Tässä kaksi esimerkkiä siitä, kuinka Yeshua muutti Jumalan Lakia.
Matt. 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan.
TOORA:
2. Moos. 20:12 "Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että saisit elää kauan siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.
YESHUA:
Luuk. 14:26 "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni.
Matt. 10:21 "Veli antaa veljensä surmattavaksi, isä lapsensa, ja lapset nousevat vanhempiaan vastaan ja tuottavat heille kuoleman"
TOORA:
5. Moos. 24:1 "Jos avioliiton solminut mies lakkaa pitämästä vaimostaan havaittuaan hänessä jotakin epämieluista, hän voi kirjoittaa vaimolleen erokirjan ja lähettää hänet luotaan.
YESHUA:
Matt. 5:32 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka hylkää vaimonsa muun syyn kuin haureuden tähden, ajaa hänet aviorikokseen. Ja aviorikoksen tekee myös se, joka nai miehensä hylkäämän naisen.
Yeshua ja Toora
8
82
Vastaukset
- KTS (Ei kirj.)
No näähän on selkeitä parannuksia vanhaan skeidaan lakiin.
HYVÄ! - ddkkkdKäyttäjätunnus
Niin juuri.Laki on vanhentunut monelta osin enää ei kivitetä eikä tuhota muita kansoja,
pidetä montaa vaimoa, osteta orjia,eläimiä jne.
jeesus oli liberaalijuutalainen aikaansa edellä.
Monet muutkin profeetat tähdensivät samaa: inhimillisyys on ennen lakia - Uuden Liiton Yeshua
opettaa: "Rakasta Herraa ja lähimmäisiäsi!" Tähän sisältyy kiveen kirjoitettu kymmenen käskyä. HalleluYeshua, sillä Herra on hyvä ja armonsa pysyy aina.
Kuitenkin tärkeää on meidän ihmisinä ymmärtää että meidän aikamme maan päällä on pituudeltaan ennaltatietämätön ja sydän Jumalan armosta jaksaa verta pumpata elimistössämme, joten rakastetaan Yeshuaa ja turvataan armoonsa ja tehdään myös lähimmäisille kuin itsellemme tahtoisimme tehtävän. - Yeshua täydensi
Jumalan opetuksen ja autuaat kaikki, jotka rakastaa Yeshuaa, amen, halleluYeshua!
Jeesus:
Jos kätesi viettelee sinua hakkaa se poikki, jos silmäsi viettelee, revi se irti.
Oliko jeesus hammu-rabbi?- Yeshua vapauttaa
synneistä ettei tarvitse äärimmäisiin tekoihin kenenkään ryhtyä. Herra on hyvä!
- Jisreel
Te eksytte kun ette tunne kirjoituksis ettekä Jumalan Voimaa!
- KTS (Ei kirj.)
Mitä Jeesus edellä, sitä Talmud perässä.
HYVÄ!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111416- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565884Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624779- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843487
- 803250
- 481741