Kaste ja ehtoollinen

Vapaakirkko ja hvin monet helluntailaiset ja baptistit, siis uskovien kaste -oppiin uskovat opettavat, että ehtoollinen kuuluu myös kastamattomille. Olen ollut ymmärtävinäni, että luterilaisessa kirkossa opetetaan, että ehtoollinen ei ole tarkoitettu kastamattomille. Ovatko uskovien kaste -oppiin uskovat tässä oikeassa vai luterilaiset?
26373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

No kyllä noissa mainituissa suunnissa yleensä ajatellaan, että ehtoollinen kuuluu ihmiselle, joka uskoo ja on kastettu.

Ainakaan aiemmin monissa helluntaiseurakunnissa ei jaettu ehtoollista (baptistisesti) kastamattomille.

Äänestä
  • Kyllä Vapaakirkossa ajatellaan, että ehtoollinen kuuluu heti sellaiselle, joka on tullut uskoon (http://www.svk.fi/?sid=257). Samoin opetetaan laajalti nykyään Suomen helluntailaisuudessa (mene kysymään vaikkapa Saalemista Helsingissä).

    Mutta luterilaisen opin mukaan ensin kastetuksi tuleminen, vasta sen jälkeen on lupa ehtoolliselle osallistumiseen!

    Äänestä

  • totuuden sanaa! kirjoitti:

    Kyllä Vapaakirkossa ajatellaan, että ehtoollinen kuuluu heti sellaiselle, joka on tullut uskoon (http://www.svk.fi/?sid=257). Samoin opetetaan laajalti nykyään Suomen helluntailaisuudessa (mene kysymään vaikkapa Saalemista Helsingissä).

    Mutta luterilaisen opin mukaan ensin kastetuksi tuleminen, vasta sen jälkeen on lupa ehtoolliselle osallistumiseen!

    No enpä epäile, etteikö "liberalisoitumista" (jos niin voi sanoa), ole näissä liikkeissä tapahtunut. Etupäässä puhun helluntailaisista, vapaakirkon käytänteistä ei ole niin kokemusta.

    En kuulu itse kyllä kumpaankaan.

    Äänestä

  • Kun Jeesus jakoi ehtoollista opetuslapsilleen, Hän jakoi sitä MYÖS Juudakselle,
    joka oli jo tuossa vaiheessa tehnyt päätöksen pettämisestä.

    Ehtoollinenhan on myös esikuva siitä', mitä on kerran taivaassa , Matt 26:29,
    joten jokainen, joka uskoo Herraan Jeesukseen ja tutkii ja tuomitsee itsensä,
    voi osallistua Raamatun mukaan ehtoollisen viettoon. 1. Kor 11.

    Raamattu ei anna tukea sellaiselle opille, että pitää olla ensin kastettu.

    Valitettavasti kirkkolaitokset ja vapaat seurakunnatkin ovat kehitelleet omia
    eksklusiivi-oppejaan, jolla pyrkivät sitomaan ihmiset omaan kirkkoonsa,
    rajoittamalla ehtolliselle tulevia.
    Tosin vapaaseurakunnissa on erilaisia käytäntöjä riippuen vanhimmistojen
    "tiukkapipoisuudesta."

    Äänestä

  • "saatanaa palvelevaksi rikolliseksi itsensä raamatussa tunnustanut Paavali"

    Ei uskoontulostaan lähtien tuollainen!

    Äänestä

  • "Jeesuksen pilkkaamis ehtoollinen on saatanaa palveleville niin tärkeää?"

    Tarkoitatko että helluntailaiset viettävät Jeesuksen pilkkaamis ehtoollista?

    Tarkoitatko että Turussa siihen ryhmään, jota johtaa Weijo L vietetään Jeesuksen pilkkaamis ehtoollista?

    Äänestä

  • 4l6kjlkhjh kirjoitti:

    "Jeesuksen pilkkaamis ehtoollinen on saatanaa palveleville niin tärkeää?"

    Tarkoitatko että helluntailaiset viettävät Jeesuksen pilkkaamis ehtoollista?

    Tarkoitatko että Turussa siihen ryhmään, jota johtaa Weijo L vietetään Jeesuksen pilkkaamis ehtoollista?

    Eikun tuo kaveri kirjoitustensa perusteella edustaa näemmä jotain oppia, jonka mukaan Jeesus perusti oikean kristinuskon mutta Paavali puolestaan saatanallisen uskonnon, joka vainoaa näitä oikeita jeesuslaisia.

    Äänestä

  • "Ylösnoussut Jeesus on Jeesus ja Häntä kristukseksi kutsuvat ovat eksytettyjä tai eksyttäjiä"

    Kyllähän Jeesus on Kristus eli Messias!

