Katainen turvaa taas suomalaisia työpaikkoja???

Ei käynyt Kataiselle rahoitusmarkkinavero, vaikka kaikille muille EUROMAILLE kävikin. Eiköhän suomen kansa viimeinkin tajua, että kokoomus on niin kaukana "TYÖVÄENPUOLUEESTA", kui itä lännestä. Petetyt palkansaajat varmaan alkavat huomata, että totaalisella petoksella kokoomus kasvatti kannatustaan ja on senjälkeen järjestelmällisesti ja harkitusti käyttänyt saamaansa valtaa rahamaailman eduksi. Suomalaisten työpaikkojen turvaajaKatainen on petoksillaan vienyt tuhkatkin pesästä pörssiyhtiöiden lieroille osinkoina.
461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomessa eläkeyhtöt olisivat joutuneet maksumieheksi, muut sijoitusyhtöt pelaisivat verottomasti ulkomailta.

Äänestä

katainen ei halunnut Suomen pääsevän Euroopan ytimeen tekemään päätöksiä.

Mutta homma etenee myös ilman kokkareita

Äänestä

> Ei käynyt Kataiselle rahoitusmarkkinavero, vaikka kaikille
> muille EUROMAILLE kävikin.

Suomella ei ole mitään mahdollisuutta jäädä ko. rahoitusmarkkinaveron ulkopuolelle. Jos se tulee muille euromaille, se tulee myös meille Suomeen, täysin meiltä kyselemättä.

Siinä mielessä Kataisen on turvallista "vastustaa" tuota veroa. Näytellä ärhäkkää, topakkaa ja omapäistä pääministeriä näin kunnallisvaalien alla.

Kaikki tuo on silkkaa turvallista vaaliteatteria Kokoomukselle. Mitään ei olla valmiita oikeasti panemaan likoon, eikä oikeasti vastustaa tuon veron tuloa Suomeen.

Sellaiseen vastarintaan hiiri-Kokoomuksesta ja puunukke-Kataisesta ei vaan ole.

Äänestä

Ihmetyttää miksi Katainen puolustaa noin voimakkaasti näitä veroparatiiseissa olevia yrityksiä ja keinottelijoita kun heidän kaupankäyntinsä täytyy suojata kaikenlaisilta veroilta kuten tuolta rahoitusmarkkinaverolta, joka on vain muutaman promillen suuruinen kaupankäynnistä. Sen sijaan kun arvelee tavan kansalaisen kaupankäynnistä niin me maksamme ostoksista joko 13% tai 23% veroa.
Tästä herää oletus, että nämä veroparatiiseista hyötyvät ja keinottelijat ovat yleensä kokoomuksen ja ruotsalaisten kannattajia, niin heitähän täytyy suojella vaikka millä keinoin. Tuskimpa sellaisilla jotka ovat noista leipäjonoista hakemassa päivän evästä tai ovat pitkäaikaistyöttömiä tai pieneläkeläisiä ja pienituloisia niin omistavat kovinkaan paljoa osakkeita tai johdannaisia joita koskisi tuo rahoitusmarkkinavero. Vähävaraisillehan hallitukset ovat koko ajan lykkineet näitä toimeetuloturvaan liittyviä leikkauksia ja kulutusverojen korotuksia. Vähävaraiset joutuvat maksamaan myös pääomaveroa mahdolliselta tilille kertyneestä korosta 28%, kuten jos esimerkiksi korkoa kertyy euro koko vuoden aikana, niin siitä otetaan veroa 28 senttiä.
Kuinkas se on mahdollista kun Katainen taas uhkasi tuon veron aiheuttavan työttömyyttä, kun tätä työttömyyttä on tullut vaikka kuinka niiden edellistenkin uhkien takia ellei tehdä kuten hän haluaa ja työttömyys sen kuin lisääntyy koko ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avatkaa silmänne!!! kirjoitti:

Ei käynyt Kataiselle rahoitusmarkkinavero, vaikka kaikille muille EUROMAILLE kävikin. Eiköhän suomen kansa viimeinkin tajua, että kokoomus on niin kaukana "TYÖVÄENPUOLUEESTA", kui itä lännestä. Petetyt palkansaajat varmaan alkavat huomata, että totaalisella petoksella kokoomus kasvatti kannatustaan ja on senjälkeen järjestelmällisesti ja harkitusti käyttänyt saamaansa valtaa rahamaailman eduksi. Suomalaisten työpaikkojen turvaajaKatainen on petoksillaan vienyt tuhkatkin pesästä pörssiyhtiöiden lieroille osinkoina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu