Osaat keskustella tosi hyvin ja perustellen näkemyksiäsi, jotka olet Raamatusta saanut. On kuitenkin aivan turhaa haaskata energiaa Teuvoon, sillä hän ei muuta näkemyksiään, vaikka ne kuinka epäraamatullisia ovat. Se on nähty niin monta kertaa, ettei hänellä ole muuta tarkoitusta palstalla kuin haastaa riitaa, jankata tyhjää ja korottaa omaa nimeään, sekä etsiä omaa kunniaansa. Siksi, kehotan sinua tekemään jotain hyödyllistä, kun sinulle Jumala on lahjojaan suonut. Olethan lukenut:
"Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti", Tiit.3:10
"Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti", Tiit.3:10
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuon tiituskirjeen varoituksen/muistutuksen liian monet laiminlyövät.
Ot vaan kateellinen, kun Sunin ketjuihin kertyy lyhyessä ajassa satoja kommentteja.
Eikös samasta aiheesta oleva aloitus jo kerran poistettu asiattomana.
Ketjun aloittaja on täysin oikeassa miestä joka uskoo olevansa luvattu messias on mahdoton pelastaa. 14-vuotias tuntee hyvin Raamatun ja tulee varmasti tekemään Herran työtä. Kokemuksen puutetta ei lasketa synniksi mutta kokeneempana voin sanoa Antikristitty ei pelastu se Henki suojaa omansa Sunin puolesta voisi tietysti Rukoilla mutta mielestäni sekin on turhaa koska Suni huutelee Saatanaa avuksi kokoajan. Kehoittaisin kaikkia RUKOUKSESSA muistamaan tätä 14-vuotiasta. Hän kyllä pelastuu syy on muu Herra tietää sen.
En ole kateellinen, mutta huolestunut, jos Teuvohapatus saa sijaa. Kai8kki tiedämme, ettei hän kunnioita Raamatun Kirjoituksia kuin siltä osin, kuin ne sopivat hänen omaan oppiinsa. Ei myöskään ole hyvä, jos nuori karitsa joutuu hyeenan hampaisiin.
On 14-vuotiaan aliarvioimista mennä neuvomaan mihin ketjuun hän voi kirjoittaa.
Kyllä hän 14-vuotiaaksi kypsän oloinen on, mutta tuoreena kaverina palstalla hän näköjään tarvinnee hiukan opastusta. Älä sinä siitä itseäsi kurjista, jos joku toista neuvoo.
Itselläni oli ja on vieläkin epäilys, ettei kyseessä olisi 14 vuotias, vaan joku vanhempi, joka esittää 14 vuotiasta.
Mutta eipä sen enempää.
Toki. Voihan nimimerkki olla mikä vaan. Hän voi olla myös hengellisesti 14-vuotias, eli uudestisyntynyt v.1998.