Putkonen:SDP Per Looks listan takana, ei Vihreät

Perussuomalaisten Putkonen syyttää SDP:tä pilablogista

Perussuomalaisten Matti Putkonen on tyrmistystynyt sosiaalisessa mediassa ripeästi leviävästä Per Looks -blogista. Muotiblogi Hel Looksia paridioiva Per Looks esittelee Perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokkaiden muotokuvia. Puoluetoimiston työmieheksi kutsuttu Matti Putkonen tyrmää blogin täysin.

- Se on todella raukkamaista ja erittäin luuserimaista toimintaa henkilöiltä, jotka haluavat vaikuttaa politiikkaan.

Putkonen vaatii nimettömiä tekijöitä tulemaan esiin. Hänellä on oma epäilynsä, ketkä blogin takan ovat.

- Tämä kiertyy suvaitsevaisuuden kukkasten eli sosiaalidemokraattien liikkeeseen. Onko sitten puoluetoimisto tai joku muu liikkeellä. Olen viime kuukausina katsellut sosiaalidemokraattien pää-äänenkannattajan sivuja, niin tämän tasoita huumoriahan siellä harrastetaan, epäilee Putkonen.

SDP:n puoluesihteeri Reijo Paananen ihmettelee Putkosen syytöstä. Paanasen mukaan SDP:llä ei ole blogin kanssa mitään tekemistä.

Perussuomalaisten Putkosen mielestä vaaliehdokkaiden ulkonäköön tai pukeutumiseen takertuminen on suomalaiselle demokratialle vierasta. Hän toivoo, että perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokkaat jättävät Per Looksin huomiotta.

- Tällaisten luusereitten viesteistä ei kannata välittää. Jokainen meidän ehdokkaista on osaaja, ja todella arvokas tälle yhteiskunnalle. Pää pystyssä kehotan jatkamaan taistelua, Putkonen kannustaa.

Nelosen uutiset / Miisa Pulkkinen
42551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Putkonen puhuu totta. Demarit on Perussuomalaisten likaisin vastustaja joka ei kaihda tälläisiäkään keinoja. Rehellisellä pelillä kun eivät pärjää. Tämä tosin tulee kolahtamaan omaan nilkkaanne.

Äänestä
  • Mutta kuitenkin jos kuvat olisi otettu maahanmuuttajista esim Arabeista tai varsinkin Afrikkalaisista niin oletettavasti tasa-arvovaltuutettu, halosta,ilamanni, bidee,ja tietysti kansandustajat lipposka, thors sekä koko suomen poliisiorganisaatio olisi laitettu liikenannalle ja etsimään tätä katalan työn tehnyttä syyllistä.

    Ja kaippa koko islamilainen maailma olisi jälleen täydessä käymistilassa ja täydessä kuohunnassa, ja tietysti entiset politikot pääministeri vanhanen ja kaippa kans halosta olisivat pyydelleet anteeksi koko mailmalta kumarrellen aktiivisesti vaikka nyt sitten Mekkaan päin.

    Että sillai meillä suomessa tänään, valitettavasti

    Äänestä

Eiköhän takana ole Rkp.
Joka suuttui Saunalahden "Rikkaat ja järjettömät" -mainoksesta.

vaan nyt on "Rumat ja järkevät"...

Äänestä
  • Tai peräti FBI.

    Äänestä

  • .

    Harvassa liikkeessä on sellaista vihaa suomalaisia kohtaan kuin ärkkopeessä

    Tietenkään eivät itse sotke puhtaita käsiään mihinkään vaan laittavat vasuribulvaaninsa asialle

    .

    Äänestä

Se on kai sama kuka ne kuvat julkaisi. Pääasia on kuitenkin se että on joitain sellaisia asioita joita ei kerta kaikkiaan sovi laittaa julkisesti nähtäväksi. Näihin kuuluvat profeetta Muhammedin ja Perussuomalaisten kuvat.

Äänestä

Minusta Ahmed Hassan, Rkp, on rumin kaikista ehdolle asettuneista.

Äänestä

Eiköhän tämä Persujen oma temppu. Putkonen tietää asiasta varmasti enemmän. Ainakin he käyttävät tätä härskisti hyväkseen, levittävät asiaa ja syyllistävät kaikkia (demareita, kokoomusta,vihreitä, punavihreää eliittiä jne.). Härskiä omaa toimintaa, herkkänahkaisuutta vai vainoaharhaisuutta? Taktiikka vaikuttaa jotenkin tutulta 1930-luvun meiningiltä?

Äänestä
  • En ihmettele yhtään jos tämä on Vihreiden ja Demareiden yhteinen vaalitemppu.

    Äänestä

  • Persut siinä ovat tehneet itsestään tuollaisen farssin, ja nyt ne luulevat saavansa myötätuntoa ja äänestäjiä kunnallisvaaleissa syyttelemällä muita puolueita tästä.

    Äänestä

  • Toi ei kyllä selitä sitä, miksi samanlaista "huumoria" (yöks, mitä työpaikka/koulukiyusaavia ällötyksiä) harrastetaan demarien pää-äänenkannattajassa.

    Äänestä

Tietääks kukaan mikä puolue laittas homerakentamisen kuriin?

Äänestä

Olen pettynyt. Joku demari on jo ehtinyt tehdä sdp-looks.tumblr.com osoitteen, jossa on vain teksti: "

Ei enää

Ensimmäinen kerta oli hauska. Nyt riitti.
"

Kokoomuksesta, vihreistä ja piraateista nämä saatiin, mutta ovatko demarit niin päräyttävän komeita ja kauniita, ettei edes tumblr kestä niitä naamoja? Tehkää nyt joku jotain tämän törkeän epäkohdan korjaamiseksi! :D :D :D

Äänestä

Antaa vanhan vasemmistojuoppo Putkosen itkeskellä.

Äänestä

Voi olla, mutta on muuten oikeasti fiksujätkä,minä tunnen mutta sinä et.

Äänestä

Ei pitäisi haalia ehdokkaita siltojen alta ja puliremmeistä, sillä suurin osa ko.Persujen kuvista ovat aivan kuin niistä piireistä. Persut voisivat alkaa käyttää slogania "Rumuus on valttimme, se ei katoa koskaan".

Äänestä

Putkosen on aivan turha itkeä. Tuosta kauhugalleriasta en kyllä yhtäkään äänestäsi, sillä ellei ihminen osaa pitää huolta edes itsestään ja habituksestaan, niin miten sitten pystyisi hoitamaan muiden asioita.
Tyhmyys näkyy usein jo kuvastakin. Ei Soini toki tyhmä ole, mutta eipä hänellä ole ollut mitään annettavakaan Suomelle, paitsi tovereilta lainattuja sloganeita. Markka takaisin höpinät ja eroaminen EU:sa olisivat tuhon tie Suomelle. 23

Äänestä

Tuusula PS 169 ei halua kommentoida omaa ulkonäköään, eikä muiden. Jos kadulla lapset siirtyvät toiselle puolen tietä, käyn kampaajalla. jos lapset saavat minut nähtyään elinikäisiä traumoja olen siitä jo etukäteen pahoillani. säälin poikiani, koska ovat kuulemma perineet kirveelläveistetyn ulkomuotoni. pelkkä anteeksipyyntö ei ehkä riitä korvaukseksi henkisistä kärsimyksistä, joten kai tarttis niille muutakin jättää perinnöksi kuin velkaa...

Äänestä

Kuvaskaala puskademuista esiin!

Äänestä

Olen melko varma, että äänestän nyt ensimmäistä kertaa perussuomalaisia kuntavaaleissa.

Ruotsinsuomalaisen "humoristin" väkivalta viihdeohjelmassa ja ulkonäköön kohdistuva vihapuheen kaltainen pilkka osoittavat, ketkä ovat tosiasiassa tyhmiä.

Äänestä

Taas sataa ääniä Persujen laariin, kiitoksia paljon.

Äänestä
  • Olin kahden vaiheilla, äänestääkö kepulaista vai persua, tavallisen rumaa, mutt miellyttävän oloista fiksua naisehdokasta, nyt vaaka kääntyi persuihin.
    En halua että ulkonäkörasistit, tekopyhät sossut, tissimissit yms. pääsevät kuntien rahoja tuhlaamaan. Tavallisen näköinen ihminen varmaan osaa hoitaa raha-asiatkin kuten pitääkin.

    Roos on kyllä melko elähtäneen näköinen, ei sitä kallis paita , takki ja nuorennusyritys peitä.

    Äänestä

Perlooks on uusin versio Lohtander-tyylisestä demarityperyydestä.
Uskon, että Perlooks syö demarien kannattajia vielä tehokkaammin kuin Lohtander.

Sanokaa minun sanoneen, että nyt käy demareille paljon entistä pahempi ”torjuntavoitto” isommissa kaupungeissa.

Minne vaalien jälkeen ”kierrätetään” hyvää jäsenkirjavirkaa odottavat sossujen kunnallispoliitikot jotka nyt menettävät paikkansa? Tilanne pahenee kuntien virkojen osalta vielä ratkaisevasti kun sossut hallituskiimassa lähtivät Jyrkin kunnantappo-ohjelmaan.

Äänestä
  • Voi kun katselisin mielelläni tyylikkään Jutan kuvaa.

    Äänestä

  • Tuliskin kirjoitti:

    Voi kun katselisin mielelläni tyylikkään Jutan kuvaa.

    Ja viereen laittasi ison Eeron nakuna, eikös se esiintynyt joskus 80-luvulla jossain lehdessä saunapuhtaana.

    Äänestä

Tyylikkään Jutan kuvaa? Et tarkoita tätä yli satakiloista valtiovarainministeriä?

Äänestä

Juttu sopisi kuin nakutettu vihreiden tekosiksi, tosin kyllä SDP.n kontolle tämä passaisi myöskin.

Äänestä

Eikö Putkonen ole sama mies, joka istui vankilassa raiskauksesta joskus 80-luvulla. Ilta meni vähän pitkäksi eikä hotellissa ollut nainen ymmärtänyt Matin tarpeita. Eläköön persut!!!

Äänestä

Voisin kyllä hyvin kuvitella ja uskoa, että mokoman kampanjan takana on joku demaritaho.
Nimittäin on alkanut tuntua siltä että demareilla on kyllä huonot housuissa, se kun
tietää äänien ja äänien ja kannattajien pakoa demaripuolueesta, kun PS:jen vaalitulos taas jytkähtää - ja ihan kunnolla.
Kyllä siinä moni demari kalpenee, kun kuntavaalien tulokset illalla 28.10 rävähtävät ruutuihin.
Ryvetelkää vain demarit kilpakumppaneitanne. Se on kaikki teiltä pois.

Äänestä
  • Nyt tiedämme siis että takana on poliittisesti sitoutumaton mainosmies, joka teki preslooksin ihan vain huvin vuoksi. Tästä on juttu päivän hesarissa.

    Ovat siis Persut taas haukkuneet vääriä puita.

    Se on tavallaan kummallista koska juuri pesruissahan politiikka on jo pitkään ollut mainosmiesvetoista.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Nyt tiedämme siis että takana on poliittisesti sitoutumaton mainosmies, joka teki preslooksin ihan vain huvin vuoksi. Tästä on juttu päivän hesarissa.

    Ovat siis Persut taas haukkuneet vääriä puita.

    Se on tavallaan kummallista koska juuri pesruissahan politiikka on jo pitkään ollut mainosmiesvetoista.

    Kuka tätä helsingin bravdaa enään uskoo.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Nyt tiedämme siis että takana on poliittisesti sitoutumaton mainosmies, joka teki preslooksin ihan vain huvin vuoksi. Tästä on juttu päivän hesarissa.

    Ovat siis Persut taas haukkuneet vääriä puita.

