Ihalainen lopettaa orjatyöt suomesta ja näin saadaan valtava määrä uusia työpaikkoja.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1635572
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1635572
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jaa kukahan ne työpaikat kustasntaa..keksis vaan.
www.ikl.fi
Tietenkin työntekijät itse. Ei työt mihinkään lopu, kyllä ne edelleen tehtävä on. Jos firmoilla ei ole ilmaista vaihtoehtoa, palkkaavat he duunarin. Työmies aina palkkansa on ansainnut. Pomonsakin.
Ei työläinen luo työpaikkoja - vanha wiisaus
Jaa, kyllä työ luo työtä.
Kotimaan markkinat kuolee heti jos kukaan ei maksa palkkaa.
Ihalainen lopettaa Suomesta kaiken muunkin työn.
Ketjun aloittajalta täytyy kysyä ihan vilpittömästi:
Oletka tyhmä tai yksinkertainen? Toinen todennäköinen vaihtoehto on provoileva trolli?
Sen verran älytön oli tuokin viesti.
Vai lopettaa. Tämän hallituksen aikana ne ovat kaksinkertaistuneet, joten miksi Ihalainen mukamas lopettaisi tällaista ihmistä alentavaa ja loukkaavaa orjatyötä. Yritykset tahallaan käyttävät näitä ihmisiä ilmaistyöntekijöinä "harjoittelija" nimikkeellä ja heti, kun mahdollista ottavat uuden tilalle. Todella outoa toimintaa. Jos henkilö palkattaisiin sen jälkeen normaaliin työhön asia olisi toinen, mutta ei heitä palkata, käytetään vaan hyväkseen. Sellaiseksi tämä yhteiskunta on mennyt tämän hallituksen ja edellisen (kok.) on istunut hallituksessa koko ajan ja sallinut tällaisen häpeällisen heikompiin kohdistuvan orjuuden, samalla vienyt kaikilta heikompiosaisilta tevrys ym. palvelut. Harmaa talous kukoistaa, kiitos tämän hallituksen kok. sdp, vihreät, vasemmisto, rkp ja kristilliset. Näille puolueille ei merkitse vähäosaiset ym. yhtään mitään, siltä tämä nyt väkisinkin näyttää.
Suomi on muuttunut EU:ssa yhteistyön harrastajasta jarrumieheksi. Sanoittiin aamulla radiouutisissa,
Luulisi tämän perussuomalaisia tyydyttävän ,täh?
Meidän onkin jarrutettava sitä ns. kehitystä, joka ei ole Suomen etujen mukaista. Meillä oli ennen hyvin toimeentuleva omavarainen maatalous, mutta eu-direktiivien myötä se ajettiin alas ja koko ajan vauhti on alaspäin. Joudumme siis ostamaan väkisin muilta eu-mailta elintarvikkeita, jotka ovat laadultaan heikompia, kun omamme. Olemme menossa eurobondeihin ja liittovaltioon ja ihan hallituksen myötävaikutuksella. Se, joka ei näe totuutta, avatkoon silmänsä hyvinkin nopeasti. Joudumme maksumiehiksi pankkejen ylivelkaantumisen takia ja kaikki tämä johtaa siihen, ettei Suomessa ole kohta työpaikkoja, ei myöskään veronmaksajia ja se taas tietää sosiaaliturvan alasajoa, joten miettikääpä onko perussuomalaiset todellakaan väärässä tässä rahajaossa. Haluammeko olla Saksan ja Ranskan talutusnuorassa ja noudattaa kiltisti kaikkia niitä älyttömiä säännöksiä, jota se aikansa kuluksi laatii? Mikä on Suomen etu, on tämän kansan etu. Hallituksen porukat ovat auliisti unohtaneet sen tosiasian, että meillä ei ole varaa rahoittaa enää muiden maiden pankkeja, mutta olemme jo nyt niin syvällä suossa, että jos maat eivät suoriudu lainoistaan, Suomi maksaa ja olemme jo nyt nettomaksajina koko touhussa, mutta hallituksen Stubit ym. keikarit vaan eivät tajua sitä tosiasiaa, että ilman veronmaksajia, ei ole heilläkään juurikaan töitä, saati sitten johtajapaikkoja.
Aina löytyy mediajuttuihin haastateltavaksi palkattomuuteen tyytyväinen sankari :) Ei suinkaan propagandaa.
Kahvila Sävyn kaikkien aikojen toinen harjoittelija Bohm tekee työtä palkatta, mutta se ei häntä haittaa.
– Mä saan korotettua työttömyyspäivärahaa. Tämä on kuitenkin matalapalkka-ala, niin ei se hirveästi eroa työkavereiden palkasta. On tämä mielekkäämpää tekemistä kuin lorvailla himassa, Bohm kehuu.
Kahvila Sävyn yrittäjä vierastaa itsekin ilmaista työvoimaa. Bohmin hän otti pitkin hampain.
Että jos on mahdollista ottaa ilmainen työntekijä, niin kyllä aika moni ottaa. Eikä mun mielestä siitä saa syyllistää. Jos halutaan, että ilmaista työtä ei tehdä, niin sitä ei pidä olla tarjolla. Ei se sen ihmeellisempää ole. Pakko niihin olis palkata joku tekemään, jos ei olis tarjolla ilmaisia työntekijöitä.
hitaat on mädäntyvän yhteiskunnan kiireet tuossakin asiassa,jota harrastaettu ainakin 20v,mutta
nyt peli todella sairasta...aivan parantumattomaan syöpään verrattavaa toimintaa.
ilmaistyön teettäminen kertoo työnantajan moraalin täydellisestä loppumisesta ja päättäjien täydellisestä välinpitämättömyydestä ihmisten toimeentulon suhteen.
kun tuo käytäntö osoittaa nykyisen "hyvinvointivaltion" toiminnan tasoa ja hyväksyntää, varokaa tulevaa aikaa.
Orjamarkkinathan luotiin aikana jolloin Ihalainen oli SAK:n pomo, muistaako kukaan Ihalaisen sanoneen edes yhtä poikkipuolista sanaa orjamarkkinoista.
Minä en muista.
Vai poistaa tämä Ihalainen orjatyöt?! Isompaa bullshittiä tuostakaan vois tuskin vääntää!!
Ihalainen on ollut jo edellisessä toimessaan ammattiyhdistysliikkeen pomona tyypillinen työläisten kuppaaja! Palkat huippuluokkaa, toisin kuin riistetyillä pätkä yms. työläisillä.
Samaa kastia kyseinen demaripösö on kuin edeltäjänsä, saman puolueen Tarja Filatov ja Liisa Jaakonsaari, pelkkiä kusettajia ja huono-osaisten olojen kiristäjiä kaikki tyynni!!
En ymmärrä kuinka narussa vietäviä pässejä koko duunarikaarti on?? Toisaalta nuohan ovat kusettaneet eniten työttömyyden kiroukseen joutuneita, tämä joukko on ollut heidän päätöksistään ja toiminnastaan päätellen täydellistä yhteiskunnan pohjasakkaa!!
Demaripäättäjät ovat jopa pahempia kuin kopeat kokoomuspässit!!
Nämä päätelmät hyvin pitkän aikavälin tarkastelun tuloksena!
no just just, kokoomus on perseestä ja syvältä sieltä, demarit ovat aina pitäneet tavalisen ihmisen puolta, joten puhut pelkkää paskaa.
Kookomus on istunut hallituksessa monta kautta ja koko ajan vaan orjatyöt ovat lisääntyneet.