläkää hyvin. Jos olette muslimeja, toimikaa uskonne mukaan ja eläkää hyvin. Hänellä tietysti taustalla on se, että hyvin eläneet ihmiset jälleensyntyvät parempaan asemaan josta on lyhyempi taival kohti Jumalaa, jonka hän tiesi olevan kaikissa uskonnoissa sama.
"Raamattufasismi" on sikäli myös vaarallista, että se asettaa oman lahkon ihmiset muiden ihmisten yläpuolelle.
Raamatussa on paljon sanan paikkoja missä vakuutetaan että ilman uudestisyntymää kukaan ei voi päästä taivaaseen. Pietari 1:16-23 Sillä kirjoitettu on, olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä. ja jos te isänänne huudatte avuksi häntä, joka henkilöön katsomatta tuomitsee kunkin hänen tekojensa mukaan, niin vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika, tietäen ettette ole millään katoavaisella, ette hopealla ettekä kullalla, lunastetut turhasta, isiltä peritystä vaelluksestanne, vaan Kristuksen kalliilla verellä, niinkuin virheettömän ja tahrattoman karitsan, hänen, joka tosin oli edeltätiedetty jo enne maailman perustamista, mutta vasta viimeisinä aikoina on ilmoiettu teitä varten, jotka hänen kautttansa uskotte Jumalaan,joka herätti hänet kuolliesta ja antoi hänelle kirkkauden, niin että teidän uskonne on myös toivo Jumalaan Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa tosianne hartaasti puhtaasta sydämestä, te, jotka olette uudesisyntneet, ette katavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyväön sanan kautta.
Synti tuli maailmaan ensimmäisten ihmisten kautta ja siksi koko ihmissuku tuli saastutetuksi ja kukaan ihminen ei ole sovelias sovittamaan toisten ihmisten syntejä, vaan sen piti olla synnitön ja siksi Jumala lähetti oman poikansa, joka syntyi ihmisestä, mutta oli syntynyt Pyhän Hengen kautta ja oli Jumala, mutta samalla ihminen.
Matteus 17:2-3 Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään ja hänen kasvovsa loistivat niinkuin aurinko ja hänen vaatteensa tulivat valkoisiksi niinkuin valo. Ja katso, heille ilmestyivät Mooses ja Elias, jotka puhuivat hänen kasssansa.
2 korinttolaisille:19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa, eikä lukenut heille heidän rikkomkuksiaan ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
Romalaisille.3:21-26 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, mista laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia, se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat, sillä ei ole yhtää erotusta. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkauta vailla ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen atmostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, jonka Jumala on settanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskautta, koska hn on jättänyt rankaisemmatta enne tehdyt synnit jumalallisessa kärsivällisyydessään, osioittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaaa sen, jolla on usko Jeesukseen
Eli Jumala hyväksyy vain Jeesuksen uhrin ja hänen kauttaan vain voi Jumalaa lähestyä ja hänen kauttaan Jumala antoi uuden liiton ja se vanhantestamentin aikainen kävi mitättömäksi ja näitä hän ei voinut tehdä yhdenkään ihmisen kautta, vaan hän oli Jeesuksessa ja sovitti maailman itsessä kanssa.
Näinhän Raamatussa sanotaan. Mutta eikö omatunto yhtään pistä vastaan siihen, että Jumalan edessä kansanmurhaaja on samanarvoinen Äiti Teresan hinduversion kanssa?
Uskoakin suurempi on rakkaus. Tärkein käsky on rakkauden kaksoiskäsky. Vaikka Äiti Teresa olisi olisi ollut ateisti, hän olisi silti päässyt taivaaseen, sillä Jumala ei heitä kadotukseen ihmistä jolla on rakkaus sydämessään, Jumlalta ei jää näkemättä kultainen sydän.
Mutta tämähän on vain sinun oma uskosi. Raamattu, eikä siten kristinusko, tue uskomustasi millään tavalla.
ruumiin syövät hautuumaan madot, tai krematoriossa palat hiilidioksidiksi ja vedeksi sekä tuhkaksi. Ei sieltä kukaan nouse kummittelemaan, vaikka papit ja kaiken maailman hihhulisaarnaajat mitä yrittäisivät iskostaa helposti höynäytettävien mieleen.
-siten se selviää...
Todennäköistä on että joko jatkuu inkarnaatio, tai ei...
Joka puolella maailmaa on jonkinmoisia kuolemanjälkeisiä juttuja ja mikä me olemme sanomaan mikä on oikea.
Helluntalaislle voi käydä niinkuin haluavat ja Saatanapalvojille myös.
Jotkut pääsevät Valhallaan Odinin joukkoon, toiset Freyalle. Osa joutuu Hel:iin jossa on kylmää...
Luther on sanonut, että maanpäällä ei voi tietää ihmisestä kuka on uskovainen ja kuka ei. Se selviää vasta viimeisellä tuomiolla. Ja tulisi muistaa, oliko se Matteuksen evankeliumin, kuvaus viimeisestä tuomiosta, jossa Kristus kertoo kaikille kansoille: kuinka ne, jotka olivat pitäneet hänestä huolta, käyneet käyneet katsomassa häntä, vaatettaneet ja ruokkineet hänet perivät taivasten valtakunnan. Eli ei jumala kuule meitä missään jumalanpalveluksissa, eikä taivaasta tule muuta kuin lunta. Kristus kohdataan kaikissa kärsivissä ja heikoissa ihmisissä, ja heitä meidän tulisi palvella.