Autolleni ei ole tullut kesän aikana paljoakaan ajoa. Nättejä päiviä on piisannut, eli töihin on päässyt polkupyörällä. Okei, nyt sataa, mutta olihan tuota paistetta jo riittämiin.
Kysympä siis, että kuinka lyhyeksi ajaksi voi auton laittaa seisontavakuutukseen? Kelpaako viikko, vai pitääkö olla kaksi? Vakuutusyhtiön nettisivuilta ei tähän kysymykseen ole löytynyt vastausta. Ei vissiin ole kannattavaa toimintaa kertoa asiakkaille säästövinkkejä :)
Kysympä siis, että kuinka lyhyeksi ajaksi voi auton laittaa seisontavakuutukseen? Kelpaako viikko, vai pitääkö olla kaksi? Vakuutusyhtiön nettisivuilta ei tähän kysymykseen ole löytynyt vastausta. Ei vissiin ole kannattavaa toimintaa kertoa asiakkaille säästövinkkejä :)
Vastaukset 14
Vanhimmat
kannattaa laittaa sesontaan muutamaksi kk:si ennenkuin siitä on rahallista hyötyä
on 1kk. Jos luulet, ettei silloin maksa mitään, olet väärässä. Perusmaksu menee aina ja bonulsia kertyy vain, jos (muistaakseni) on vakuutuksessa 7kk vuodessa.
Kannattaisko harkita koko autopn myyntiä, jos on noin tiukkaa?
Enhän minä autostani luovu, vaikka leipä ei ole leveä. Joissain leipäni leventämishommissa auto on ollut korvaamaton apu. Maalla auto maksaa myös itseään takaisin pitkillä joukkoliikennettömillä taipaleilla.
Innostuin seisontavakuutusjutusta, kun luin vakuutusyhtiön sivuilta, että maksavat seisonta-ajan vakuutuksen takaisin päivien mukaan. Jos siis muutama viikko ei käy, niin pitäköön rahansa!
"Perusmaksu menee aina --"
Mikä ihmeen perusmaksu?
Minulla on toinen autoistani seisonnassa, enkä tietääkseni maksa sen vakuutuksista mitään. Myös vakuutusyhtiön täti oli samaa mieltä kanssani.
ei oomitään perusmaksua,jotain on uunotettu niin maar perusteellisesti.
Oon ainaki käsittäny näin että jotku vakuutus yhtiöt perii jonku vähimmäis maksun kun taas jotku ei peri siitä mitään... Saa nähä nyt et tuleeko mitään maksua omasta autosta :)
Onko liikennekäytöstäpoisto sama kun seisontavakuutus? Jos näin on niin AKE rahastaa 10 euroa per tapahtuma. Eli joka jakso tulee maksamaan 20 euroa, riippumatta seisontajakson pituudesta. Kertokaa jos olen väärässä (toivottavasti olen).
Pidä koko vuosi seisonnassa ja aja silti. Säästyy paljon rahaa kun kattoo ettei tee vahinkoja!
Vehkeelleni. Onko kannattavaa? Olen lähdössä Ruotsiin, olen tavannut ihanan miehen, olen homoseksuaali, ja haluaisin, että en joutuisi pettymään vehkeeseeni. Haluaisiko joku ryhmää?
Harkinnassa myös josko loma-aikana ottaisi 2.auton pois vakuutuksista (tarvitsen 2. autoa vain työaikana). Tunnetustihan 2.auton vakuutukset on täysin kohtuuttomia, joten kuukauden seisonta-aika jo toisi useamman kympin säästön.
Vakuutusyhtöiden kovan loppauksen tuloksena saatiin aikaan laki, että enää ei voi puhelimella laittaa autoa seisontaan, vaan pitää tehdä rekisteristä poisto. Rahalla on valtaa jopa lainsäätäjään asti. Eli asia saatiin sen verran hankalaksi, että ihmiset ei viitsi vaivautua muutaman kympin tai satasen takia.
Ainakin LÄHITTAPIOLASSA AUTON POISTO VÄLIAIKAISESTI ESIM PARIN VIIKON LOMAN AJAKSI.EI MITÄÄN HYÖTYÄ NS KUUKAUDEN SÄÄNTÖ.ELI JOS OTTAA KÄYTTÖÖN ALLE 30 SEISONTA PÄIVÄÄ VAKUUTUS MAKSUT
JATKUVAT NORMAALINA
jos on aamulla telttapystyssä sängyssä ja keppi menee veltoksi ,niin korvaako seisontavakuutus.
hah hah hah :-)