Katsastus menny turhan tarkaksi ja maksaa hunajaa kohta 50 euroo. Kiskureita. Jos ajaa katsastattomalla autolla niin saa vaan 35 ekee sakkoo ja kilvet lähtee. kuulin et yks ol ajanu vuosia eikä oo jääny kiinni.
KATSASTUS
köyhä
121989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kilpailun alkaessa katsastusalalla kymmenkunta vuotta sitten sai katsastuksen, pakokaasumittauksen ja mahdollisen uusintakäytön 120 markalla eli 20 eurolla nykyrahaa. Nyttemmin tuolla 20:lla eurolla saa sen uusintakäytön, ensimmäinen kerta pakokaasumittauksineen maksaa 47 euroa. Inflaatio on siis ollut yli kolminkertainen. Onneksi sentään oluen hinta on samaan aikaan laskenut.
Elikkä jätetään auto katsastamatta, ostetaan olutta ja eikun menoksi;)
ajellu nyt 7 vuotta katsastamattomalla keskimäärin 20tkm vuodessa, paitsi yhtenä vuonna 42tkm. Kerran lähtenyt kilvet. Autot mulla on sellaisia, että ne on ihan siistin näköisiä ulos ja kestää ilman remppoja, mutta hankintahinta sen 1000 eur max. Sillä ei juuri katsastettua saakaan. Halpaa ajoa. Niin ne sakot oli 240mk silloin aikanaan.
Aikaisemmin valtio katsasteli autoja ja teki liikenneturvallisuutta lähes omakustannushintaan, mutta nykyisin katsastus on bisnestä ja rahaa pitää tulla liikenneturvallisuuden jäädessä jopa taka-alalle. (P.S Valtiohan on myynyt katsastusasemat ja toimii vain valvovana viranomaisena, AKE) Mutta tätähän halusimme kun halusimme monopolit nurin ja alalle kilpailua.
Vai tähän tuo monopolien purku vie, yli kolminkertaiseen hintojennousuun. Nyt kaikki vähänkään järkevät äänestävät seuraavissa vaaleissa kommunisteja että saadaan kaikki valtion monopoliin ja halvaksi.
Katsastus maksoi 92 e uusintanäyttöineen ja koko ajan sitä jäkätystä milloin mikäkin paikka heiluu tai ei ole käytetty korjauksissa uusia osia. Yksityiset katsastajat ovat olleet asiallisia. Minulta ei ole rekisteriotetta kysytty milloinkaan ja kai poliisi saa auton tiedot omista lähteistään. Lisäksi jos menee liian aikaisin ja hylätään niin aikaa jää vain 1 kk (katsastuksen mielestä).
Moni ei enää katsasta autoa, vaa ajelee katsastattomalla. Katsastus on vaan rahastusta. Ja mikähän on kun kilpailu ei laske hintoja vaan nostaa. Parin vuoden päästä saa varmaan maksaa sata euroo. Miksi liikkuma vapautta rajoitetaan työttömillä ja eläkeläisillä? Ei ole yksinkertaisesti varaa pitää autoa. On ajettava ilman vakuutusta ja katsastusta, että raha riittää bensaan.
Ajoin itsekin opiskelijana vuosia. Ei siitä voi jäädä kiinni, onko kytät joskus pysäyttänyt sinut?
On kerran 45min yli meni. aika huono tuuri. Mut samat poliisit pysäyttivät muutamaa päivää ennen, ja huomauttivat katsatuksesta, ja enhän mä katastanu ku auto ei ois menny läpi. Olin yhen kaverin luona ja kello meni yli puolen yön ja läksin kotiin nii heti yleisellä tiellä samat poliist tuli ja punasta sinistä. Ei antaneet sakkoja ku ol nii pienestä kii, mut kilvet lähti. Sen jälkeen ollu pari autoo jossa katsastus jääny tekemätttä rahan puutteen takia. En oo jääny kiinni ku kerran.
Auton pitää olla niin uusi ettei sitä tarvitse katsastaa saatikka maksaa korjauksia, itse pidän auton aina niin uutena että takuu on aina voimassa, ei ole lainkaan huolia.
kuin pitää, niin millaisilla autoilla ajaisit silloin? Samanhintaisilla kuin nyt vai pikkuisen halvemmilla? Väitän, että ajaisit pikkuisen edullisemmilla, koska kolmessa vuodessa paalattavaksi laittaminen tarkoittaisi, että se auton normaali arvonputoaminen 15-20 vuodessa nollaan tapahtuisi 5-7 kertaa nopeammin. Perusautolla 30te kolmessa vuodessa... Mitä vanhemmiksi autot pidetään, sitä vähemmän autojen arvot vuodessa putoaa.
Katsastusasemalla päivittäinen itkun aihe: "En päässyt laivalle, perhe odottaa satmassa Viroon lähtöä", "loma pilalla, perhe odottaa keskisuomeen lähtöä ", "tarvitsen työssä, työpaikka menee" ja muuta vastaavaa. Yrittäjiä riittää, ja tietysti vain osa jää kiinni.