Pekkarinen myönsi marraskuussa 2006 Suomi Soffa Tehdas Oy:lle investointitukea 849 490 euroa. Summalla tuettiin tehtaan laajennusta.
Tammikuussa 2007 yrityksen Suomi Soffa SSF Oy-niminen sisaryritys osti Pekkarisen eduskuntavaalikampanjan tukiyhdistykseltä tauluja 5 000 eurolla.
Ministeri Pekkarinen oli ainoa ehdokas, jota Suomi Soffa tuki suoraan viime vaaleissa. Loppuvuodesta Pekkarinen vihki yrityksen tehtaan.
Tammikuussa 2007 yrityksen Suomi Soffa SSF Oy-niminen sisaryritys osti Pekkarisen eduskuntavaalikampanjan tukiyhdistykseltä tauluja 5 000 eurolla.
Ministeri Pekkarinen oli ainoa ehdokas, jota Suomi Soffa tuki suoraan viime vaaleissa. Loppuvuodesta Pekkarinen vihki yrityksen tehtaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Normi kepuloinen kähmiä ja rötösukko!
Kaikki kepulaiset ovat roistoja.
Mauri Pekkarinen tyri myös Rovaniemen kelkkatehtaan tapauksessa samaan tapaan Kevan kepuketku Markku Kauppisen kanssa.
Aikas törkyistä touhua tuo Pekkarisen kähmintä. Miksi oikeuskansleri ei tutki?
Suomi Soffa meni konkurssiin samaan aikaan, kun kepulaiset joutuivat oppositioon. Investointi- ja kehittämisrahoja upottaa nyt Jyri Häkämies ja tietysti hänellä on myös "oma lehmä ojassa". Jyri Häkämies "auttoi" edellisessä porvarihallituksessa ollessaan entistä naapuriaan, tyhjentämällä tälle Kemijärveltä voittoa tuottavan Stora Enson tehtaan. Konkassa on myös tämä Jyri Häkämiehen tuttava ja yhtään liimapuupalkkia Kemijärveltä ei lähtenyt. Valtion rahoja tuhlattiin ja Stora Enso myös satsasi tähän "iloon".
Jotenkin niin perinjuurin kepulaista, tupeen osto-ja myyntiliike keskusta.
Juttu haisee. Asia olisi tutkittava uudelleen poliisin toimesta.
Peltomäki
Homma haisee, haisee, haisee,...
Tämä ansaitsee todellakin noston.
Tuo Sukarin MASKU:n on yrityssaneerauksessa ja eikös tuo Sukari ollut myös kepulaisille hyvin rahamyötämielinen. Eikös se Marja Tiurakin saanut Sukarilta niitä sohvia kaksin kappalein ja maksuhtona oli TIURA? Tuo maksuehto TIURA tarkoittaa, että ei tarvitse maksaa ennen kuin häly nousee.
Tämä jupakka tulee tutkia ennenkuin rötökset rikosoikeudellisesti vanhenevat.
Kepu-vanhanen säästyi kaikkosen kaltaiselta tuomiota, kun rikokset olivat vanhentuneet.