Ulkoministeri Erkki Tuomioja töppäsi

Dosentti Arto Luukkanen on täysin oikeassa, kun hän pöyristyy Erkki Tuomiojan tapaa kommentoida Venäjän ja Suomen välistä lapsikiistaa. Tuomioja on kommentoinut, että yhteistyö maiden välillä voisi ehkäistä lapsikiistoja.

Tämä antaa ihan väärän kuvan siitä, miten asioita Suomessa hoidetaan. Asioita hoidetaan Suomen lainsäädännön mukaan, ei viranomaisten tai poliittisten tahojen välisillä neuvotteluilla.

http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/120859-erkki-tuomiojan-lysahdys-luxemburgin-illassa-ja-mahdollinen-”maanpetos”

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helinä-keiju3

      Tämä Tuomiojan teko voi vaarantaa venäläislasten turvallisuuden, kun noin korkealla tasolla viestitetään lastensuojeluviranomaisille, että venäläisvirkailijoilta on ensin kysyttävä, ennenkuin lasta suojellaan Suomen lain mukaisesti. Hätätapauksissa ei moiseen olis aikaa.

      • Noin prosentti suomalaislapsista on otettu huostaan. Tampereen sosiaalityön tutkimusten mukaan huostaanotettujen lasten elämäntilanne on vuoden kuluttua huostaanotosta lähes poikkeuksetta parempi kuin ennen huostaanottoa.

        Lapsia ei oteta huostaan kovin kevyin perustein. Nähtiinhän tässä 8-vuotiaan Eerika-tytön surmassakin, että isälle ja ilkeälle äitipuollelle annettiin rajattomasti mahdollisuuksia hoitaa, lue kurittaa ja kiduttaa lasta.

        Vaikka huostaanotto lähes aina parantaa lasten elämäntilannetta, nämä lapset tulevat sellaisista olosuhteista että huostaanotosta huolimatta he jäävät vähemmän koulutetuiksi, jäävät useammin työttömiksi ja heillä on enemmän sosiaalisia ongelmia kuin muilla.

        Huostaanotto on kuitenkin ehdottoman tarpeellinen asia, kun puhutaan lapsen edusta. Suomalaiset viranomaiset ja virkamiehet eivät voi käydä venäläisten kanssa keskusteluja ennen kuin etnisesti venäläinen lapsi huostaanotetaan. Tätä ei mahdollista lapsen etu ja siihen viittaavat löperöt puheet pitäisi pitä ihan omana tietonaan eikä huudella niitä maailman turuilla ja toreilla.


    • Reilu_peli

      Jotenkin alkaa kyllästyttämään tämä lähestymistapa: Keksitään toisten sanomisille merkityksiä, joita niillä ei olekaan ja sitten hyökätään niitä vastaan. Tämä ei vaikuta reilulta ja usein käy, että asianomainen pitää hyökkäyksiä "sanomisiaan" kohtaan niin höpöinä, että ei edes vaivaudu kommentoimaan. Tästä saattaa jäädä virhekäsitys, että "sanomisten" repostelu oli oikeutettua ja jopa sankarillista?

    • NiceNiina

      Veikkaan, että alkoholisoituneelta perheeltä huostaan otettu lapsi on maassamme paremmassa asemassa, kuin itäisessä naapurissamme.
      Outoa välittämistä lapsistaan noilla Venäläisillä. Totuus nimittäin haiskahtaa ulosteelta ja sen kokevat päivittäin miljoonat katulapset viemäreissään.

      http://www.pietarinkatulapset.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe