En kai voi olla..vai voinko?

Olen syönyt pillereitä lähes 10vuotta.. Parin viikon sisällä olen nyt kolme kertaa ollut miehen kanssa. Minulla on ollut vetistä ripulia(johtuen lääkekuurista). Voiko tuo ripuli heikentää pillereiden tehoa? Pillerin olen kyllä muistanut ottaa joka päivä.. Menkat jäi nyt kuitenkin tulematta.. Päänsärkyä ollut, vihlontaa, kuplimista ja kihelmöintiä alavatsassa. Väsymystä, palelua.. Toki käyn testin ostamassa.. Mutta olisi kiva kuulla muiden mielipiteitä..
7112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yasmin-pillereiden ohjeissa lukee = ''Jos oksennat 3-4 tunnin sisällä Yasmin-tabletin ottamisesta tai sinulla on vaikea RIPULI, vaikuttavat aineet eivät ehkä ehdi imeytyä kokonaan elimistöösi. Tilanne on lähes sama kuin jos unohtaisit ottaa tabletin.''

Eli voi olla mahdollista, että ehkäisyteho on huonontunut. Ei kannata hätäillä raskaustestin kanssa, sillä liian aikasin testattuna raskaustesti saatta näyttää väärää tulosta.

Äänestä

Kiitän vastauksesta :) Meliane-pillereitä olen syönyt. Ja tosiaan niissähän näkyi olevan tuo sama teksti. Huomenna pitäisi aloittaa uusi liuska. Kuinka kauan minun kannattaisi sen testin kanssa vielä odotella?

Äänestä

Mikäli ehkäisyteho on heikentynyt ja ovulaatio on tapahtunut, kannattaa testi tehdä noin 19-22pv edellisestä yhdynnästä. Jos tulee nega, etkä luota tulokseen, kannattaa tehdä uusi testi noin viikon kuluttua.

Millä pilleri viikoilla olet ollut yhdynnässä?

Äänestä

Kiitos jälleen :) Yhdynnässä olin toisella ja kolmannella viikolla..

Äänestä

Kuulumisia... Nyt on vajaan viikon verran ollut järkyttävää pahoinvointia, mikä kuitenkin helpottaa päivän aikana.. Myös oksennus tullut. Alavatsassa tuntuu inhottavaa menkkakipua ja vihlontaa. Lisäksi rintoja alkanut särkemään.. Jotenkin en kuitenkaan jaksa uskoa, että ehkäisyteho olisi niin paljon heikennyt, että olisin raskaaksi tullut... Pitää se testi kuitenkin tehdä.. Onko muille käynyt samoin?

Äänestä

No tee se raskaustesti!

Äänestä

Testi tehty ja negaa näytti..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YesOrNo? kirjoitti:

Olen syönyt pillereitä lähes 10vuotta.. Parin viikon sisällä olen nyt kolme kertaa ollut miehen kanssa. Minulla on ollut vetistä ripulia(johtuen lääkekuurista). Voiko tuo ripuli heikentää pillereiden tehoa? Pillerin olen kyllä muistanut ottaa joka päivä.. Menkat jäi nyt kuitenkin tulematta.. Päänsärkyä ollut, vihlontaa, kuplimista ja kihelmöintiä alavatsassa. Väsymystä, palelua.. Toki käyn testin ostamassa.. Mutta olisi kiva kuulla muiden mielipiteitä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu