Siniset vilkkuvalotahan tarkoittavat sitä, että pitää pysähtyä ja kuunnella mitä poliiseilla on asiaa.
Ok, ohitin poliisipartion auton (joka ehkä tietoisesti ajoi alinopeutta provosoiden autoilijoita ohittamaan, jotta pääsisi hoitamaan partiotehtäväänsä?).
Hetken kuluttua peilistä näkyi siniset vilkkuvalot!
Ihmettelin tilannetta ja suuntasin tietty pientareelle ja pysähdyin ja jäin odottmaan mitä tuleman pitää.
Poliisisetä tuli paikalle, kysyi tietty ajokorttia ja rekisteriotetta ( oliko auto mun oma) ja sanoi, että puhalletaanpas ensin.
Ja sitten tietty puhallettiin.
Seuraavaksi poliisi kyseli olenko juonut jotakin.
Kerroin ottaneeni muutaman oluen illalla ja ihmettelin, että näyttääkö se mittari jotakin.
Poliisisetä sanoi mittarin värähtäneen ja kysyi onko minulla jotakin syytä miksi en pysty puhaltamaan (juurihan olin puhaltanut), mutta EI KERTONUT mittarin lukemaa, ja totesi että odota tässä puhalletaan kohta uudelleen.
VASTA TÄMÄN JÄLKEEN poliisisetä kertoi SYYN miksi minut haluttiin tsekata. Pysäytyksen syy olikin lopulta ihan joku muu kuin rattijuopumuksen epäily, joku autoon liittyvä juttu. Hetki siinä sitten sitä selviteltiin. Sakkolappuhan siitä tuli, mutta vähän jäi epäselväksi se, että oliko nyt jostakin väärinkäsityksestä lopulta kysymys.
Yllättäin tässä vaiheessa ei enää ollutkaan tarvetta uudelle puhallustestille, mikä tietty ihmetyttää. Oliko sitten mahdollisesti niin, että mittari näyttikin nollaa, mutta poliisisetä vaan halusi jotenkin testata mahdollisia reaktioitani väittäessään että mittari värähti.
Lopulta poliisi toivotteli siis sakkolapun myötä hyvää päivänjatkoa.
Valitusaikaa tai oikaisuaikaa on kuulemma yksi viikko. Selvitys nyt sitten vielä jatkuu kotosalla.
Oli miten oli, niin kyllä olisi reilumpaa heti kertoa avoimesti mikä on pysäytyksen syy ja jos sitten siinä yhteydessä myös puhallutetaan, niin miksei sitä puhalluksen tulosta voi kertoa. Uskoisin, että näin toimien päästäisiin rakentavaan keskusteluun. Nyt, ainakin tässä tilanteessa, tuli sellainen fiilis, että poliisisetä on joku ylijumala joka tässä valvoo ja sanelee ja määrää ja itse olet kaiken aikaa altavastaajana ...
Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia, ja onko tuo edellä kuvattu systeemi ihan poliisikoulussa opetettu menettelytapa asiakaskontakteissa, sillä asiakkaitahan me kaikki autoilijat heille ollaan.
Ja, olisikohan mitenkään mahdollista, että poliisi muuttaisi suhtautumistapaansa näissä
asiakaskontakteissa hyökkäävästä asenteesta neuvottelevampaan sävyyn, tyylin: meitä ihmetyttää joku juttu ja haluamme tarkistaa tilanteen, jne. Ja, jos sitten siinä keskustelu- tai neuvottelutilanteessa ilmenee, että on sakon paikka, niin ok, sitten se kirjoitetaan. Luulisin, että kummallekin osapuolelle jäisi näin toimien parempi mieli.
Siniset vilkkuvalot takana?
41
5946
Vastaukset
- 6+17
Siniset vilkkuvalot tarkoittaa, että ajoneuvo on hälytysajossa ja tarvii latua. Punainen valo tarkoittaa, että pysähdy.
No jaa, onkohan mulla nyt aukko sivistyksessä tässäkin kohtaa, kun siinä poliisiautossa nimenomaan vilkkui sininen valo (saattoi mukana olla punainenkin). Ja, ambulanssit yleensä vilkuttavat punaista kun haluavat tilaa tai sitä latua.
Tartteiskohan multa ottaa kortti pois ;)- inkkarit kanootissa?
liiliax kirjoitti:
No jaa, onkohan mulla nyt aukko sivistyksessä tässäkin kohtaa, kun siinä poliisiautossa nimenomaan vilkkui sininen valo (saattoi mukana olla punainenkin). Ja, ambulanssit yleensä vilkuttavat punaista kun haluavat tilaa tai sitä latua.
Tartteiskohan multa ottaa kortti pois ;)Kyllä kortti pitäisi ottaa hyllylle, kun sinisten, punaisten ja ehkä vihreiden valojen merkitys liikenteessä on hämärtynyt noinkin pahasti.
Jos ihminen on edes auttavasti osaa lukea, niin voi katsoa siitä sakosta mitä siinä selväkielisesti lukee, niin selviää ehkä pysähdyksen syy. Tämä tietysti edellyttää, että aivotoiminta on edes jonkinlaista vireysluokkaa. - ?????
liiliax kirjoitti:
No jaa, onkohan mulla nyt aukko sivistyksessä tässäkin kohtaa, kun siinä poliisiautossa nimenomaan vilkkui sininen valo (saattoi mukana olla punainenkin). Ja, ambulanssit yleensä vilkuttavat punaista kun haluavat tilaa tai sitä latua.
Tartteiskohan multa ottaa kortti pois ;)Ambulanssi ei vilkuta punaista.
Kyllä sulta pitäisi ottaa kortti pois.
Mistä vitusta suomen kieleen on tunkeutunut imbesillien käytämä sana; tartteis.
Ennen se sanottiin tarttis, miksi se pitää pidentää ja vääntää muotoon tartteis? inkkarit kanootissa? kirjoitti:
Kyllä kortti pitäisi ottaa hyllylle, kun sinisten, punaisten ja ehkä vihreiden valojen merkitys liikenteessä on hämärtynyt noinkin pahasti.
Jos ihminen on edes auttavasti osaa lukea, niin voi katsoa siitä sakosta mitä siinä selväkielisesti lukee, niin selviää ehkä pysähdyksen syy. Tämä tietysti edellyttää, että aivotoiminta on edes jonkinlaista vireysluokkaa.Jos luit aloitukseni ajatuksella, niin pysäytyksen syy kyllä selvisi selvittelyn tuloksena. Ja se pysäytys liittyi autoon, ei kuljettajaan. Nyt sitten jälkeenpäin selvitellään oliko se aiheellinen vai aiheeton. Hämmästytti vaan tuo poliisin taktiikka siinä pysäytyksen yhteydessä, kun heti ensimmäiseksi epäiltiin kuljettajan ajokuntoa ja vasta sitten kerrottiin miksi pysäytettiin.
- sitroen.
liiliax kirjoitti:
Jos luit aloitukseni ajatuksella, niin pysäytyksen syy kyllä selvisi selvittelyn tuloksena. Ja se pysäytys liittyi autoon, ei kuljettajaan. Nyt sitten jälkeenpäin selvitellään oliko se aiheellinen vai aiheeton. Hämmästytti vaan tuo poliisin taktiikka siinä pysäytyksen yhteydessä, kun heti ensimmäiseksi epäiltiin kuljettajan ajokuntoa ja vasta sitten kerrottiin miksi pysäytettiin.
Näinhän se menee joka kerta. Eikä sitä pysäyttämisen syytä joka kerta kerrota ollenkaan. Niin, ja ne pysäytysvalot on tosiaan siniset vilkut.
- jkdsfpewr9oipsodkvpi
liiliax kirjoitti:
No jaa, onkohan mulla nyt aukko sivistyksessä tässäkin kohtaa, kun siinä poliisiautossa nimenomaan vilkkui sininen valo (saattoi mukana olla punainenkin). Ja, ambulanssit yleensä vilkuttavat punaista kun haluavat tilaa tai sitä latua.
Tartteiskohan multa ottaa kortti pois ;)Kyllä, sinulla on aukko sivistyksessä.
Lue täältä Pirkanmaan poliisin ohjeet hälytysajossa olevan ja/tai pysäytysmerkkiä näyttävän poliisiauton kohtaamisesta:
http://www.poliisi.fi/poliisi/bulletin.nsf/vwSearchView/0C6712BA284761E1C2257570004A9124
Aloitusviestissä kertomasi asiat antavat aiheen epäillä, että poliisit eivät pitäneet pysäyttämisen jälkeistä käyttäytymistäsi asiallisena ja vastasivat samalla mitalla takaisin.
Itse olen useasti ohittanut poliisiauton liikenteessä ilman mitään ongelmia, pysäytyksiä tai sakkoja. Kerran kävi niin, että yrittäessäni ohitusta n. 105km/h todellisella nopeudella rajoituksen ollessa 100km/h, poliisiauton kuljettaja "neuvoi" eteen kiilaamalla olemaan kuitenkin ohittamatta. Otin neuvosta vaarin ja jatkoin matkaa poliisiauton takana ajellen. - Pysäytysvalo
sitroen. kirjoitti:
Näinhän se menee joka kerta. Eikä sitä pysäyttämisen syytä joka kerta kerrota ollenkaan. Niin, ja ne pysäytysvalot on tosiaan siniset vilkut.
Siniset vilkut EI OLE pysäytysvalot. Vasta sitten kun syttyy punainen pysäytysvalo, niin se tarkoittaa pysähtymiskehoitusta.
Siniset valot ovat yleensä toiminnassa silloin kun käytetään punaista pysäytysvaloa. Silloin sinen varoittaa muuta liikennettä käynnissä olevasta tilanteesta. Usein myös punainen pysäytysvalo jää päälle tilanteen ajaksi, mutta usein se sammutetaan kun pysäytettävä auto on pysähtynyt.
- 180 km/h on hauskaa
Mistä se sakko sitten tuli?
Puhallutus on helppo tapa saada uutinen aikaan, ja rattijuoppoa voi kaaharikin sormea osoittaen paheksua. Ei tarvitse edes muuta liikennettä joka vaarantuu kun on todistusaineisto helposti alkometrissä ja kun kaikki pysäytetään niin aina joku vaarallinen jää kiinni.
Puhallttaminen ei vaadi ammattitaitoa, eli sopii myös poliisikoulun oppilaille. Minutkin on puhallutettu, mutta kun ei viisari värähdä niin eivät edes viitsi tarkistaa onko ajokortti hyllyllä.- sitroen.
Se toinen poliisi katsoo tietokoneyhteudellä kaikki sinun ja autosi tiedot toisen puhalluttaessa. Toinen saattaa kysyä, että onko auto oma. Ja ajokorttia ne kysyy vain siksi, että haluavat varmistua että sinä olet sinä.
- näin
Sinivalot ovat vain varoitus, siihen ei tarvitse reagoida mitenkään.
- Ylinopeussakko
Kyllä vaan tartee reagoida siihen siniseen valoon, ja heti. Kävi tässä noin 20 v sitten niin, että kun en heti kapealla tiellä reagoinut, niin poliisilta tuli moitteita kun pysähdyin vasta seuraavalle bussipysäkille.
- Road side crash
Ylinopeussakko kirjoitti:
Kyllä vaan tartee reagoida siihen siniseen valoon, ja heti. Kävi tässä noin 20 v sitten niin, että kun en heti kapealla tiellä reagoinut, niin poliisilta tuli moitteita kun pysähdyin vasta seuraavalle bussipysäkille.
Luulisi poliisillekin olevan turvallisempaa että pysähtyy bussipysäkille eikä siihen vilkasliikenteisen tien varteen.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=isKzWmTnGsw#t=142s - Annan tietä
Road side crash kirjoitti:
Luulisi poliisillekin olevan turvallisempaa että pysähtyy bussipysäkille eikä siihen vilkasliikenteisen tien varteen.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=isKzWmTnGsw#t=142sSilloin kun poliisilla on sininen vilkku päällä niin se tarkoittaa että tietä on annettava välittömästi kun siihen tulee tilaisuus. Ei niin kapeita teitä olekaan, että missä ei sopisi ohittamaan, kun kunnolla ajaa tien reunaan. Jopa kapeilla yksityisteilläkin ajoradan leveys mahdollistaa ohittamisen kun edelläajava siirtyy tarkasti tien reunaan ja pysähtyy. Onnistuuhan kohtaamisetkin näillä teillä, miksi ohitus ei onnistuisi?
- herpderpdörp
Annan tietä kirjoitti:
Silloin kun poliisilla on sininen vilkku päällä niin se tarkoittaa että tietä on annettava välittömästi kun siihen tulee tilaisuus. Ei niin kapeita teitä olekaan, että missä ei sopisi ohittamaan, kun kunnolla ajaa tien reunaan. Jopa kapeilla yksityisteilläkin ajoradan leveys mahdollistaa ohittamisen kun edelläajava siirtyy tarkasti tien reunaan ja pysähtyy. Onnistuuhan kohtaamisetkin näillä teillä, miksi ohitus ei onnistuisi?
Pakko vastata sulle sen verran, että kyllä on olemassa niinkin kapeita teitä joilla yksinkertaisesti ei voi väistää toista. Tai no, voi väistää mutta se tarkoittaa sitä, että toinen auto ajaa ojaan (tai jonnekkin muualle mihin kulkuneuvoa ei ole tarkoitettua) ja se ei ole pitkällä tähtäimellä kovin taloudellista touhua.
- Asfaltinlevittelijä
herpderpdörp kirjoitti:
Pakko vastata sulle sen verran, että kyllä on olemassa niinkin kapeita teitä joilla yksinkertaisesti ei voi väistää toista. Tai no, voi väistää mutta se tarkoittaa sitä, että toinen auto ajaa ojaan (tai jonnekkin muualle mihin kulkuneuvoa ei ole tarkoitettua) ja se ei ole pitkällä tähtäimellä kovin taloudellista touhua.
Semmoisella tiellä ei voi olla kovin vilkas liikenne.
- Road side crash
Annan tietä kirjoitti:
Silloin kun poliisilla on sininen vilkku päällä niin se tarkoittaa että tietä on annettava välittömästi kun siihen tulee tilaisuus. Ei niin kapeita teitä olekaan, että missä ei sopisi ohittamaan, kun kunnolla ajaa tien reunaan. Jopa kapeilla yksityisteilläkin ajoradan leveys mahdollistaa ohittamisen kun edelläajava siirtyy tarkasti tien reunaan ja pysähtyy. Onnistuuhan kohtaamisetkin näillä teillä, miksi ohitus ei onnistuisi?
Tarkoitin että jos pysäytetään niin on turvallisempaa pysähtyä levikkeelle kuin tien varteen. Jos poliisi on päästettävä ohi niin se varmasti onnistuu useimmissa tapauksissa väistämällä pientareelle.
- jepulis,.,
Asfaltinlevittelijä kirjoitti:
Semmoisella tiellä ei voi olla kovin vilkas liikenne.
ja sellaisella tiellä on tuskin koskaan nähty poliisia
- markka volvonen
Ylinopeussakko kirjoitti:
Kyllä vaan tartee reagoida siihen siniseen valoon, ja heti. Kävi tässä noin 20 v sitten niin, että kun en heti kapealla tiellä reagoinut, niin poliisilta tuli moitteita kun pysähdyin vasta seuraavalle bussipysäkille.
20v vuotta sitten poliiseilla ei tainnut olla käytössä punaista pysäyttämisvaloa eli joutui arvailemaan ajavatko minua takaa vai jotain muuta.
Jos eivät ohi menneet niin sitten minua.
- iwefjiwoejiorejore
Kyllä minäkin olen kuullut niin että punainen valo on se pysäytysvalo nykyään, 20 vuotta sitten asiat olivat vielä ehkä eri tavalla.
Ei ole kyllä itselle muuta pysäytystä kohdalle sattunut kuin puhallusratsiaan poliisin käsimerkistä pysäytetty. Puhallan aina nollat koska en käytä alkoholia ollenkaan. - cuppe
Puhalsin 0,3 vaikka en ole ottanut huikkaakaan 12 vuoteen..........
Arvatkaapas mikä oli syynä???????????- yöhoitaja
Sehän on se käsidesi !
- Vallilan Henkka
Karkit eli Fazerin liköörikonvehdit tai Lidlin konjakkimarsipaani.
- cull*
yskänlääke
- verot piikissä, va?
Siniset valot: Anna tietä.
Punainen mukana; Pysähdy
Puhalluksen tulos on lähes aina nolla ja autoilija tietää sen joten hänellä ei tule edes mieleen vaatia poliisia sanomaan mittaustulosta. Tosin yleensä poliisi sanoo jotta kunnossa on tai muuta vastaavaa.
Sen sijaan täpärätissuttelijoita kovin kiinnostaa menikö yli 0,5 tai peräti 1,2 "parin kaljan" jälkeen, jotka joi mummolassa seitsemän viikkoa sitten. Heillekkin asiasta tiedotetaan varmuudella, ennemmin tai myöhemmin.
Epäselväksi jäi pysäytyksesi ja sakkosi syy mutta itseppä tiedät mihin rötökseen olet syyllistynyt.
Minä pidän asiallisista, turhia höpöttämättömistä poliiseista. Hoidetaan asia ilman joutavaa suunpieksäntää, kuten se hoitaa pitää. Sen isompaa ystävällisyyttä en kaipaile kuten en kaipaile mitään testosteronitärkeilyäkään.- jotain opittu
Mitä vähemmän puhutaan, sitä parempi. Kerran ajoin reipasta ylinopeutta ja yllätyin mitä kaikkea olin tullut sanoneeksi siinä jutustellessa, kaikki löytyi papereista ja paikan päällä puhutultaessa tunnustettuna.
Enpä ole sen jälkeen törttöillyt liikenteessä, mutta sen opin että jos olen tehnyt jotain niin poliisille vastaan vain kysymyksiin.
- näin on
Kyyläthän on vakavasti mielenvikaisia tussari pellejä joilla on mahdoton pätemisen tarve.
Siksi aloittajan kertoman mukainen kusipäinen toiminta on näille olioille tyypillistä.- Hehee..
Kyllä sinäkin sitten kerjäät apua näiltä "mielenvikaisilta" kun se paikka tulee! Ja sellainen paikka voi tulla kenen tahansa kohdalle koska vaan. Eikö?
- rännillä
Kun minäkin olin 17- ikäinen, pollarit olivat täysiä konnia, jotka meitä nuoria vainosivat. Kummasti tuo ajatus on muuttunut. Nykyään nähdessäni poliisin , niin tulee mieluummin sellainen turvallisuuden tunne.
- Oletko joku jumala?
Mitäpä jos et ottaisi lainkaan jos on tarkoitus ajaa?
- Sasupunanen
Tiedoksi vain , että on monia sivistysvaltioita, joissa poliisilla ei ole oikeutta ratsata muuten vain selvittääkseen auton tai mopon kuntoa.
Töppäämisestä rangaistaan kyllä. - Yetska
Siniset??? Eikös ne ole punaiset takana, mitkä pyytävät edessäajavaa pysähtymään, vai onko laki tässä kohtaa muuttunut???
- Yetska
Ja sit vielä, että se "autoon liittyvä juttu" saattaa olla seurausta siitä, että ajat mahdollisesti rattijuopppona. Esim. takavalosta polttimo palanut. Tätä humalainen rattiin lähtiessään harvemmin alkaa korjaamaan...=)
- JärkyttynyT
Tässä se taas nähdään, kun ei ole "varaa" käydä autokoulua, vaan hankitaan kortti joillain isukin opetuksilla. Sitten ei edes tiedetä poliisin punaista pysäytysvaloa, ja luullaan sinistä pysäytysvaloksi... Kaikkea sitä saa kuulla. Ja tällaiset uunot vielä autoa ajavat.
- 20+14
ja ambulanssissa punaiset majakat, paloautoissa vihreät ja pieniä ukkeleita siellä täällä.
- Hämmentynyt
Itse ajelin tässä yksi yö kotia kohti ja vastaan tuli auto pitkät päällä. Ajattelin hyväntahdon eleenä räpäyttää pitkiä nopeasti vastaan tulijalle, koska lisävalot itseä häikäisivät. Vastaantuleva auto olikin poliisi, joka laittoit siniset valot päälle ja pysähtyi keskelle tietä, pysähdyin sitte lähimpään risteykseen ja odottelin että poliisit ajaisivat luokseni. Jatkoivat kuitenkin vain matkaa tästä, eivätkä tulleet pysäyttämään. Mistähän tässä oli kyse?
- oletpas mulkku
Oletpas mulkku, ai lisävalotkin, etkö pässi tajua mitään. Senkuin ajelet vaan kotia kohti, sehän se tärkein taisi olla, siis kotiin.Voih ja yäk sinun hölötyksiä.
- edelleen hämmentynyt
oletpas mulkku kirjoitti:
Oletpas mulkku, ai lisävalotkin, etkö pässi tajua mitään. Senkuin ajelet vaan kotia kohti, sehän se tärkein taisi olla, siis kotiin.Voih ja yäk sinun hölötyksiä.
Vai että oikein mulkku. Väsyneenä kun ajoin ja valot ottivat erittäin pahasti silmiin. Vielä kun olen yliherkkä kirkkaille valoille ja minulla on taipumusta saada näistä mikreeniä. Selitäppäs vielä, mitä mulkkua tässä oli?
- Koita ymmärtää.
edelleen hämmentynyt kirjoitti:
Vai että oikein mulkku. Väsyneenä kun ajoin ja valot ottivat erittäin pahasti silmiin. Vielä kun olen yliherkkä kirkkaille valoille ja minulla on taipumusta saada näistä mikreeniä. Selitäppäs vielä, mitä mulkkua tässä oli?
Se on heikkohermoinen kyttä tai kytän p-rseennuolija. Ihme, etteivät yrittäneet sakottaa, kun eivät kestä tekemistensä kyseenalaistamista yleensäkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840