Onko kokemuksia Triptylin (minulle määrätty fibromyalgiaan) haittavaikutuksista?? Mua on hikoiluttanut muutaman vuoden ja nyt hikoilu on HIRVEESTI lisääntynyt. Koko ajan vesi juoksee. Elämä on yhtä helvettiä kun ei voi edes hiuksiaan laittaa kun vesi juoksee pitkin päätä koko ajan. Nyt en tiedä johtuuko tää Triptylistä vai vaihdevuosista (olen n. 50 v)? Pitäisikö lopettaa Triptyl ja kuinka se lopetetaan? Toisaalta ei ole nyt kipuja eikä unettomuutta.
Triptylin haittavaikutukset
17
36695
Vastaukset
- Fibro myös
Ainekaan mulla ei ole ko. haittavaikutuksia. Tosin hikoiluttaa kyllä, mutta se alkoi jo ennen triptyliä. tiesitkö että hikoilu kuuluu myös yhtenä oireena fibroon?
Sinuna en lopettaisi Triptyliä tuon takia jos muuten auttaa kipuihin ja nukkumiseen. Kannattaa jutella lääkärin kanssa tuosta hikoilusta. Veikkaan et kyseessä on enemmänkin ikään liittyvät oireet:) - anna
Millaisella annoksella Triptyliä fibromyalgiaan?
Itselläni masennukseen 200mg/päivässä. Haittavaikutuksina ajoittainen suun kuivuminen, ummetus ja väsymys (- Plussat ja miinukset
Mä olen ottanut 2x25 mg iltaisin. Mun lääkäri sanoi, että triptyl aiheuttaa hikoilua ja olen yrittänyt vähentää yhteen. Mutta kun ei tule uni tai sitten heräilen aamuyöstä. Muita sivuvaikutuksia en ole huomannut. Fibromyalgiaan se on aivan ok lääke. Luulenkin että hikoilu tulee vaihdevuosista ja lihavuudesta.
- soili
Kuulostaa tutulta. Gynekologini ja Triptyliä määrännyt lääkäri neuvottelivat keskenään ja tuumivat, että vaihdevuosioireista on kysymys. Nyt mietitään hormonilääkitystä. Triptyliä ei kuulemma kannata jättää, jos se hyvin toimii normaaleilla annoksilla. Lääkitystä voi tulla lisää, mutta se kannattaa yrittää kestää.
- entinen käyttäjä
Joo, käytin vuonna 2000 puolen vuoden ajan. Hikoilu oli ihan järjetöntä ja paino nousi 5 kg...
- Pirjo
Minä olen saanut Triptyliä kipu kynnyksen nostamiseen otan iltaisin yhden 90mg tabletin ja kohta minua mukavasti nukuttaa. Paino ei ole noussut eikä ole hikoiluttanut.
- raimaisei7554
Triptyl on Tappo lääke paino nousi 4kk:ssa 8 kg,silmät särkee ja on ruti kuivat ym. oireet,sairaala reissuhan siitä tuli luulin noutajan saapuvan.Lopetin lääkkeen oton,nyt olo on normaali.Muuten ne vieroitus oireet kestää ja PITKÄÄN.......
- tyyt.
Oli aikoinaan kolme vuotta käytössä, pääindikaatio oli nimenomaan fibro. Paino laski tuona aikana useita kiloja, mitään sivuvaikutuksia ei tullut. Nykyisin käytän Lyricaa fibrokipuiluuni.
Vieroitusoireita ei tullut minkäänlaisia, lopetin lääkkeen toki asteittain kuten kaikki antidepr. kuuluu loppettaakin.
Silmät saattavat kuivua monen lääkkeen käytön yhteydessä, onneksi apteekista löytyy mm. "keinokyyneliä", kostutustippaa ym.
Lääkkeethän vaikuttava aina yksilöllisesti. - Onhikiki
Määrättiin pari viikkoa sitten tuo triptyl fibroon, 30mg ja asteittaan 70mg. Jo parin illan jälkeen tuli hemmetinmoiset yöhikoilut. Peti ihan hiestä märkä, hiukset märkänä tyynyä vasten. Olen 60v. ja menkat ohi jo parikymmentä vuotta sitten. Ennen ei ollut moista hikoilua.
Päivisin taas kylmää julmetusti, että pitää olla päällä vaatetta kuin pahemmilla pakkasilla.
Kyllä yhdistän tämän vaan tuohon lääkkeeseen. - Anonyymi
Voiko tryptiliä ja klo tryptilä ottaa molempia
- Anonyymi
Piti ollat triptyliä kirjoitin väärin🤔
- Anonyymi
Nykyään on uusi hoito hikoiluun. Kysykää sitä. Englantiin tuli tänä vuonna.
- Anonyymi
Minkä nimistä?Jos pyydän lääkäriltäni.
- Anonyymi
minulla triptyl 10 mg tekee verenpaineen nousua ja pulssin nousua lopetan en ole käyttänyt onneksi kuin vähän aikaa
- Anonyymi
Kokeilin Triptyliä kivun hoitoon, alkoi masentaa, en jatkanut lääkitystä. Masennus katosi saman tien.
- Anonyymi
Vaihdevuodet vissiin.
- Anonyymi
Triptyl todellakin hikoiluttaa. Käytin 10 mg ja se vei mun fibrokivut pois täysin. Mikä oli mahtavaa. Mutta mulla sivuvaikutus oli juuri tuo tajuton hikoaminen ja aina yöllä. Yövaatteet, peitto, päällyspatja, iso paksu patja ja lakanat oli aina niin hiessä että olin kun olisin ollu uima-altaassa. Ja joka ikinen yö. Ja se haju ja jatkuva kaiken peseminen +uuden patjan ostaminen.
Hikosin niin paljon että mun yö ja alusvaatteista lähti värit. Jep. Ei sellasta lääkettä vaan voi käyttää. On ikävä sitä sen lääkkeen toimivuutta. Itsellä on muutenki paljon lääkkeitä ja en yhtään tiiä mitä voi edes kokeilla tilalle. Nytkin kivut päällä ja tuntuu että niveltulehduksia on usein kun lääkityksen kanssa oli vaan pari krt vuodessa.
Että tiedän miltä tuo tuntuu. Ei kivaa yhtään.
Ja joku sano täällä että vaihdevuodet just joo😂. Mulla oli sitte vaihdevuodet vissiin 20-vuotiaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273325Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122449Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.852375Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072074Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761673Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481554Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261456Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1261200
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136