Neuvokaa naiskuljettajalle turvallinen auto talveksi. Auton pitää pysyä hyvin tiellä lumisilla kyläteillä jossa auraus ei ole niin säännöllistä, eikä auto saa jäädä mäkeen. Tietenkin on myös hyvä jos ikkunat pysyvät auki ja auto lähtee hyvin käyntiin kosteillakin ilmoilla ja kovilla pakkasilla.
Neuvoista kiitollinen
neuvokaa hyvä auto
9
2664
Vastaukset
- täyttävä...
- lue tämä
Mutta hmmm subarulla on nelivetosia, tai sitten joku jeeppi landruiseri, ranke rooveri jne.
- Munky
lue tämä kirjoitti:
Mutta hmmm subarulla on nelivetosia, tai sitten joku jeeppi landruiseri, ranke rooveri jne.
Hummerihan on ihan hyvä auto, mutta se voi olla vaikea parkkeerata. Hintakin on aika kova.
Kyllä näppäräksi kauppakassiksi vähän ajavalle naiselle sopii juuri tuo Range Rover, sen hintakin on vain murto-osa em. Hummerin hinnasta. Range Roverien hinnat alkavat 123.900 eurosta ( toimituskulut).
http://www.landrover.com/fi/fi/Products/Range_Rover/default.htm
- Valinta kriteereistä
Ilmeisesti tarkoitat 4 vetoa.
Muista neliveto..enenmpi liikuvia osia ja huolto kohteita.Missä asti huolto..
Jakopään rakenne..Huoltovälit..?
Ilmastointi vaatii auton käyttämisen kerran kuukauessa lämpimissä tiloissa joissa ilmastonit kytkeyty päälle.
Ota mahdolisiman maavarainen auto.Iso renkainen
Huom ei leveä rengas tyyppi.
Nyky autoissa pieni bensan/Diesel kulutus tarkoittaa myös tinkimistä lämpimyydestä.
Pieni kori..Pic up tavallisesti hieman isokorista läpimämpi..Kokeiltava asia eri merkeillä.
Mihinkä hinta luokkaan..?
Katsele ympärillesi mitä auto merkkejä sielläpäin suositaan ja kysele omistajilta..Ja nettii..
Kosteat ilmat eivät enää suuri ongelma nykyautoissa..Ainaha kannattaa kysyä..
Kova pakkanen aiheuttaa jillakin merkeillä tiettyjä pulmia..
Lämpimyys..
Huohotin putken jäätyminen.
Taka jarrut ..Jos mahdollista niin Käsijarru talvella ei käytössä ..Tosin rumpujarrut aukeavat kuumalla vedellä ja koputtelulla.Poikkeuksiakin kuulemma on.
Ja aikein miettimään - Saappi
Ehdotan hyväkuntoisen saapin ostamista. Etuveto, joten moottorin paino vetävien pyörien päällä. Isot 15" pyörät ei jää helposti kiinni.
Pohjolan oloihin tehty ja löytyy joka hintaluokasta. Lämmin auto, varaosia motonetistä ym.
Suosittelen - joku jossain
Kriteerit täyttää mikä tahansa bensa/naftalämmittimellä (Webasto) varustettu 4-veto. Vaikka auto olisi korvessa 50km päässä lähimmästä töpselistä 40-asteen pakkasesta niin webasto päälle tunniksi ja krookukset kukkivat keulan ympärillä :)
Koska mitään hintarajoja ei ollut eikä edes puhetta siitä onko kyseessä uusi vai käytetty niin enpä lähde sitten arpokaan enempää mutta maaseudulla noissa oloissa tarvitaan tyypillisesti maavaraa joka löytyy vain maastureista tai pick-upeista/pakuista joista jälkimmäisiä saa myös 4-vetoisina.
Koska vain diesel on järjellinen vaihtoehto noihin pitää varmistaa että auto on katsastettu tai katsastettavissa pakettiautoksi tai dieselvero on tähtitieteellinen. - esim.
Uudehko Audi Quattro tehokkaalla bensakoneella, esim. A4 1.8T Quattro.
- auto talviajoon
Kiitoksia asiallisista neuvoista. Jäi mainitsematta että haen käytettyä (uudehkoa) autoa. Range Roverit saa unohtaa jos hinnat ovat tähtitieteellisiä kuten joku tuossa informoi.
- lada
vain lada lähtee kovassa pakkasessa käyntiin. ajettavuus ei oo niin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa552547Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631682SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631525Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241051Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964