    Se on tavallaan kummallista koska juuri pesruissahan politiikka on jo pitkään ollut mainosmiesvetoista.

    Siis kuka tietää ja mistä lähteestä? Enpä ensimmäisenä usko jos tietolähteenä on ollut Kokkarilehti.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Nyt tiedämme siis että takana on poliittisesti sitoutumaton mainosmies, joka teki preslooksin ihan vain huvin vuoksi. Tästä on juttu päivän hesarissa.

    Ovat siis Persut taas haukkuneet vääriä puita.

    Se on tavallaan kummallista koska juuri pesruissahan politiikka on jo pitkään ollut mainosmiesvetoista.

    Persut ilmeisesti luulevat, että kaiken takana on aina joku "puoluetoimisto", vaikka tällaisia juttuja voi tänä päivänä tehdä kuka tahansa. Jutta Urpilaisen "papukaijavideonkin" tekijä oli joku ihan tavallinen nörttipoika.

    Äänestä

On jo sanottu, että naama ei merkitse. Tässä kunnioitetun Urpon resepti, heh, Putkoselle myös!

Äänestä

Minä uskon Matti Putkoseen. Kyllä hän entisenä ay-demarina demarien likaisen osaston tehtävät ja sisällöt tuntee. Siinäpä sitten demarit vaan sahaavat omaa oksaansa - eikä ole tietoakaan maan suurimman puolueen statuksesta. Helsingistäkin on tulossa kuntavaaleissa lähinnä tappiota, kuten myös Kokoomukselle.

Äänestä
  • Näkyy jo kannatuksessa. Demarit laskee ja Perussuomalaiset nousee.

    Äänestä

Perlooks kertoo vai tekijänsä tyhmyydestä. Median ansiosta sekin sataa Perussuomalaisten laariin.

Äänestä
  • Mutta oliko tekijä Demari kuten persut väittävät?

    Äänestä

  • Oikea totuus kirjoitti:

    Mutta oliko tekijä Demari kuten persut väittävät?

    Ei Demarit sitä ole toisinkaan todistaneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka puhuu totta kirjoitti:

Perussuomalaisten Putkonen syyttää SDP:tä pilablogista

Perussuomalaisten Matti Putkonen on tyrmistystynyt sosiaalisessa mediassa ripeästi leviävästä Per Looks -blogista. Muotiblogi Hel Looksia paridioiva Per Looks esittelee Perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokkaiden muotokuvia. Puoluetoimiston työmieheksi kutsuttu Matti Putkonen tyrmää blogin täysin.

- Se on todella raukkamaista ja erittäin luuserimaista toimintaa henkilöiltä, jotka haluavat vaikuttaa politiikkaan.

Putkonen vaatii nimettömiä tekijöitä tulemaan esiin. Hänellä on oma epäilynsä, ketkä blogin takan ovat.

- Tämä kiertyy suvaitsevaisuuden kukkasten eli sosiaalidemokraattien liikkeeseen. Onko sitten puoluetoimisto tai joku muu liikkeellä. Olen viime kuukausina katsellut sosiaalidemokraattien pää-äänenkannattajan sivuja, niin tämän tasoita huumoriahan siellä harrastetaan, epäilee Putkonen.

SDP:n puoluesihteeri Reijo Paananen ihmettelee Putkosen syytöstä. Paanasen mukaan SDP:llä ei ole blogin kanssa mitään tekemistä.

Perussuomalaisten Putkosen mielestä vaaliehdokkaiden ulkonäköön tai pukeutumiseen takertuminen on suomalaiselle demokratialle vierasta. Hän toivoo, että perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokkaat jättävät Per Looksin huomiotta.

- Tällaisten luusereitten viesteistä ei kannata välittää. Jokainen meidän ehdokkaista on osaaja, ja todella arvokas tälle yhteiskunnalle. Pää pystyssä kehotan jatkamaan taistelua, Putkonen kannustaa.

Nelosen uutiset / Miisa Pulkkinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu