Olen muutaman kuukauden ajan syönyt Citalopramia aluksi 10mg viikon, jonka jälkeen nostettiin 20mg. Jossain vaih. nostettiin 40mg. Nyt olen omin päin tiputtanut annosta, ensin otin 20mg päivittäin, sitten puolikkaan siitä jonkin aikaa. Nyt olen yrittänyt ottaa sen puolikkaan jokatoinen päivä, mutta huomaan että kun pidempi aika lääkkeen ottamisesta, minulle tulee kamala olo.. Hermoissa/iholla/aivoissa (missä lie?) tulee sykähdyksiä, enkä pysty kunnolla kohdistamaan katsettani tiettyyn yhteen paikkaan. Huimaa oudolla tavalla... Hankalaa työelämässä.. Mitenköhän siis onnistuu tuo lopettaminen niin että ei olis ihan mahdottoman huono vointi.. henkisesti kuitenkin voin todella hienosti :)
ystäväni, joka söi samoja lääkkeitä, pystyi lopettamaan käytön kerrasta ilman sivuvaikutuksia... kumpa vain minäkin voisin..
ystäväni, joka söi samoja lääkkeitä, pystyi lopettamaan käytön kerrasta ilman sivuvaikutuksia... kumpa vain minäkin voisin..
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lueskellessani nuita muiden kirjoituksia, tulee hyvin epätoivoinen olo.. Miksi meninkään aloittamaan lääkkeiden syönnin.. Pystynkö koskaan lopettamaan kokonaan.. :/ Olisikohan mitään keinoa, millä laimentaisi vieroitusoireita..