Muutama vuosi sitten Unkarilaista Varya Akulovaa pidettiin maailman vahvimpana tyttönä. Nyt pidetään venäläistä 14v Maryana Naumovaa supertyttönä...
Mua kiinnostaisi tietää mihin nämä luonnonoikut sitten pystyvät tavallisissa punnerruksissa, penkissä, jalkaprässissä, leuanvedossa, hauiskäännöissä ym!?
Näitä tyttöjä hehkutetaan, mutta miksi missään ei kerrota heidän perustukosistaan yhtään mitään!? Mua vähän isompikokosena jätkänä kyllä kiinnostaa faktat tuloksissa..
ETTÄ MITEN VAHVOJA NÄMÄ OVAT, pystyykö saman kokonen treenaava jätkä heittelee noita 6-0 vai pärjääkö nollle kädenväännössä painissa ammattilainenkaan??
Voimamimmit
11
621
Vastaukset
- athletics rules
Esim. Riihimäellä viikonloppuna suomalainen 14-vuotias tyttö on nostanut raw-voimanostossa penkkipunnerruksessa 23-vuotiaiden SE:n 80 kg. Raw-maastanostossakin 23-vuotiaiden SE 125 kg. Suomen voimanostoliiton sivuilta löytyi faktaa. Kyseessä on nuori ikäkausiennätyksiä tehtaillut yleisurheilijatyttö. Taitaa pitää paikkansa, että kohtuuhyvä yleisurheilija olisi huippu aika usein jossain muussakin lajissa, sen verran vaativaa on esim. heittäjien voimaharjoittelu.
- Vahvat likat = HOT
Googlettakaapas sellainen tytteli kuin Zoe Smith, brittien alle 18v olympiavoittajatytteli..painoa 56 kiloa ja takakyykky 150. Tuota kun pääsisi jyystämään joka rakoon niin HUHHUH!
- Love dat girl
Eihän tuo mulatti ole mitään Anna Everiin verrattuna. Siinäpä vasta upea likka, muuta mies voisi toivoakaan.
- <333333
Aneta Florczyk
- olentosiviisas
Se ryssä likka ei ole mikään luonnon oikku. Tutkijat tutkivat sen geenit. Ja toteamus oli vaan, että treenannnu vauvasta asti vitun kovaa. Sillä roikku paino pussit ranteissa ja nilkoissa jo sillon, kun se osas vaan kontata...
Niitähän on niitä luonnon oikkujakin.- mis faktat
No miksi missään ei kerrota oikeita tuloksia mihin se pystyy!!!!???
- lällällääääää
En kerro!!!
- jeppisbo
15-vuotias tyttö on näköjään nostanut raakapenkistä 100,5 kg, aikuisten SE-lukemat ja 18-vuotiaiden maailmanennätysraudat samalla. Pietarsaaressa on elokuussa SVNL:n raakapenkin SM-kisat, kannattanee käydä katsomassa.
- anna
jeppisbo: se 15v on 84kiloinen tyttö, heille maailmanennätysraja penkkiin on 100kiloa joka vastaa esimerkiksi 52kiloisen tytön 60kilon penkkitulosta, joka ei kovin mahdoton ole. 100kg kuulostaisi vain niin suurelta nuorelle tytölle.
- strongandclean
anna kirjoitti:
jeppisbo: se 15v on 84kiloinen tyttö, heille maailmanennätysraja penkkiin on 100kiloa joka vastaa esimerkiksi 52kiloisen tytön 60kilon penkkitulosta, joka ei kovin mahdoton ole. 100kg kuulostaisi vain niin suurelta nuorelle tytölle.
Kyseisen nostajan paino on ollut eri kisoissa n. 81 kg, myös ME-nostossa 102,5 kg.
Jotkut tosiaankin laskevat wilksin pisteillä kuka on vahvin, mutta en ole nähnyt yksissäkään kisoissa sellaisia tankoon kuormattavan ;) Eiköhän siellä metallissa lue lbs tai kg. Enpä olisi uskonut kenenkään vähättelevän tuotakaan tulosta. - check livescoresheet
anna kirjoitti:
jeppisbo: se 15v on 84kiloinen tyttö, heille maailmanennätysraja penkkiin on 100kiloa joka vastaa esimerkiksi 52kiloisen tytön 60kilon penkkitulosta, joka ei kovin mahdoton ole. 100kg kuulostaisi vain niin suurelta nuorelle tytölle.
Kesällä MM-kisoissa kultaa voittanut ja kaksi raakapenkin IPF:n dopingtestattua ME-tulosta (100 kg ja 102,5 kg) nostanut suomalaistyttö ei ole koskaan painanut väitettyä 84 kg:a, kisapaino ollut n. 79-81kg. Tarkista faktat ennenkuin julkisesti toista herjaat niinkin henkilökohtaisesta seikasta kuin paino nuorelle tytölle saattaa olla.
15-vuotiaalle ehdottoman puhtain keinoin urheilevalta tytöltä 102,5 kg on mielestäni ihan hyvin nostettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465720Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2405511Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2352983Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,822742Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171482496- 702139
Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina492026- 711868
- 2131784
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871389