    Äänestä

Suomalaisessa helluntailaisuudessa ehtoolliskäsitys on luterilaisuuden ja reformoidun perinteen välimaastossa. Baptismissa ehtoollinen on muistoateria, mutta Pohjolassa helluntailaisuus on saanut vaikutteita luterilaisuudesta.

Tämmösistä teksteistä:
Luterilainen ja helluntailainen käsitys ehtoollisesta –
yhteenvetoa Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ja Suomen helluntaiherätyksen neuvottelukunnan keskusteluista 2.11.2010 ja 7.3.2011

Janalla ”uskoa synnyttävä” ja ”uskoa vahvistava” ehtoollinen on helluntailaisen käsityksen mukaan vahvasti ”uskoa vahvistavan” puolella. Siksi suhtaudutaan pidättyvästi ajatukseen mennä ehtoolliselle saamaan syntejä anteeksi. Läsnäolo on yhtäältä lupaus Pyhän Hengen läsnäolosta, toisaalta kokemus,joka muuttaa elämää jollakin tavoin. Kokemuksellisuus on liikkeen peruspiirre.

Ehtoollinen on molemmissa perinteissä yhteysateria, mutta tämän yhteyden luonne ymmärretään eri tavoin. Luterilaisuudessa painotetaan enemmän ehtoollisen luonnetta syntien anteeksiantamuksen ateriana, mutta helluntailaisuudessakaan tätä ei täysin torjuta. Eroa voitaneen kuvata
käsitteiden ”armonväline”, ”armon lupaus” välisellä erottelulla.

Äänestä

Helluntaikirkon uskontunnustuksesta:

"Ehtoollinen on Jeesuksen seuraajilleen asettama muisto- ja yhteysateria, jossa hän on uskon kautta itse läsnä. Ehtoollinen julistaa Jeesuksen sovitustyötä ja on osallisuutta hänen kuolemaansa ja ylösnousemukseensa."

Eli jonkinlainen reaalipreesens löytyy.

Äänestä

Yhdeksäs uskonkohta on hyväksytty. Siinä me tunnustamme, että kaste on välttämätön pelastukseen, että lapset tulee kastaa ja ettei lapsikaste ole pätemätön, vaan välttämätön ja tehokas pelastuksen saavuttamiseksi. Ja koska meidän keskuudessamme opetetaan evankeliumia puhtaasti ja tunnollisesti, olemme saaneet siitä myös sen Jumalan siunauksen, ettei meidän seurakunnissamme ole esiintynyt kasteenuusijoita. Kansa on näet Jumalan sanalla varustettu näiden rosvojen jumalatonta ja kapinallista lahkoa vastaan. Samalla kun me hylkäämme monta muutakin kasteenuusjoiden harhaa, me hylkäämme yksin tien senkin heidän väitteensä, että lapsikaste on hyödytön. Aivan varmaa on, että pelastuksen lupaus koskee myös lapsia. Mutta eihän se koske niitä, jotka ovat Kristuksen kirkon ulkopuolella, missä ei ole sanaa eikä sakramentteja, koska Kristus synnyttää uudesti juuri sanalla ja sakramenteilla. On siis välttämätöntä kastaa pikkulapset, jotta heidät saatettaisiin osallisiksi pelastuksen lupauksesta, tämän Kristuksen käskyn (Matt. 28:19) mukaisesti: "Kastakaa kaikki kansat." Samoin kuin tässä annetaan kaikille pelastus, samoin annetaan kaikille kaste: miehille, naisille, lapsille, myös aivan pienille. Tästä seuraa johdonmukaisesti, että pikkulapset on kastettava, koska kerran pelastus annetaan kasteen yhteydessä. Toiseksi on täysin selvää, että Jumala hyväksyy pikkulasten kastamisen. Kasteenuusijoiden kanta, kun he hylkäävät pikkulasten kasteen, on siis jumalaton. Sen taas, että Jumala hyväksyy pikkulasten kasteen, näemme siitä, että hän antaa Pyhän Hengen tällä tavoin kastetuille. Jos näet tältä kasteelta puuttuisi pätevyys, ei Pyhää Henkeä annettaisi kellekään, kukaan ei pelastuisi eikä kirkkoa olisi olemassakaan. Jo tämä syy pelkästään riittäisi vahvistamaan hurskaasti ajattelevia kristittyjä, niin että he pystyvät torjumaan kasteenuusijoiden jumalattomat ja kiihkomieliset käsitykset.

http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/puolustus/IX.html

Äänestä
  • Mitenkä se ehtoollinen annetaan vauvoille, koska UT:ssä kaikki kastetut
    osallistuivat ehtoollisen viettoon?
    Tuttipullossako?

    Annetaanko ehtoollinenkin "kaikille kansoille" ilman mitään uskoa, vai
    poikkeaako oppinne tässä kohtaa?

    Äänestä

  • Jälleen kerran: hurraa etten kuulu luterilaiseen kirkkoon!! Tällaista soopaa pitäisi uskoa.. Te jotka ette usko, erotkaa äkkiä!

    Äänestä

  • Kerroppa Jeesuksen Oman Sanan Totuus!

    Jeesus käski opetuslapsien julistaa / saarnata evankeliumia eikä mitään tulkintoja!!!

    Äänestä

Luterilaisen kirkon ehtoolliselle perusedellytys on kaste. On outoa, jos henkilö tulisi ehtoolliselle ennen sitä, koska kaste liittää seurakunnan jäseneksi ja ehtoollinen on seurakunnan ateria, jota nauttivat seurakunnan jäsenet. Toisekseen kirkko edellyttää, että henkilö on saanut opetusta ehtoollisesta ja ymmärtää sen merkityksen.

Luterilaisen kirkon ehtoollispöytä on sekä avoin että suljettu. Avoin tarkoittaa, että sille saavat osallistua kirkon jäsenet ja Luterilaisen maailmanliiton jäsenkirkkojen jäsenet. Lisäksi oikeudesta osallistua kirkon ehtoolliselle on kirkko sopinut Brittein saarten anglikaanien, Saksan evankelisen kirkon, Skotlannin kirkon ja Suomen metodistikirkkojen kanssa.

Ehtoolliselle eivät luterilaisessa kirkossa voi osallistua ortodoksit, katoliset eivätkä vapaitten suuntien jäsenet. Syyt ovat seuraava:
- ehtoollinen on sen seurakunnan ateria, joka sitä viettää
- seurakunnilla ei ole sama opetus ehtoollisesta
- yhteisestä ehtoollisenvietosta ei ole tehty sopimusta

Joka osallistuu ehtoolliselle, hyväksyy silloin yhteisön ehtoollisopetuksen ynnä -käsityksen. Tämän vuoksi on outoa, että esim. vapaitten suuntien edustajat osallistuisivat luterilaisen kirkon ehtoolliselle. Ja sama asia toimii myös päinvastoin. Vaikka joillakin vapailla suunnilla on avoin ehtoollispöytä, luterilaiset eivät voi sille osallistua juuri edellämainituista syistä. Se ei ole heidän yhteisönsä ateria eikä yhteisymmärrystä ehtoollisesta ole. Sen puoleen ehtoollisvieraanvaraisuus on kahdenvälinen sopimus, joka perustuu yhteisymmärrykseen eikä voi olla yksipuolinen päätös, jolloin toinen osapuoli dominoi.

Hätäehtoollinen on poikkeustapaus ja tapauskohtainen.

Äänestä
  • Mitä sanoo Ville-Hart
    tai Luthersäätiö

    Luthersäätiön linjasta kirjoitta nimimerkki Weha tänään näin:

    ""Etsivä- xx, kertoi kuinka olisin saanut vauvallemme ja vaimolleni VL:ssä? Pötyä, sillä VL:illä, ei ole omia sakramentteja, vaan kaste toimitetaan luopiokirkon alaisuudessa ja myös luopiokirkossa, se olisi pitänyt toimittaa. On totta, että luopiokirkon sakramentti olisi oikea, mutta kun ei ole kehoitettu, eikä luvattu mennä väärien luokse hengellisissä asioissa (Room.16:17-18). Näin se vain on."

    Eli luthersäätiöläisen lasta ei saa kastaa luterilaisessa kirkossa. Olin sitä mieltä että lapsi saa vain yhdenlaisen kasteen jos hänet kastetaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Vauvan kannalta ei ole mitään eroa siinä uskooko vanhemmat että vauva uskoo syntymästään ennen kastetta vai vasta kasteessa. Lopputulemana pitäsi olla kastetilaisuuden jälkeen vauva, joka on uskovainen. Näin voivat vanhemmat uskoa vaikka eivät olisi samaa kirkkokuntaakaan.Ortodoksinen kaste ja katolisen papin kaste kelpaa luterilaisessakin kirkossa. Luterilaiselle myös maallikon suorittama kaste on pätevä se vain vahvistetaan. kirkon reksiteriä varten pitäsi kasteen olla kirkon papin suorittama tai siten hätäkaste on vahvistettava. Muutoin kirkon kirjojen mukaan ei ole kastettu. Tulee vaikeuksia jos kuuluu luterilaiseen kirkkoon ja puuhailee omia kasteitaan (siis rekisterin ulkopuolisia).

    Äänestä

Ehtoollisen edellytykset:

Oletko milloinkaan elämässäsi tullut todelliseen synnintuntoon?
Oletko joutunut hädissäsi huutamaan: JEESUS. ANNA MINUN SYNTINI ANTEEKSI! ?
Jos et koskaan ole todellisessa sydämesi katumuksessa turvannut Jeesukseen ja ristin veriuhrin armoon, niin tee se tänään!
Ota vastaan Jumalan armo Jeesuksessa! Hänen verensä puhdistaa sydämesi saastaisuudet. Saat kirkkaanvalkean sydämen.
Jeesus kutsuu SINUA:
Tule rakas lapseni! Tule NYT saamaan syntien anteeksiantamus ja rauha sydämeesi! Pelastuksen päiväsi on nyt.
Huomenna voi olla myöhäistä!

Ja uskoon tultuasi ilmoittaudu kasteelle Jeesuksen Nimeen:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Kasteella käymisesi jälkeen voit osallistua Jumalan athdon mukaiseen ehtoolliseen.

Synnintuntoakin voi anoa Jumalalta Jeesuksen nimessä. - Rukoile ääneen.

Äänestä

Ristinryövärin kastamattomuus ei oikeuta kastamattomuuteen.

Ristin ryövärin ei olisi pitänytkään mennä kasteelle. Kastekäskyähän ei vielä oltu annettu ristinryövärin saadessa Paratiisi-lupauksen. Jeesus antoi kaste/lähetyskäskyn 40 päivää ristin tapahtumien jälkeen. Markus 16:14-20. Apt. 1. Siunausta kaikille meille! Ja HUOM! Kastamattomat kasteelle! Se on Jumalan tahto. "Ottakoon KUKIN TEISTÄ kasteen..!" Apt. 2:38.

Äänestä

Vai lukee kirkon tunnustuskirjoissa että ne jotka ottavat aikuiskasteen ovat "rosvojen jumalaton ja kapinallinen lahko" ?!?!?!?! Saakos niin enää sanoa nykyisen lainsäädännön aikaan? Millä perusteella esim. vapaakirkolliset ovat rosvoja?!

Äänestä

Vastausta aloitukseen!

Kirjoitit:
>>Vapaakirkko ja hvin monet helluntailaiset ja baptistit, siis uskovien kaste -oppiin uskovat opettavat, että ehtoollinen kuuluu myös kastamattomille.

Äänestä

”Missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi!”
Room. 5:20.
On suurta armoa saada osakseen aito synnintunto; sellainen, jossa näkee koko totuuden oman syntisyytensä ja tekosyntien kahistavuudesta. Synti tulee silloin suureksi eli sen voi tuntea pistona omassatunnossaan. Silloin syntisen paikalle joutunut toteaa:
> Miten suurta kärsimystä ja tuskaa olenkaan synneilläni aiheuttanut lähimmäisilleni? Ja ennen muuta, miten kauhistavaa syntini on Pyhän Jumalan silmissä? Olen tuomittu! <
Kun Pyhä Henki näin saa näyttää todeksi synnin, ja ihminen tunnustaa todellisen tilansa, alkaa armokin kirkastua. Syntiselle sitten kelpaa verinen, ristiinnaulittu kärsivä Jeesus, joka tuskissaan riippuu ristillä kuolevana sijaisuhrina. Siellä on suurinkin syntitaakka saanut rangaistuksensa.
Ja miten ylenpalttinen onkaan tämä armo, että NYT, tänä päivänä saamme uskoa kaikki syntimme anteeksi Jeesuksen Nimessä ja veressä! Ristintyö on voimassa olevaa todellisuutta. Saamme elää vihmontaveren tykönä, jatkuvassa armossa.
Kiitos Jeesus tästä ylenpalttisesta armosta!

MIHIN TÄMÄ AUTUUS JOHTAA?
Ensinnäkin taivaaseen! Mutta jo tässä ajassa saamme kohottaa riemuhuudon Jumalalle! Olemme vapaita! Näimme syntimme suureksi ja armon ylenpalttiseksi. Otimme vastaan Jumalan armon. Luovuimme syntielämästä ja otimme kasteen Jeesuksen Nimeen! Olemme armahdetut! ”Se, mikä on vanhaa, on kadonnut! Katso, uusi on sijaan tullut!” 2 Kor. 5:17.

Eikä tällä tavalla uskoon tullut ja uskossa oleva voi olla jäsenenä kirkoissa.
Elävä usko ja kirkkouskonto ovat eri asioita. Niistä ei pidä puhua samana päivänä.

Katso tästä lisää:
http://www.Jeesus-on-Herra.com

.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


totuuden sanaa! kirjoitti:

Vapaakirkko ja hvin monet helluntailaiset ja baptistit, siis uskovien kaste -oppiin uskovat opettavat, että ehtoollinen kuuluu myös kastamattomille. Olen ollut ymmärtävinäni, että luterilaisessa kirkossa opetetaan, että ehtoollinen ei ole tarkoitettu kastamattomille. Ovatko uskovien kaste -oppiin uskovat tässä oikeassa vai luterilaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu