Liettua: kansa ei halua ydinvoimaa

Sodassaan kansaa vastaan ydinvoima on saamassa rökäletappion Liettuassa. Niin käy lähes kaikkialla, missä kansan mielipidettä kysytään kansanäänestyksellä (Sveitsi ainoa poikkeuss?).

"Kun äänistä oli laskettu 45 prosenttia, 64 prosenttia vastusti uuden ydinvoimalan rakentamista ja 36 prosenttia kannatti, Liettuan keskusvaalilautakunta kertoi. Keskusvaalilautakunnan mukaan on epätodennäköistä, että vastustajien ja kannattajien voimasuhteet muuttuisivat ääntenlaskun edistyessä."
http://yle.fi/uutiset/liettualaiset_tyrmaamassa_uuden_ydinvoimalan_rakentamisen/6335056

Ydinvoima on sotaa kansaa vastaan.
1668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kansanäänestystulos on vielä avoin, sillä se on pätevä vain jos yli 50 % äänioikeutetuista osallistuu äänestykseen. Tuon 50 % rajan saavuttamisesta ei ole vielä varmuuttaa, kun suurten kaupunkien ääniä on laskematta. Jos tuo ehto täyttyy ja yli 60 % vastustaa hankettaa, on hallituksen vaikea tehdä rakentamispäätöstä, vaikkei siihen ole juridista estettä.
Yli 60 % Liettuan käyttämästä energiasta tuodaan ulkomailta ja 80 % siitä Venäjältä. Esim. maakaasussa Venäjällä on monopoli jolloin se voi sanella hinnan.

Äänestä

Aivan Liettuan rajan läheisyyteen tulee Venäläinen ydinvoimala eikä sen käyttöön ja toteutukseen ole Liettualaisilla mitään sanomista.Mutta itsehän tiensä valitsivat.Tosin vaaleja tulee aina uusia, mutta etu meni jo.

Äänestä
  • Tosiaankin, Kaliningradiin on jo rakenteilla VVER-1200 reaktori ja toisen rakentaminen on tarkoitus aloittaa pian. Lisäksi Valkovenäjä on tehnyt Venäjän kanssa sopimuksen kahden VVER-1200 reaktorin rakentamisesta Liettuan rajan tuntumaan. Nämä tulevat käyttöön vuosikymmenen vaihteen tienoilla.

    Äänestä

  • Amazing kirjoitti:

    Tosiaankin, Kaliningradiin on jo rakenteilla VVER-1200 reaktori ja toisen rakentaminen on tarkoitus aloittaa pian. Lisäksi Valkovenäjä on tehnyt Venäjän kanssa sopimuksen kahden VVER-1200 reaktorin rakentamisesta Liettuan rajan tuntumaan. Nämä tulevat käyttöön vuosikymmenen vaihteen tienoilla.

    Eikä Liettualla tai kansalaisilla ole mitään sanomista noiden naapurien tekemisiin.Kunhan ostavat kalliilla.

    Äänestä

Viimeisimpien tietojen perusteella äänestysprosentti ydinvoimaäänestyksessä näyttäisi menevän yli 50 % eli tulos on pätevä. Vajaa 63 % vastusti ja 34 % kannatti uuden ydinvoimalaitoksen rakentamista. Äänioikeutetuista siis noin 33 % vastusti 18 % kannatti. Tältä pohjalta uuden hallituksen lienee vaikeata tehdä rakentamispäätöstä, vaikkei kansanäänestys olekaan sitova.

Äänestä
  • Tuon seurauksena Viro ja Latvia eivät ole enään siroksissa 3 valtion kimppaan.Tietysti viralliset päätökset sen lopullisesti päättävät.Kuitenkaan ne eivät halua olla Venäjän energian varassa, joten mitä tästä seuraakaan?

    Äänestä

Valitseeko Liettua Saksan tien kalliin sähkön maaksi ?

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/ydinvoiman jatto nakyy saksan sahkon hinnassa/201210283127

" Saksalaisten kuluttajien uusiutuvan energian tukimaksut nousevat ensi vuonna 47 prosenttia. Tuen tarvetta kasvattaa ennustettua suurempi uusiutuvan energian tarve Saksan hallituksen päätettyä luopua ydinvoimasta.

Sähkön hintaan lisättävä uusiutuvan energian tuki nousee ensi vuonna 5,3 senttiin kilowattitunnilta, kertoivat Saksan sähköverkosta vastaavat yhtiöt maanantaina. Tukea kerätään sähkön hinnan kautta runsaat 20 miljardia euroa. Tänä vuonna lisämaksu on 3,6 senttiä kilowattitunnilta.

Sähkönenergian markkinahinta Pohjoismaiden sähköpörssissä oli maanantaina 3,5 senttiä kilowattitunnilta ja Suomen aluehinta 4,2 senttiä kilowattitunnilta. Saksan kuluttajatuki ylittää selvästi pohjoismaisen sähköenergian hinnan.Saksan sähkön hinta on EU:n huippua. Kuluttajahinta oli toukokuussa 25,4 senttiä kilowattitunnilta. Suomessa sähkö maksoi EU:n tilastojen mukaan 15,7 senttiä. "

Äänestä
  • Tämä oli odotettavissa, mutta kauanko tuollaista ylimääräistä maksua kestävät.Saksa on nyt itsekin kusessa erilaisten maksujen kanssa ja Merkelin reissu Kreikkaan oli esimakua tulevasta.Eräs kansanedustaja totesi jo 3 vuotta sitten että ryminä alkaa Euroopan taloudessa.Kaikki naureskelit silloin, mutta entäs nyt.Kaikki tietysti tietävät kenestä on kyse.

    Äänestä

Aloittaja

Kansa voitti taistelun selkeästi, mutta ydinvoiman sota kansaa vastaan jatkuu.

"Greenpeace onnittelee liettualaisia selvästä ei-äänten voitosta sunnuntaisessa kansanäänestyksessä ydinvoimasta. 63 prosenttia äänestäjistä äänesti Visaginasin ydinvoimahanketta vastaan."
http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/lehdistotiedotteet/Greenpeace-onnittelee-liettualaisia-ydinvoiman-torjumisesta-kansanaanestyksessa/

Kansanäänestyksen tulos ei ole sitova, joten odotettavissa on ydinpuuhaajien uusi invaasio Liettuan kansaa vastaan.

Äänestä

http://www.reuters.com/article/2012/10/15/lithuania-nuclear-idUSL5E8LFHUF20121015

" With results counted from all but a handful of Lithuania's districts after Sunday's referendum, 62.74 percent voted "No", while 34.01 percent were in favour.

Turnout was about 52 percent, just over the threshold to make the referendum valid."

Liettuan kansan mielipide ydinvoimalan rakentamisesta;

- 32,7% vastusti ydinvoimalan rakentamista
- 17,7% kannatti ydinvoimalan rakentamista
- 48,2% ei osallistunut kansanäänestykseen tai ei kertonut mielipidettään

Liettuan ydinvoimalahanke ei toteudu nykyisellään, mutta sen toteuttaminen jollain toisella tavalla on yhä mahdollista.

"Leaders of the two opposition parties which did best in the election said the project could not go ahead in the form it is in now, but did not rule out proceeding once they had more information, especially about financing.

"We are not anti-nuclear power."

Äänestä

Pieni tarkennus Liettuan äänestystuloslukuihin:

Liettuan kansan mielipide ydinvoimalan rakentamisesta;

- 32,7% vastusti ydinvoimalan rakentamista
- 17,7% kannatti ydinvoimalan rakentamista
- 49,6 % ei osallistunut kansanäänestykseen tai ei kertonut mielipidettään

Liettuassa ydinvoimakantansa ilmaisseiden määrä ylitti juuri ja juuri 50%:n rajan.

Äänestä
  • Liettuassakin on vahva venäläisperäinen väestönosa.Kyllä heidänkin mielipiteensä vaikuttaa siltä että sähköä saadaan Venäjältä.Oman maan tuotantoon ei niin väliä.

    Äänestä

  • Naapuri myy kirjoitti:

    Liettuassakin on vahva venäläisperäinen väestönosa.Kyllä heidänkin mielipiteensä vaikuttaa siltä että sähköä saadaan Venäjältä.Oman maan tuotantoon ei niin väliä.

    Muistaakseni Liettuankin rannikolla laivat keikkuivat ankkureissaan, varmaankin aaltojen vomasta.

    Äänestä

  • aaltovoimala kirjoitti:

    Muistaakseni Liettuankin rannikolla laivat keikkuivat ankkureissaan, varmaankin aaltojen vomasta.

    Muistaakseni Liettuankin rannikolla on talvella jäätä.

    Äänestä

My friend is a Liethuan, or Lithuanian as its prenset form, and it is 100% sure he don't want uranium nuclear power plant to the country. He could not vote, because he was far-away, but his answer is so clear - NO .

Äänestä
  • Aloittaja

    "Liettualainen ystäväni on 100% varvma, ettei halua uraaniydinvoimalaa maahan. Hän ei voinut äänestää, koska oli kaukana, mutta haänen vastauksensa oli täysin selvä: EI."

    Your friend knows what means 'sustainable development'!
    "Ystäväsi tietää mitä tarkoittaa 'kestävä kehitys'!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5836427 kirjoitti:

Sodassaan kansaa vastaan ydinvoima on saamassa rökäletappion Liettuassa. Niin käy lähes kaikkialla, missä kansan mielipidettä kysytään kansanäänestyksellä (Sveitsi ainoa poikkeuss?).

"Kun äänistä oli laskettu 45 prosenttia, 64 prosenttia vastusti uuden ydinvoimalan rakentamista ja 36 prosenttia kannatti, Liettuan keskusvaalilautakunta kertoi. Keskusvaalilautakunnan mukaan on epätodennäköistä, että vastustajien ja kannattajien voimasuhteet muuttuisivat ääntenlaskun edistyessä."
http://yle.fi/uutiset/liettualaiset_tyrmaamassa_uuden_ydinvoimalan_rakentamisen/6335056

Ydinvoima on sotaa kansaa vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu